Bohuslav Čepelák - IRČAN

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Kalendář, výročí | Vydáno dne: 3. 3. 2002 |

Dnes uplynulo 95 let od narození spisovatele Bohuslava Čepeláka - Irčana (3. 3. 1907 - 7. 2. 1969).
Pocházel z rodiny truhlářského dělníka. Ve dvacátých letech pracoval jako účetní ve Vědeckém knihkupectví v Praze. Později byl nakladatelským pracovníkem, později i ředitelem Ústředního studentského knihkupectví. Spoluzaložil časopis Tramp. V letech 1937 - 1939 zastával funkci šéfa Lucernafilmu a ateliérů A-B. Po válce - v letech 1946 - 1952 byl šéfem propagace čs. filmu (jeho jméno najdeme proto i na titulcích tehdejších filmových týdeníků). Od roku 1952 do roku 1969 byl redaktorem svazarmovských časopisů Signál, Střelecký sport a armádních novin Obrana lidu, kde zvláště v 60. letech se pokusil rehabilitovat Jaroslava...
Foglara. Svou první knihu napsal v roce 1937. Zpočátku psal především kovbojky pro Rozruch a Rodokaps a to pod cca 22 pseudonymy (!), čímž trumfl i takové psavce jako Paukerta či Fikera. Jeho trampská přezdívka Irčan, pod kterou psal do Trampa a Obrany lidu, je dodnes mezi starými trampy dobře známá. Ve čtyřicátých letech začal psát kromě detektivních románů a kovbojek také prózy o přírodě a zvířatech.
Irčan výrazně používal ve svých románech pohádkových motivů (typu knih od Těsnohlídka či Kováře). Mezi jeho nejlepší romány patří ty, které jsou psané pod pseudonymem Pavel Soldán. Jde o romány pro mládež s dobrodružnými motivy. Jeho napínavý prázdninový příběh "Hoši z Bílé skály" (1944) odehrávající se v prostředí brdských lesů vypráví o zápolení dvou klukovských part. Městských chlapců, kteří zde tráví prázdniny a místních kluků, kterým jsou "městští" trnem v oku. Chlapci z města však svými skutky (záchrana kamaráda, uhašení požáru, chycení pytláka) dokáží obrátit smýšlení místních ve svůj prospěch.
Podobného typu je i román "Orlí hnízda a Březové kanoe" (1941), který je přiléhavě ilustrován V. Kubaštou. Kniha popisuje, jak Toník - "náčelník" jedné party obdrží od svého strýce z Ameriky darem pravou indiánskou kanoi z březové kůry a spolu se svými kamarády se rozhodne o prázdninách sjet Vltavu až k pramenům na Šumavě. Soupeřící parta ve snaze předstihnout Toníka a jeho kamarády se zase naučí při prázdninovém soustředění leteckých modelářů létat na rogalu. V závěru románu obě party ukončí nepřátelství při pomoci kamarádovi a při lesním požáru.
Z obou Čepelákových románů o soupeření klukovských part přímo čiší láska k lidem a k přírodě. Irčan totiž miloval přírodu a zvěř jako málokdo a v každém svém románu, byť by to byla pouze kovbojka, to dokázal dát svým perem patřičně najevo.
Pochován je v Kytíně, nedaleko Mníšku pod Brdy.

(Upraveno podle příspěvku do časopisu Družina od Medvěda ze Žatce - článek vzhledem k přerušení vydávání v roce 1997 nikdy nevyšel.)

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2002030001-bohuslav-cepelak-ircan.html