Ábíčko se do důchodu nechystá. 60 let časopisu

| Autor: Vlastislav Toman | Rubrika: Kalendář, výročí | Vydáno dne: 20. 1. 2017 |

Pokud patříte ke čtenářům-pamětníkům a časopis ABC pravidelně nesledujete, pak vám možná uniklo, že má v lednu významné jubileum! Ano, právě před šedesáti roky v lednu 1957 (podle tiráže 20. ledna – pozn. red.) vyšlo první číslo nového časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců. Žádná velká reklama nebo propagace se tenkrát nekonala. Jen pár letáčků a oznámení na školy. Sotvakdo si dovedl představit, jak bude takový časopis vypadat. Komu bude určen, napovídal už sám předlouhý název. Klukům a děvčatům, které zajímá příroda a technika nebo i věda. Že z toho nakonec zůstane jen to ABC, nebo kamarádské Ábíčko či (moravské a slovenské) Ábécečko, bylo nasnadě. A tak se také stalo.
Už první číslo ABC zmizelo z prodejen tisku během pár dnů, v Praze dokonce za několik hodin! Start nového měsíčníku se tedy povedl, přesto se tehdy nedalo předpokládat, že se časopis dožije šedesátky a stane se druhým českým nejstarším časopisem pro děti. (Tím prvním je totiž Mateřídouška, jejíž první číslo vyšlo už v roce 1945 – pozn. autora)
Ábíčko za ta léta prošlo mnoha změnami.
Stručně připomenuto – nejprve zesílilo, když dostalo obálku s přílohami a vystřihovacími modely i pomůckami, pak zhublo, aby se mohlo stát čtrnáctideníkem. I ten však zakrátko nabral stránky a tak se zrodil nejsilnější časopis pro kluky a děvčata o 40 stranách. Navíc se do časopisu vkládaly nejrůznější přílohy, tzv. déčka, obtisky, nášivky, semena květin i jehličnanů, ba i tužky, klíče na tuby a dokonce měkké gramofonové desky. To byla sedmdesátá léta, snad nejbohatší na změny.
Od padesáti tisícového nákladu, se kterým ábíčko startovalo v roce 1957, se náklad neustále zvyšoval a v osmdesátých letech dosáhl přes 300 000 výtisků.
Časopis ABC však sehrál svoji roli i při změnách, ke kterým postupně docházelo v tehdejší Pionýrské organizaci ČSM. Od roku 1960 totiž organizoval pionýrské zájmové kluby – raketové posádky, hlídky přírody, dívčí kluby a další. Rozvíjela se tak pionýrská činnost v místě bydliště, i když i na školách a v jiných zařízeních. Až v sedmdesátých letech při vzniku Pionýrské organizace SSM byly kluby postupně omezovány, zato však některé poznatky z jejich organizování a činnosti byly včleněny do Výchovného systému PO SSM.
Byly tu však i jiné aktivity, které časopis vytvořil nebo pomohl při jejich rozvoji. Ať už to byly závody minikár, turistické srazy čtenářů a klubů, návody a náměty pro zájmovou technickou a přírodovědnou činnost, podpora stanic mladých techniků a přírodovědců při průmyslových a zemědělských závodech, nebo – dodnes trvající a rozvíjející se – papírové modelářství!
Na přelomu tisíciletí se poněkud pozměnil název časopisu na ABC, časopis generace 21. století. Jak každý vidí, to Ábíčko však zůstalo a přináší klukům a děvčatům, tak jako vždy, pohledy na nové trendy ve vědě, technice a přírodě. Má své webové i facebookové stránky, nabízí e-stránky s videozáznamy, aktualitami i archivem. Zůstaly však i tradiční papírové modely a komiksy, které k Ábíčku neoddělitelně patří už od jeho první čísla.
Ano, vy, pamětníci, si zcela jistě povzdechnete: „Ale už to není časopis jako kdysi!“ Máte pravdu, vždyť ani ta dnešní doba není jako (kdysi) ta naše! Přesto – na zdraví jubilantovi!

Vlastislav Toman, pamětník,
(spoluzakladatel a šéfredaktor ABC v letech 1959-92)


























BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2017010022-abicko-se-do-duchodu-nechysta-60-let-casopisu.html