Výpravy za dobrodružstvím: Zdeněk Burian. Výstava v pardubickém domě Zapletalova plavčíka Pajdy U Jonáše

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 27. 6. 2012 |

„Nezavedl jsem vás k domu U Jonáše jen proto, že je to památná stavba se vzácnými reliéfy. Před lety jsem tu bydlel a tady začal příběh, který vám teď budu vyprávět. Příběh plný vůně vod a dálek, hukotu peřejí a slunečních pablesků. Příběh plný skutečných dobrodružství.“ - plavčík Pajda z pardubické vodní Sedmičky

Východočeská galerie v Pardubicích představuje do 2. září v domě U Jonáše na Pernštýnském náměstí unikátní soubor více než šesti desítek originálních kvašových ilustrací Zdeňka Buriana vznikajících jako výtvarný doprovod pro romány významných spisovatelů, mezi nimiž jsou například Arthur Ransome, Karel May, Jules Verne, Jack London, Vladimír Afanasjevič Obručev, Rudyard Kipling, Josef Augusta, Enrique Stanko Vráz, František Běhounek, Karel Hloucha, Valdo Fleming a další k titulům jako je Vinnetou, Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy, Jerry z ostrovů, Čing ptačí král, Kniha Robinsonů, S lovci lebek na Borneu, Plutonie a mnohé další.

Výstava probíhá v domě ne neznámém čtenářům trilogie (Sedmička, Ostrov přátelství, Cvoci) Miloše Zapletala o dobrodružstvích pardubického kluka – plavčíka Pajdy, pozdějšího lodníka Jonáše z vodáckého oddílu Sedmička. Svoji oddílovou přezdívku získal právě díky starobylé vnější výzdobě historického domu, v němž bydlí. Popisuje jej: „Na východním konci náměstí stojí prastarý dům, zvaný U Jonáše. Celé průčelí má pokryto divnými výjevy. Ze štítu strnule zírá boží oko. Nad okny v horním patře poletují nahatí andílci. Pod nimi se plácá v rozbouřených vlnách ošklivá velryba. Již po několik staletí se pokouší spolknout Jonáše. Zatím si nasoukala toho vlasatého chlapíka do tlamy až po pás. Z vodních hlubin přihlíží biblické tragédii mořská panna s prstem v puse. A hned vedle ní šlape vodu mořský kůň.“

Tisková zpráva Východočeské galerie k výstavě uvádí:

Výtvarná hodnota byla malířskému a kreslířskému dílu Zdeňka Buriana (1905 – 1981) poprvé oficiálně „přiznána“ výstavou v Jízdárně Pražského hradu v létě 2005. Od té doby proběhla řada menších výstav, většina z nich se však zaměřila na divácky vděčné náměty z období pravěku a známé paleontologické rekonstrukce.
„Rozsáhlá letní výstava Východočeské galerie v Pardubicích si naopak klade za cíl představit Zdeňka Buriana jako klasika dobrodružného žánru a virtuózního ilustrátora cestopisných námětů. K vidění bude reprezentativní kolekce více než šesti desítek originálních kvašových ilustrací vznikajících jako výtvarný doprovod pro romány významných spisovatelů, mezi nimiž jsou např. Arthur Ransome, Karel May, Jules Verne, Jack London, Vladimír Afanasjevič Obručev, Rudyard Kipling, Josef Augusta, E. S. Vráz, František Běhounek, Karel Hloucha, Valdo Fleming a další,“ prozradila autorka výstavy Marcela Chmelařová.
Unikátní konvolut, který v Domě U Jonáše představujeme, pochází z léta budované soukromé pražské sbírky pana Jakuba Sluky, která bude v takto ucelené podobě vystavena vůbec poprvé. „Těžiště projektu je ve vrcholném ilustračním Burianově díle vznikajícím od 30. do poloviny 60. let. Návštěvníci výstavy mohou shlédnout originální kvaše k titulům jako je Vinnetou, Podivuhodná dobrodružství výpravy Barsacovy, Jerry z ostrovů, Čing ptačí král, Kniha Robinsonů, S lovci lebek na Borneu, Plutonie a mnohé další,“ přiblížil zaměření expozice majitel kolekce Jakub Sluka, který svou kvalitativně a rozsahem zcela unikátní sbírku buduje více jak 15 let.
Výstava je doplněna cenným souborem olejových obálek knižních titulů převážně z nakladatelství Toužimský a Moravec a také soukromou sbírkou původních „burianovských“ bibliofilií. Řadu vystavených kvašů a olejů tak mají návštěvníci ve výstavě možnost nalézt ještě v původní knižní podobě.
Burian stál svou mimořádně rozsáhlou a osobitou ilustrační tvorbou od 30. let zcela osamoceně mimo veškeré dobové stylové vlivy. Po roce studií z pražské Akademie odešel a od roku 1921 spolupracoval s významnými meziválečnými nakladateli jako byli J. R. Vilímek, Toužimský a Moravec, Stanislav Nikolau, Česká grafická Unie a další. Ilustračně přispíval do řady časopisů, v 50. letech byl jako autor přehlížen a kritizován pro svůj popisný realismus, naturalismus a náměty západní provenience.

Výstavu v Domě U Jonáše doplňují besedy, komentované prohlídky a atraktivní tvůrčí výtvarné dílny:
27. 8. – 31. 8., 8 až 16 hodin
Letní výtvarná dílna „Cesta za dobrodružstvím“ – Týden celodenních aktivit pro děti 7-13 let inspirovaných výstavou Zdeňka Buriana pod vedením výtvarných pedagogů.

Termín konání: 20. 6. – 2. 9. 2012
Místo konání: Dům U Jonáše, Pernštýnské náměstí 50, Pardubice
Otevírací doba: úterý - neděle 10-18 hodin
Stránky Východočeské galerie: www.vcg.cz.



Dům U Jonáše



Zdeněk Burian,Hlava náčelníka, 1955, olej na plátně 66x54,5cm

Zdeněk Burian, Maori, 1963, olej na plátně, 60x57cm

Zdeněk Burian, Vinnetou II, Karel May, nakl. Toužimský a Moravec 1939, kvaš 27,5x47cm



Fotografie a repro ilustrací Zdeňka Buriana: Východočeská galerie
Použitá ukázka textu: Miloš Zapletal, Sedmička



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2012060023-vypravy-za-dobrodruzstvim-zdenek-burian-vystava-v-pardubickem-dome-zapletalova-plavcika-pajdy-u-jonase.html