Memoriál Jana Tleskače posedmé

| Autor: Slavomil Janov - Nashville | Rubrika: Memoriál J. Tleskače | Vydáno dne: 28. 11. 2007 |

V galarouše ušitém k cyklu vzpomínkových akcí ke 100. výročí narození Jaroslava Foglara a s několika novinkami i překvapeními se v sobotu 24. listopadu 2007 uskutečnil ve společenském sále Benediktinského opatství v Praze 7. ročník Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání ježka z klece.
Tak jako v šesti předchozích kláních nesla i letošní soutěž visačku mistrovství světa v této netradiční „sportovní“ disciplíně. O mezinárodní dimenzi akce se na kolbišti v areálu kláštera Emauzy postarali kromě soutěžících z České republiky i reprezentanti čtyř dalších zemí – Slovenska, Bosny a Hercegoviny a premiérově i zástupce z Apeninského poloostrova a Srbska. Vyvěšením vlajek posledně dvou jmenovaných států dosáhl počet zemí, které v průběhu sedmi ročníků vyslaly do Prahy své zástupce, již téměř půl druhé desítky, přesněji přímo legendární foglarovské „třináctky“.
Bilance startujících v celé dosavadní historii Memoriálu Jana Tleskače ve vyjímání ježka z klece je tak skutečně úctyhodná: téměř 1500 borců ze tří kontinentů – Asie, Evropy i Oceánie (Austrálie, Bosna a Hercegovina, Česko, Itálie, Maďarsko, Makedonie, Mongolsko, Nizozemsko, Polsko, Rusko, Slovensko, Srbsko a Ukrajina). A to ještě letos do Emauz nedorazili reprezentanti tří zemí, které o start na MS projevili v předchozích dnech značný zájem – afrického Senegalu, Francie a USA…

Na půl druhou stovku účastníků soutěže a dalších návštěvníků akce, kteří zůstali jen v pozici diváků, čekaly v Emauzích standardní kulisy v podobě figurín Rychlých šípů a obřího ježka v kleci v průčelí arény, ale i několik nových dekorací. Hlavní byla bezesporu figurína Jana Tleskače, který se v sále vznášel (pověšen na horolezeckém laně) na svém létacím kole. V „nákupním centru“ bylo možné získat řadu stylových suvenýrů. K nejzajímavějším patřila limitovaná kolekce vánočních ozdob se symboly ježka v kleci a listů ginkga, nebo neméně exkluzivní originální skleněný ježek v kleci (o obou novinkách píše Bohoušek v samostatném článku). Zdi sálu zdobilo několik fotografických panelů, na nichž byly vystaveny fotografie ze všech předchozích ročníků Memoriálu, dále momentky z vyjímání ježka z klece skauty mnoha zemí na Světovém jamboree 2007 ve Velké Británii, ale i budhistického náboženského vůdce Dalajlámy, který se s foglarovským hlavolamem popral při své návštěvě Česka v roce 2002 v prezidentském zámku v Lánech. Již tradičně zájemcům kreslil obrázky Milan Teslevič.
V polední přestávce se zájemci odebrali k nedalekému rodnému domu Jaroslava Foglara v Benátské ulici a zašli též ke dvěma gingům do protilehlé Botanické zahrady.

Více než výzdoba sálu či nabídka suvenýrů však většinu účastníků akce zajímala pochopitelně samotná soutěž. I ta však letos prošla výraznou kosmetickou kúrou, která podobu a průběh světového šampionátu oproti posledním ročníkům v nemalé míře pozměnila, ale především kvalitativně posunula o další krůček kupředu. Poprvé se totiž soutěžilo s hlavolamem zahraniční výroby – německým ježkem v kleci značky Philos. Ten je sice na první pohled velice blízký dosavadnímu českému hlavolamu značky Hron, ale poněkud odlišná konstrukce ježka (velikost ostnů) z něj činí podstatně tvrdší oříšek. Tomu byl proto přizpůsoben i časový limit na vyjmutí – ze tří se prodloužil na pět minut. Organizátoři se vrátili i k osvědčenému modelu z úvodního ročníku memoriálu – doplňkové kvalifikaci čili baráži. V ní si měli možnost vybojovat účast ve finálové skupině (oproti původní osmičce se rozšířila na tucet míst) méně úspěšní „vyjímatelé“ ježka z klece z eliminace. O tom, jak z této staronové soutěžní varianty vytěžil maximum mezi bezmála stovkou soutěžících zejména dvojnásobný mistr světa a držitel světového rekordu s hlavolamem Hron (3 sekundy) Jan Trojan, je zřejmé z výsledkové listiny. Přitom při zachování starého modelu eliminace by „profík Roy“ zůstal po základní části soutěže už mimo hru…

V boji s náročným hlavolamem, který se ukázal jen nad síly nejmladších závodníků, nakonec nad všemi zahraničními soupeři dominovali výlučně čeští závodníci. V kategorii benjamínků se žádnému ze soutěžících nepodařilo v žádném kole v časovém limitu vyjmout ježka z klece a proto nikdo nebyl hodnocen v soutěži MS. Na čtveřici účastníků této kategorie tak v Emauzích nečekaly medaile (letos v kombinaci ušlechtilého kovu a ježka z českého křišťálu), ale jen sladká odměně v podobě dortů ve tvaru ježků v kleci. Mezi juniory se po loňském třetím místě vyšplhal na nejvyšší příčku Michael Mráz a v kategorii seniorů usedla na trůn rovněž loňské druhá vicemistryně světa – Jana Černíková.

Tradičními organizátory soutěže byly produkční agentura Slavomil Janov - Western Man, Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara a Junák - svaz skautů a skautek ČR, Pražský kraj A. B. Svojsíka.


Výsledková listina MJT 2007

Kategorie BENJAMIN (do 6 let): 1. Veronika Konvičná, 2. Ondřej Krejča, 3. – 4. Marek Kolář a Vít Polák.

Kategorie JUNIOR (do 15 let): Michael Mráz (dosažený čas – eliminace – baráž – finále: 29,93 sekundy – 0 – 21,43), 2. Martina Zedníková (71,02 – 0 – 95,68), 3. Aneta Kletečková (44,55 – 0 – 102,05).

Kategorie SENIOR (nad 15 let): 1. Jana Černíková (108,72 – 0 – 7,26), 2. Jan Trojan (137,65 – 5, 64 – 21,25), 3. Hana Krejčová (300 – 56,96 – 37,68)

Podrobné výsledky 7. Memoriálu Jana Tleskače jsou uloženy ZDE.













Kliknutím na fotografie se jejich náhled zvětší.

Foto: Milan Lebeda

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2007112802-memorial-jana-tleskace-posedme.html