Pozvánka na přednášku Od Svojsíka k Foglarovi

| Autor: Akademie Jaroslava Foglara | Rubrika: Akce | Vydáno dne: 8. 2. 2015 |

Projekt Akademie Jaroslava Foglara není uzavřen jen pro úzký okruh členů zastřešujícího 48. klubu oldskautů Jestřábi Praha a jejich přátele z řad příznivců spisovatelova díla či badatelů. Svědčí o tom řada aktivit pro veřejnost, které připomínají Foglarův odkaz v širších souvislostech.
Do této skupiny akcí spadá i přednáška a následná beseda s názvem Od Svojsíka k Foglarovi, která se uskuteční ve středu 11. února od 17 hodin v Informačním centru městské části Praha 3.
Průvodcem soaré Od Svojsíka k Foglarovi bude zakladatel Akademie Jaroslava Foglara a skautský činovník Slavomil Janov, mezi skauty známý i s přezdívkou Nashville.
Významným hostem v Plečnikově sále informačního centra však bude hlavně Eduard Marek (skautskou přezdívkou Hroznýš královský), který je nejstarším žijícím – a přitom stále velice aktivním – skautem v České republice. Skautský doyen Eda oslaví totiž v březnu své 98. narozeniny!
Přednáška je připravena k nadcházejícímu celosvětovému skautskému Dni zamyšlení (22. února). Jeden z nejvýznamnějších svátků připomíná zároveň společné datum narození zakladatele mezinárodního skautského hnutí Roberta Baden-Powella a jeho ženy Olave, která se po manželově boku postavila do čela dívčího skautingu.
Přednáškový večer na skautské téma chce zájemcům přiblížit více než stoletou historii tohoto hnutí ve světě, jeho téměř stejně dlouhou tradici na našem území a specificky pak v metropolitní kolébce českého skautingu. Touto kolébkou se stala Žižkovská reálka (na dnešním Sladkovského náměstí u kostela sv. Prokopa na Žižkově), kde na počátku minulého století působil jako učitel tělocviku Antonín Benjamin Svojsík. V roce 1911 zde Svojsík položil základy českého junáctví, specifické formy skautingu přizpůsobené národním podmínkám.
S Žižkovem je stejně tak spjata podstatná část životní pouti Jaroslava Foglara. Spisovatel zde, v Křišťanově ulici, téměř dvě desetiletí – od roku 1980 až do své smrti v roce 1999 – žil. Ještě před tím se ale tato čtvrť stala i útočištěm jeho chlapeckého společenství Hoši od Bobří řeky, když oddílové klubovny byly například na Prokopově náměstí či v Cimburkově ulici.
Se svérázným prostředím „Žižkaperku“ je stejně tak bytostně spojen i host večera Eduard Marek. Eda byl významný představitel pražského skautingu už v poválečném období, a poté na sklonku 60. let. Skautským ideálům však zůstal věrný i v 50. letech, kdy byl pro svou skautskou činnost perzekvován komunistickým režimem tak, že za ostnatými dráty rudých žalářů a pracovních lágrů strávil bezmála deset let. Po roce 1989 byl však Hroznýš královský opět mezi prvními u ohniště s doutnajícími skautskými uhlíky, a hlavně v Praze 2 rozdmýchával dnes naplno plápolající skautskou vatru. Eduard Marek je čestným občanem Prahy 3 a čestným předsedou Okresní rady Junáka Praha 2.
Přednáška Od Svojsíka k Foglarovi by měla být poměrně netradiční a pestrá, jak lze vyvodit ze zvěstí, které prosákly z kuloárů Informačního centra Prahy 3: Program by například zpestří také kreslena groteska z hollywoodské dílny Walta Disneyho o skautování Kačera Donalda a jeho oddílu skautů-káčat.
Infocentrum sídlí na nároží Nám. Jiřího z Poděbrad a Milešovské ulice, nedaleko kostela Nejsvětějšího srdce Páně, který byl postaven podle návrhu slovinského architekta Josipa Plečnika. Není bez zajímavosti, že právě v tomto období se připravuje návrh na zapsání chrámu na seznam kulturních památek UNESCO.
Po skončení přednáškového a diskusního soaré se zájemci budou moci přesunout na zatím ještě utajované místo na rozhraní Vinohrad a Vršovic k hodnotícímu posezení kolegia AJF a foglarologické diskusi u netradičních „artefaktů“ s tematikou Rychlých šípů.
Informace na telefonu AJF: 602 686 725.


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2015020004-pozvanka-na-prednasku-od-svojsika-k foglarovi.html