Otakar Batlička - Mýtus nebo skutečnost?

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Televize | Vydáno dne: 3. 11. 2001 |

Předčasná úmrtí
ČT1 - 14.11.2001 20:30-21:30
ČT2 15.11.2001 čtvrtek 14:55
ČT1 16.11.2001 pátek 00:45

Otakar Batlička
- Mýtus nebo skutečnost? Neuvěřitelný životní příběh cestovatele, spisovatele a dobrodruha jak mohl, ale ani nemusel proběhnout. Scénář a režie D. Urban /premiera/
Již od útlého dětství nás všechny láká podivuhodný svět dobrodružství, tajemna a exotických dálek. Dětská literatura je plná dobrodružných příběhů a snad každý z nás v dětství zatoužil být alespoň na chvíli hrdinou některého z románů Julese Verna. Český Jules Verne se jmenoval Otakar Batlička. Narodil se na konci devatenáctého století v Praze na Vinohradech a už od dětství byl bouřlivák - utekl z domova a ve svých čtrnácti letech se ocitl v Argentině. V Jižní Americe se účastnil jako zeměměřič výpravy na Mato Grosso. Cestoval proti proudu Amazonky hluboko do džungle. Poté ho první světová válka přilákala zpět do Evropy a stal se jedním z prvních rakousko-uherských zajatců. V dalších letech procestoval skoro celý svět, zvláště Afriku, Austrálii, Indii, Čínu, Mexiko, Spojené státy. Živil se jako policista, řidič metra, dělník, prodavač známek, potápěč, majitel prádelny... Po vzniku samostatného Československa se jen nakrátko vrátil do Prahy. Natrvalo se zde usadil až v roce 1920. Ucházel se o práci u tajné policie, ale nebyl přijat. Pracoval jako průvodce cizinců, pojišťoval psy, provozoval boxerskou školu, řídil tramvaj. Díky kamarádovi se z něj stal i jeden z prvních radioamatérů u nás. Se svou radiostanicí se dokonce spojil s Nobileho vzducholodí či Pickardovým balónem letícím do stratosféry. Po nocích nelenil a vynalézal dál. Jedním z jeho vynálezů je také osobitý psací stroj, který mu vydatně pomohl u další jeho záliby, psaní do časopisu Mladý hlasatel. Jaroslav Foglar souhlasil, aby Batlička zvěčnil své zážitky ze světa v podobě povídek. Batličkovi ale ani to nestačilo...

Když německá vojska překročila naše hranice, Otakar Batlička, coby zarputilý vlastenec, proti tomu protestoval, a tak byl deportován do koncentračního tábora Mauthausen. Téměř stejně jako hrdina jeho románů se pokusil o útěk, ale narazil na motorizovanou německou hlídku a při přestřelce byl zabit…

Osobnost Otakara Batličky je do běžných měřítek jen těžko zařaditelná. I padesát osm let po jeho smrti je jeho život zahalen rouškou dohadů, ke kterým si každý může něco přimyslet. Co z toho je pravda, to zřejmě není tak důležité. Potřebujeme pro mládež mýtus hrdinného cestovatele. Jak se ale tvoří záznamy dějin? A jsou vůbec pravdivé? Kdo dokáže tuto otázku zodpovědět? S trochou neuctivé nadsázky lze namítnout, že v dokumentu se jedná jen o život bezvýznamného tramvajáka, jehož osud vlastně nikoho nezajímá. Ale co když půjde o osud národa? Budeme se chovat jinak? A co když je Batličkův osud, především jeho účast v odboji a tragická smrt, příznačný pro český národ v dramatických obdobích jeho dějin?

Neuvěřitelný životní příběh cestovatele, spisovatele a dobrodruha, jak mohl, ale ani nemusel proběhnout, se v dalším dokumentu z cyklu portrétů osobností českého veřejného a kulturního života, pokusil zmapovat režisér David Urban.

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2001110301-otakar-batlicka-mytus-nebo-skutecnost.html