Zimní přechod Brd 1969 – 2009. Čtyřicet let tradiční akce pražského skautingu

| Autor: Slavomil Janov - Nashville | Rubrika: Akce | Vydáno dne: 6. 2. 2009 |

Letošní čtyřicátý zimní přechod Brd se uskuteční v sobotu 7. února 2009. Pro většinu účastníků (oddíly, družiny, jednotlivce i další skupiny) se nabízejí zejména dvě hlavní trasy přechodu – z Mníšku pod Brdy, nebo v opačném směru z Řevnic.
Setkání na Kytínské louce – skautské „Brdské jamboree“ – se uskuteční v průběhu dopoledne, průběžně s příchodem jednotlivých skupin účastníků přechodu. Ve 13 hodin proběhne slavnostní nástup všech účastníků přechodu.
K letošnímu jubilejnímu přechodu jsou připraveny i dva speciální suvenýry. Prvním je originální kreslená mapa brdských Hřebenů (od kreslíře Marko Čermáka) s podrobným textem a zajímavostmi o čtyřicetileté historii akce. Druhým suvenýrem je výroční turistická známka (dřevěné vypalované kolečko ze závěsným háčkem) se symboly zimního přechodu Brd a znakem Junáka – Pražského kraje A. B. Svojsíka.



Skautské „Brdy“ včera…

Od roku 1969 se pražští skauti setkávají pravidelně – zpravidla na počátku února – na stezkách Brdské vrchoviny. Zimní přechod Brd se za dobu své historie stal jednou z nejvýznamnějších akcí pražské organizace Junáka, ale i skautingu v České republice vůbec.

Úvodní ročníky zimního přechodu Brd nesly stopy mohutného vzestupu a rozvoje skautského hnutí v Československu na sklonku 60. let minulého století. V roce 1968, po dvou desetiletích nucené pauzy od nástupu komunistů k moci v únoru 1948, se u nás skauting znovu obnovil. Zakrátko se těšil ohromnému zájmu a přízni desítek tisíc chlapců a děvčat. Zanedlouho však Československo obsadily armády vojenského paktu Varšavské smlouvy a skauting se pro vládnoucí komunistickou garnituru stal opět nežádoucím hnutím. Proto byl i přechod Brd pojímán v prvních ročnících jako tichá, nenásilná forma protestu proti okupaci naší země cizími vojsky a vyjádření nesouhlasu s vývojem společnosti v duchu totalitní a skautingu nepřející ideologie.

Zásahem státní moci byla činnost skautské organizace Junák v roce 1970 znovu ukončena. Ideje skautingu se však totalitnímu systému zničit nepodařilo. Důkazem toho se staly aktivity mnoha oddílů, které pokračovaly ve své činnosti převážně pod hlavičkou odborů turistiky tělovýchovných jednot, branné organizace, zájmových kroužků dětí a mládeží, nebo i zcela v ilegalitě. Proto nedošlo ani k přerušení tradice zimního přechodu Brd. Po celá 70. a 80. léta si organizaci akce vzaly na starost pražské turistické oddíly mládeže. Tuto pochodeň pak nesly až do roku 1989. V roce 1990, kdy československý – a následně samostatný český – skauting začal psát novou, již čtvrtou kapitolu své historie, se také do znaku zimního přechodu Brd vrátily skautské symboly. Pod nimi pak letos, v roce 2009, oslavuje tato tradiční akce pražských skautů kulaté čtyřicetileté jubileum.


…a dnes

Letošní čtyřicátý zimní přechod Brd se uskuteční v sobotu 7. února 2009. Pro většinu účastníků (oddíly, družiny, jednotlivce i další skupiny) se nabízejí zejména dvě hlavní trasy přechodu – z Mníšku pod Brdy, nebo v opačném směru z Řevnic.

Trasa z Mníšku pod Brdy vede po zelené turistické značce k poutnímu místu Skalka a dále po červeně značené hřebenové cestě přes rozcestí Červený křížek na Kytínskou louku. Na ní se koná pravidelné setkání všech účastníků přechodu. Na Kytínskou louku se lze z Mníšku pod Brdy dostat i kratší a fyzicky méně náročnou cestou po žluté značce. Druhá část přechodu vede z Kytínské louky zpět k rozcestí Červený křížek a dále po žluté značce kolem trampského kempu El Paso (Jezírko) až do Řevnic. Opačná trasa Řevnice – Kytínská louka – Mníšek pod Brdy je hlavně v úvodní části pro příkré stoupání velice náročná. Lze ji proto doporučit spíše starším skautům a roverům a rangers.

Někteří účastníci využívají i dalších, většinou náročnějších tras (například z Dobříše, Dobřichovic apod.). Při volbě těchto tras je třeba počítat s odpovídajícím časem pro jejich absolvování. Jsou proto vhodné zejména pro vyspělé a fyzicky zdatné skauty.


„Brdské jamboree“ na Kytínské louce

Setkání na Kytínské louce – skautské „Brdské jamboree“ – se uskuteční v průběhu dopoledne, průběžně s příchodem jednotlivých skupin účastníků přechodu. Ve 13 hodin proběhne slavnostní nástup všech účastníků přechodu. Je každoroční tradicí, že jednotlivé družiny, oddíly či celá střediska zde provolávají své pokřiky. Na Kytínské louce je prostor pro drobné a nenáročné hry, soutěže a podobné aktivity.

Charakteristickým znakem setkání (ale i při potkávání se účastníků na celé trase přechodu) je výměna pamětních kartiček. Dvojnásob ceněné jsou ty, které jsou nakresleny a vyrobeny vlastnoručně (!!!), bez pomocí moderní kancelářské techniky, kopírky, počítače apod.

O tradiční zázemí setkání se i letos postará středisko Athabaska z Prahy 9. Nebude chybět vojenský stan s občerstvením i možnost zápisu do Fabiánovy vrcholové knihy, získání příležitostných razítek akce a dalších suvenýrů.

K letošnímu jubilejnímu přechodu jsou připraveny i dva speciální suvenýry.
Prvním je originální kreslená mapa brdských Hřebenů (od kreslíře Marko Čermáka) s podrobným textem a zajímavostmi o čtyřicetileté historii akce. Druhým suvenýrem je výroční turistická známka (dřevěné vypalované kolečko ze závěsným háčkem) se symboly zimního přechodu Brd a znakem Junáka – Pražského kraje A. B. Svojsíka.







BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2009020007-zimni-prechod-brd-1969-2009-ctyricet-let-tradicni-akce-prazskeho-skautingu.html