| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Fond Jaroslava Foglara v Literárním archivu Památníku národního písemnictví

[ Autor: Dorka Lábusová | zařazeno: 18. 9. 2007 | přečteno 12550 ]

Kolega Kotyk Vás seznámil s historií fondu (viz předchozí příspěvek zde na Bohouškovi s názvem Zpráva o získání osobního fondu Jaroslava Foglara do Literárního archivu Památníku národního písemnictví – pozn. red.), já se pokusím o stručnou charakteristiku materiálů uložených v osobním fondu Jaroslava Foglara, který je jedním z nejrozsáhlejších a nejúplnějších v Literárním archivu Památníku národního písemnictví. Je to dáno dlouhým tvůrčím obdobím autora a jeho, skoro se nabízí říci, archivářským přístupem k vlastní tvorbě a životu. Rozhodnutí uspořádat a zkatalogizovat převzatý materiál bylo od počátku vedeno snahou, aby byl přístupný s dostatečným předstihem k letošnímu výročí. Díky zpřístupnění mohl být fond v loňském a letošním roce bohatě využíván pro badatelské a výstavní účely. O uspořádání osobního a rukopisného archivu uvažoval Jaroslav Foglar již od sedmdesátých let. Jak mu postupně písemného materiálu s lety přibývalo, začínal mít problém s registrací a vyhledáním jednotlivých složek. Několik přátel mu nabízelo pomoc při uspořádání a vedení evidence, tu však Foglar odmítal. V korespondenci přátelům si občas stěžuje, že se ve spoustě materiálu těžko orientuje a nemůže některé věci najít. Při třídění fondu bylo patrné, že například některé části korespondence byly chronologicky seřazené. Nicméně při základním rozřazení do standartních oddílů na doklady, korespondenci, rukopisy, tisky, fotografie a varia bylo nutné prokousat se změtí materiálů.

V době, kdy bylo rozhodnuto přistoupit ke katalogizaci, připravovalo několik pracovníků Literárního archivu digitální způsob katalogizace pomocí počítače. Zpracování velkého a významného fondu, jako je fond Jaroslava Foglara, novým způsobem do databáze, bylo výzvou pro ověření nových postupů katalogizace. Protože se během zápisu nová pravidla ověřovala a upravovala, bude ještě třeba sjednotit všechny zápisy. Výsledná podoba soupisu tak, jak ji předkládáme bude ještě časem pozměněna. Jsou to technické problémy, které s uspořádáním materiálu nesouvisejí, ale je třeba na ně upozornit.

V oddíle dokladů jak jeho vlastních tak rodinných je kromě běžných osobních a konvolutů majetkoprávních dokladů, několik složek na které bych ráda upozornila. Jsou to soubory materiálů ke sporům o autorská práva na seriál Rychlé šípy s výtvarníky Marko Čermákem a Janem Fischerem, konvolut dokladů k šikaně ze strany StB a Svazarmu z let 1953-1956 a doklady a korespondence k lodi Orlice (Skaut) z let 1934-1939. Ze zachovaných dokladů rodičů je zřetelné nelehké postavení rodiny po smrti otce.

Nejnáročnější bylo třídění korespondence. Autor si sice korespondenci systematicky ukládal a evidoval tak, aby mohl zpětně vyhledat potřebné dopisy, ale s přibývajícím množstvím ztrácel přehled. U korespondence tak vznikl problém s dopisy podepsanými přezdívkami, které se v okruhu lidí, se kterými Jaroslav Foglar korespondoval, běžně užívají a některé obzvlášť oblíbené má i několik pisatelů. Při zpracování menších fondů je v lidských silách orientovat se při třídění podle rukopisu pisatelů, při rozsahu jaký má fond Jaroslava Foglara to možné nebylo. Zpracování databázovým způsobem je v tomto případě mnohem jednodušší. Ve jmenném rejstříku vznikl proto i rejstřík přezdívek podle kterého bylo možno určit téměř veškerou korespondenci. Oddíl odeslané korespondence je velmi rozsáhlý, protože Jaroslav Foglar psal veškerou korespondenci s průklepem, který si ukládal. Do abecední řady korespondence nebyly zařazeny dopisy čtenářů, kteří jen žádají o autogram, fotografii nebo posílají pozdrav. Výpovědní hodnota těchto dopisů je hlavně jejich množství a jsou řazeny do konvolutů. V osobní korespondenci je několik velkých souborů vzájemných dopisů s celoživotními přáteli jako byl například Josef Mikánek, otec a synové Odstrčilovi, Stanislav Sohr, Josef Skorkovský, Harald Eckstein, Bohumil Jírek, Ladislav Mikula, Mirek Pírek, Antonín Rajský, František Strmiska. V této korespondenci komentuje Jaroslav Foglar svůj vlastní život velmi podrobně. Rodinná korespondence s matkou a rodinou Fišerů, ze které pocházela i vzdálenějším přibuzenstvem z rodiny Foglarů ilustruje jakým zázemím pro něj byla i širší rodina. Foglarův téměř celoživotní, v periodách se vracející boj o možnost publikování a vydávání vlastních prací je možné detailně sledovat v korespondenci s korporacemi-institucemi jako například s nakladatelstvím Mladá fronta, Olympia, Melantrich, ostravský Puls a brněnský Blok, korespondence se Svazem spisovatelů, ústředním výborem KSČ a ČSM. K tomu je třeba se zmínit ještě o zvláštním typu korespondence se čtenářskými kluby, který se rozrostl do obrovských rozměrů. Byla to původně redakční korespondence Mladého hlasatele, za okupace Správného kluka a po válce Vpředu, kterou z větší části osobně vyřizoval. Tři kartony těchto dopisů dokumentují, jaký vliv čtenářské kluby měly a jak jednoduchá a účinná metoda to byla.

Oddíl Rukopisy vlastní je rozčleněn do více pododdílů než je běžné u většiny fondů v LA PNP. Do dvou zvláštních pododdílu byly vyčleněny rukopisy, které vyplynuly z činnosti oddílu Dvojka. Vznikla tak ucelená řada oddílových kronik, mapující činnost jednoho oddílu v rozmezí let 1924 – 1985 a řada různých oddílových pravidel, příruček, časopisů a podoně. Tento materiál je asi jedním z mála oddílových archivů dochovaných v dlouhém časovém rozmezí. Nejrozsáhlejší pododdíly Rukopisů vlastních jsou rukopisy, strojopisy románů a denníky. Rukopisy románů se dochovaly v různých variantách ke všem kromě románů Pod junáckou vlajkou a Přístav volá, k nimž jsou ve fondu pouze knižní vydání s korekturami pro pozdější vydání. Deníky a zápisníky o oddílové činnosti jsou chronologicky seřazeny od roku 1920 do roku 1990. Z období 20. – 30.let jsou to jen náhodné zápisníky a poznámkové bloky, řada pravidelně psaných denníkových záznamů začíná v roce 1942 a s mezerami pokračuje do počátku 90.let. Několik sešitů z konce 40. let je bohužel poškozeno vlhkostí tak, že jsou částečně nečitelné a restaurováním bylo možné jejich stav pouze stabilizovat. Restaurovány budou postupně ještě další archiválie z fondu.

Další pododdíly v Rukopisech vlastních jsou povídky a články, rukopisy pro časopisy a nakladatelství, seriály, dramatizace, scénáře, divadelní hry. V posledně jmenovaném jsou uloženy téměř v úplnosti zachované scénáře ke kresleným seriálům Rychlé šípy. V pododdílu hry jsou soustředěny dochované slavné Foglarovy dlouhodobé hry jako například Výprava na Yucatan, Stavba kanadské pacifické železnice a další. V pododdílech pracovní materiály a poznámkya výpisky upozorníme jen na konvoluty poznámek k obhajobě vlastní práce ze 40., 50., a 70.let. Zajímavý je také projekt časopisu pro mládež z roku 1932, který dokládá, že již tehdy mladý Foglar mířil do redaktorského křesla.

V oddíle Rukopisy cizí stojí za zmínku kniha s deníkovými zápisy o rodinných událostech, psaná otcem Jindřichem Foglarem od roku 1902 až do jeho předčasné smrti v roce 1911, doplněná po jeho smrti Foglarovou matkou a po letech Foglarem samotným.

Oddíl Tisky je poměrně rozsáhlý a pro přehlednost byl rozčleněn do několika pododdílů. V první řadě to jsou různá vydání jeho vlastních prací, jak povídek a článků, tak hlavně různá vydání seriálů Rychlé šípy. Pododdíl tiskoviny a periodika různých seskupení je unikátní sbírka oddílových časopisů, periodik a občasníků různých uskupení z 30. – 90. let minulého století, které autoři posílali Foglarovi. Také v pododdílu drobnné tisky najdeme drobnosti jako přebaly a knihkupecké letáky na Foglarovi knihy, které jsou dnes, zvláště ty ze 30. – 40. let, velmi ceněné. Poslední pododdíl příručky byl ponechán ve fondu hlavně proto, že v některých byl pravděpodobně Foglar autorem některých textů.

Oproti jiným fondům, uloženým v Literárním archivu, je oddíl Fotografie nezvykle rozsáhlý. Je to dáno tím, že Foglar sám fotografoval již od mládí, hlavně jako dokumentaci oddílové činnosti. Vytvořil si archiv negativů z let 1929-1956, který byla ponechán v původním řazení. Vedle toho tříděním vznikla chronologická řada pozitivů a negativů (autorem není jen Foglar sám) a badatelským úkolem bude porovnat obě řady a fotografie nalepené v oddílových kronikách, vše digitálně zpracovat, popsat a vytvořit unikátní dokumentaci života jednoho oddílu v rozmezí 70 let. Druhým velkým pododdílem ve fotografiích jsou fotografie osobní, rodinné a z veřejných akcí.

Z oddílu Varia je třeba zmínit pro širokou veřejnost asi nejzajímavější složku a to jsou kresby seriálů Rychlé šípy, které se díky Foglarovi dochovaly téměř kompletně. Je zde také několik ilustrací pro Vpřed od malíře Konečného, se kterými byla veřejnost seznámena na výstavě v Plzni a připravované výstavě v Praze. Další unikátní trojrozměrné předměty z oddílu varií byly vystaveny na dvou velkých výstavách k výročí Jaroslava Foglara v Praze a Brně.

Fond je zatím uložen ve 261 archivních kartonech a 9 kartonech pro velké formáty. Jejich počet po nalepení katalogizačních karet na jednotlivé desky a definitivním uložení ještě naroste.

Dorka Lábusová, Literární archiv Památníku národního písemnictví



Příspěvek zazněl na tiskové konferenci uspořádané v Památníku národního písemnictví v Praze 17. 9. 2007.

Konference Fenomén Jaroslav Foglar pořádaná Památníkem národního písemnictví (konference se uskuteční dne 19. září 2007 v Památníku národního písemnictví, Strahovské nádvoří 1/132, Praha 1 - Hradčany, v sále Boženy Němcové. Začátek konference je v 10 hodin, předpokládaný závěr v 17.30 hodin) je do vyčerpání kapacity míst (cca 80-90) přístupná všem zájemcům.

Související články:
Pamětní deska Jaroslavu Foglarovi v Korunní 16 byla slavnostně odhalena (06.07.2009)
Dvě vzpomínková setkání ke 102. výročí narození Jaroslava Foglara (03.07.2009)
Bobřík Velkých díků ve Sluneční zátoce (14.05.2009)
Rosinanta: František Dostál: Foglarův Mirek Dušín je dodnes symbolem slušného a čestného člověka (22.08.2008)
Století Jestřába - Píseň úplňku (27.01.2008)
Stručná bilance nejdůležitějších událostí Roku s Jaroslavem Foglarem (20.01.2008)
Století Jestřába (19.12.2007) - Světový pohár 2007 ve vyjímání ježka z klece čili blesková soutěž všech dosavadních mistrů světa z let 2001 – 2007 (15.01.2008)
Století Jestřába (19.12.2007) - křest sborníku Fenomén Foglar (14.01.2008)
O čem jsme v roce 2007 nestačili napsat? (13.01.2008)
Důstojné zakončení Roku s Jaroslavem Foglarem (30.12.2007)
Na internetu existuje HIT RADIO FOGLAR (27.12.2007)
Vzpomínkový večer na Jaroslava Foglara 19. 12. v Městské knihovně v Praze (14.12.2007)
Století Jestřába - rezervujte si vstupenky na slavnostní večer ještě dnes! (06.12.2007)
Sborník Fenomén Foglar bude pokřtěn 19. 12. v Městské knihovně v Praze (28.11.2007)
Výstava „Jaroslav Foglar“ v Kostelci nad Černými lesy začíná (21.11.2007)
Kulturní ekumena aneb Král českého komiksu (14.11.2007)
Foglarovský podzim 2007 v Praze (07.11.2007)
Poslední den v místech, kde oblaka bílá plula (07.10.2007)
Vzpomínka na Jaroslava Foglara na 11. ročníku mezinárodního hudebního festivalu v městské části Praha 3 (26.09.2007)
Vzpomínka na Jaroslava Foglara na 14. česko-slovenském potlachu (26.09.2007)
Televizní literární revue 333 připomene výročí Jaroslava Foglara (26.09.2007)
Čigoligo aneb Jestřábova Dvojka ve Sluneční zátoce (25.09.2007)
Zpráva o získání osobního fondu Jaroslava Foglara do Literárního archivu Památníku národního písemnictví (18.09.2007)
Rychlé šípy na výpravě – program v rámci jízdy historického parního vlaku ke 110. výročí trati Praha - Dobříš (14.09.2007)
Konference Fenomén Jaroslav Foglar v Památníku národního písemnictví 19. 9. (13.09.2007)
Poslední den na výstavě (02.09.2007)
Herna Jaroslava Foglara nabízí (nejen) prázdninové náměty pro děti (17.08.2007)
Konference „Fenomén Foglar“ je připravena na září (17.08.2007)
Historickým vlakem na trati „Praha – Paříž – Dobříš“ za výročím Jaroslava Foglara a skautingu (17.08.2007)
Kluci, holky - pojďte lovit bobříky! (07.08.2007)
V Kadani bude připomínka stého výročí narození J. Foglara (06.08.2007)
Zájemcům o výstavu Od Bobří řeky do Stínadel zbývá na prohlídku poslední měsíc (01.08.2007)
Bohoušek byl tam, kde oblaka bílá plují (27.07.2007)
Recitací a zpěvěm připomenou Foglara v Lomnici nad Popelkou (16.07.2007)
Ve Vyškově se bude hovořit o Foglarovi (16.07.2007)
Fotogalerie z 6.7.2007 (11.07.2007)
6.7.2007 - 100 let Jaroslava Foglara (07.07.2007)
Narození Jaroslava Foglara: Z rodinné kroniky Foglarových (06.07.2007)
Kde je místo posledního odpočinku Jaroslava Foglara (04.07.2007)
Na výstavu v ledečské synagoze si rozhodně udělejte čas! (01.07.2007)
Foglarovo rodné město si 6. 7. připomene jeho sté výročí narození (29.06.2007)
Další televizní lahůdky (27.06.2007)
Sběratelské materiály k roku 2007 (21.06.2007)
V noci si foglarovskou výstavu prohlédlo 9000 návštěvníků (17.06.2007)
Noční prohlídka výstavy Od Bobří řeky do Stínadel v rámci Pražské muzejní noci 16. 6. (12.06.2007)
1. 6. v Muzeu hlavního města Prahy: Písně ztraceného ráje - Pocta Jaroslavu Foglarovi (31.05.2007)
Známka křtěná Vltavou (31.05.2007)
Co zahřeje foglarovského filatelistu u srdíčka? (30.05.2007)
Pozvánka do Jílového u Prahy (28.05.2007)
Ledeč nad Sázavou: Výstava Jaroslav Foglar - Jestřáb 1907 - 2007 (23.05.2007)
30. 5.: Pozvánka na křest poštovní známky s Rychlými šípy (22.05.2007)
Návštěvníci pražské Bambiriády budou mít vstup na výstavu Od Bobří řeky do Stínadel za 1 korunu (22.05.2007)
23. 5. v Muzeu hlavního města Prahy: Film Rychlé šípy zakládají klub a pořad Písně ztraceného ráje (22.05.2007)
Výroční turistická známka "Jaroslav Foglar 1907 - 2007" (18.05.2007)
19. 5. Autogramiáda Jiřího Zachariáše - Pedra: kniha Stoletý Hoch od Bobří řeky (18.05.2007)
Výstavu zahájily Rychlé šípy honbou na Širokka! (16.05.2007)
Hlásíme: Výstava Od Bobří řeky do Stínadel ZAHÁJENA (15.05.2007)
Známka Rychlé šípy DĚTEM oficiálně představena v Poštovním věstníku (12.05.2007)
Pražskou výstavu bude propagovat poštovní razítko (12.05.2007)
Výroční foglarovské pohlednice (12.05.2007)
Výroční turistická známka 100 let Jaroslava Foglara je v prodeji (12.05.2007)
Publikace ke 100. výročí narození Jaroslava Foglara (12.05.2007)
Také Šumperk připomíná 100. narozeniny Jaroslava Foglara (08.05.2007)
Pavel Bobek pokřtil komixovou podobu Hochů od Bobří řeky (05.05.2007)
Plakát výstavy "Od Bobří řeky do Stínadel" (04.05.2007)
(Aktualizováno.) Od Bobří řeky do Stínadel - podrobnosti a doprovodné akce (25.04.2007)
Dlouhá noc Rychlých šípů aneb v Plzni připomenou výročí (11.04.2007)
Zaplavat si v Bobří řece a nakouknout do Stínadel (05.04.2007)
Výročí Jaroslava Foglara připomenou také v Třebíči (23.03.2007)
Průzkumná výprava na tábořiště pražské Dvojky z roku 1938 na Podkarpatské Rusi (09.01.2007)
Foglarova ulička v Hradci Králové (ještě není, ale bude!) (07.09.2006)
Hradec Králové: Záměr zřízení Foglarovy uličky a otevření Muzea skautingu a Jaroslava Foglara (27.08.2006)
Rychlé šípy na poštovní známce (23.06.2006)
Může prvorepublikový Jaroslav Foglar něco nabídnout mládeži v postmoderní době počítačových her? (01.06.2006)
Stoletý hoch od Bobří řeky s předstihem (29.07.2003)



Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .