| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Komentáře

ke článku: Původní český hlavolam ježival v kleci se po 44 letech vrací na náš trh!
ze dne 22.09.2010, autor článku: Radek Micopulos

Komentář ze dne: 23.09.2010 11:12:48     Reagovat
Autor: - Cizinec (TVV) (@)
Titulek: Ježival???
Přijde mi zcela divné, že "ježkovi", který vlastně ježkem ani není, se najednou začíná říkat "Ježival". Mezi sběrateli se mu vždy říkalo Torpédo nebo "Torpéďák", někteří jej dokonce nazývali jezevčíkem či válečkem v kleci, ale Ježival je tedy pro mě novinkou!!! Je zcela divné, že název, který by tento hlavolam měl mít již od roku 1966 se do našich uší zarývá až letos, tedy po dlouhých 44 letech! Ani 300. oddíl Junáka v Praze jej v roce 1969 -což je o 3 roky déle po jeho "vynálezu"- neprodával jako Ježivala, nýbrž ježka v kleci! Jen bych asi ke konci mého komentáře konstatoval, že tímto typem nadšen nejsem -a podle usouzení kamarádů nejen já-, jelikož se nejedná o závratnou novinku, ale opět kopírování předchozích typů, stejně jako tomu bylo touto firmou i u Froňka! Tentokráte byly pro změnu využity komponenty z dvou předchozích hlavolamů a repasovány v jeden!!! Myslím si, že každý ježek by si měl uchovávat svůj jedinečný vzhled a pokud se vymýšlí po delší době nový typ, tak by nás měl obzvláště oslnit novým designem! Takto to spíše vypadá jako hon za variantami a s tím spojeným prodejem! Už byl ale vyroben, tak abych nehýřil jen samými negativy, musím uznat, že se jedná na pohled o precizní výrobu!

Komentář ze dne: 23.09.2010 15:11:54     Reagovat
Autor: - autor (radek.dk@centrum.cz)
Titulek: vysvětlení
Ježival je původní český název, který mu vnuknul přímo jeho vynálezce pan Tvrdík v roce 1966 a proto mi vůbec nepřijde divné opět ho tak pojmenovat. Naopak název torpedo vznikl v zahraničí, kam se tento hlavolam dostal bohužel neprávem! Název Ježival byl také zvolen proto, aby se principem naprosto jiný hlavolam odlišil od Ježka.

Jen bych ještě dodal, že žádné komponenty z předchozích typů Ježků na tomto novém Ježivalovi nejsou. Každý díl byl nakreslen nově a jediný společný rys je snad jen vnitřní zaoblení víček. Jedná se o alternativní design připomínající Ježky té doby a dosud na něj byly od sběratelů velmi dobré ohlasy.

Nový design se vrací pouze k "válcové" podobě, nic víc. Nikdo netrvdí, že jde o něco nadčasového. Něco takového přijde v blízké době, takže věřím, že vy pane "cizinec" si třeba přijdete na své.

Děkuji.
Radek Micopulos

Komentář ze dne: 24.09.2010 09:23:13     Reagovat
Autor: - Šťoura (stoura@mejl.cz)
Titulek:
To je teda opravdu zásadní diskuse!

Komentář ze dne: 26.09.2010 10:30:56     Reagovat
Autor: - Cizinec (Tajemství Velkého Vonta)
Titulek: ježci versus ježival
Ruku na srdce, milý Radku, a nemohlo to být naopak, že se z ciziny dostalo Torpédo k panu Tvrdíkovi a ten se jej nyní snaží vydávat za svůj vynález? Znáte jen jednostrannou výpověď, kterou není možno ověřit!!! Tak či onak, pokud mu nepřála v 70. letech doba, proč s tímto hlavolamem nevyšel na světlo světa po roce 1989, kdy všemu bylo přáno. Byla svoboda a i Foglarovy knihy začaly být vydávány a ježek se stal opět zájmovým zbožím těchto čtenářů, pohotově na to zareagoval i pan Hron v roce 1990! Klidně si svůj nový hlavolam nazývejte jménem Ježival -je to celkem i povedený název ("ježi"=bodlináč a "val"=váleček), ale nevracejte se prosím do minulosti a neopravujte názvy ježků, které mají podobný princip, tj. váleček v kleci, překrucujete tím historii a děláte v tom nepořádek. Na Vaše stránky chodím opravdu zřídka, ale všiml jsem si pár nesrovnalostí, jako například Roudnického ježka od pana Mládka. Svého času (2007) to byl boom, ale plno foglarovců již ví, že pravý Roudnický ježek je první dřevěný, který je znám jako Moučkův, jenž byl nabízen v Mladém hlasateli a vyšel k němu i celkem vtipný příběh RŠ. Co však opravdu považuji za úplnou hloupost je Spartakiádní ježek z černé oceli!!! Nepřipadají Vám trochu podezřelé rozměry? Pán, který ježka vlastnil, si k němu vymyslel krásnou legendu, aby vypadalo, že je to opravdu unikátní kus a potom co jste mu otiskl jeho povídání a umístil do historie, tak jej výhodně prodal s odkazem na Vaše stránky! Přičemž je to ježek vyrobený podle výkresů Fandy Ulče (prodebatováno s kamarády), krabička je obyčejná papírová, která se dá sehnat kdekoliv a jen je do ní vložena kartička s RŠ!!! Nechci Vám tímto brát vítr z plachet, ale pokud se tímto tématem nezabýváte, nebo jen okrajově, tak prosím Vás, kontaktujte některé odborníky, kteří Vám rádi poradí, ať nevznikají zbytečné fámy. Zbytek stránek je vydařený a pro některé foglaroce jistě přitažlivý!

Komentář ze dne: 26.09.2010 15:35:39     Reagovat
Autor: - autor - Radek M. (info@jezcivkleci.cz)
Titulek: podložené informace
Rád bych upozornil na to, že veškeré informace na mé stránce zveřejňuji až po podložení z více zdrojů!

Tomu, že pan Tvrdík vynalezl Ježivala věřím a nepochybuji o pravdivosti jeho tvrzení. Pokud by po tom chtěl někdo pátrat, tak byla např. prý třetí verze hlavolamu vyrobena za pomoci kolegy v práci O.Š. v počtu 7-mi kusů. Tři z nich zůstali v naší zemi a ostatní pan Trvdík poslal po jednom kuse různým sběratelům, z nichž (a je znám konkétní člověk v Belgii) toho zneužil a nabídl ho jiné zahraniční firmě k výrobě.

Proč se pan Tvrdík nepustil do výroby sám, nevím, to je otázka na něho. Možná, že v té době jako mladík (a jak sám píše) bez zkušeností s byznysem, o němž v té době ani nešlo uvažovat. Po revoluci, když šlo podnikat už zřejmě nebyl důvod, vzhledem k pokrytí trhu zahraniční firmou, se do výroby pouštět.

Roudnický Ježek - věčná záhada, kterou snad kromě pana Mládka nemůže nikdo doložit. To je jediná vyjímka, kterou jsem vzhledem k tvrzení o stáří toho hlavolamu zveřejnil.

Ježek - Spartakiáda - je podložen více sběrateli a doložen fotografie s totožnými Ježky shodných rozměrů. Shodují se i okolnosti let a místa zakoupení. Mohlo to být také naopak - pan Ulč třeba plánek udělal podle tohoto Ježka.

Spekulovat se dá prostě o všem a u Ježka v kleci - Záhady hlavolamu to jde neustále! :-)

Rozhodně ale přivítám jakékoliv nové informace! Viz. e-mail.

Komentář ze dne: 26.09.2010 22:17:46     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek:
Trochu silná káva o tom panu Ulčovi, nemyslíš? Proč by kopíroval do plánku něčí napodobeninu, když má v té době (50. léta) k dispozici svůj vlastní a první originál ježka od roku 1948 ?!
Dle mého názoru jsou všechny exempláře ježka v kleci odpovídající rozměrům Ulčova ježka vyrobeny jednoznačně až po zveřejnění plánku v Junáku v roce 1968. A navíc mi ani nesedí to načasování do 50. let, kdy byla asi dost těžká doba na to, aby někdo šířil myšlenku zakázaného Foglara, natož prodával ježky v kleci u příležitosti Spartakiády... A ta kartička RŠ v krabičce je dle mého názoru současný výtvor, zdá se mi až moc kvalitní.

Komentář ze dne: 27.09.2010 13:25:56     Reagovat
Autor: - Cizinec (TVV) (@)
Titulek: naprostý souhlas
Chtěl bych poděkovat za přidání komentáře dalšímu neznámemu uživateli a podpoření mé vyřknuté myšlenky! Plně s ním souhlasím! Podle jeho vyjadřovaní na první pohled usuzuji, že se v tématu perfektně vyzná!!! Jsem rád, že i dalším lidem není lhostejná historie ježka v kleci a vadí jim smyšlenky a polopravdy!
Musím také poopravit měnší chybičku v mém předchozím povídání, které jsem se v rychlosti dopustil! Pan Hron začal prodávát ježka až v roce 1997! Na dobu hned po revoluci zaregovala v roce 1990 firma Froněk (samozřejmě i Druopta, aj.).

Komentář ze dne: 27.09.2010 20:48:31     Reagovat
Autor: - Tlepas (tlepas@seznam.cz)
Titulek:
Podle mě je to všechno jenom byznys. Touha na všem vydělat peníze. I na totálních a jednoduše vymyšlených nesmyslech. Foglar se musí obracet v hrobě. Za chvilku se objeví ježek, který byl určitě v limitované edici vyráběn ku příležitosti XV. sjezdu KSČ a další a další blbiny. Ježek je a měl by zůstat jen jeden. Ten Tleskačův :-)

Komentář ze dne: 28.09.2010 08:29:37     Reagovat
Autor: - pavel (@)
Titulek: Foglarův hlavolam
To si teda nemyslím, když to Foglar vymyslel. Spíš by mělo být ceněné, když někdo přijde s něčím novým. Kritizovat umí každý. Mě se Ježival moc líbí a právě ten "staro-nový" design je na něm moc hezký a originální. Foglar by se obracel, to ano, ale kvůli tomu jak jeho čtenáři (skoro skauti) dokážou být závistiví a jen pomlouvat..

Komentář ze dne: 28.09.2010 09:30:11     Reagovat
Autor: - ježek (info@jezcivkleci.cz)
Titulek: ježek
Prosím autory komentářů, ať se alespoň podepíší ať vím na koho to směřovat.. k panu Ulčovi, ano silná káva to je, ale upozorňuji, že NENÍ z mých úst!! je to pouze jedna z mnoha spekulací se kterou se neustále setkávám! Jak to bylo doopravdy nikdo neví, stejně jako se samotným Ulčovým Ježkem - viz. poslední novinka na Ježcivkleci.cz z dnešního dne.

Komentář ze dne: 28.09.2010 21:59:12     Reagovat
Autor: - autor - Radek M. (info@jezcivkleci.cz)
Titulek: názory
ulčova ježka v žádném případě nezpochybňuji!! špatně jsem to napsal a mnozí to také zle pochopili.

Je to jeden z názorů, který úplně nesdílím, ale tvrdí to několik lidí a proto jsem ho chtěl předložit POUZE K DISKUSI!!! Toť vše! :-)
Děkuji za pochopení a omlouvám se za nedorozumění.


Komentář ze dne: 30.09.2010 14:41:33     Reagovat
Autor: - Šťoura (@)
Titulek: Zpochybňování Ulčova ježka
Zpochybňování Ulčova ježka, pokud to někdo tvrdí, je BLBOST!

Komentář ze dne: 06.03.2011 20:12:02     Reagovat
Autor: - VV (@)
Titulek: Ježek
Ježek - Spartakiáda - jak tady píše pan Radek M. je bezpochyby podložen více sběrateli a doložen fotografiemi s totožnými Ježky shodných rozměrů. Shodují se i okolnosti let a místa zakoupení. Možná souhlasím že nemusel být vyroben pro oslavu Spartakiády, ale v těchto letech 1955-58 byl vyroben určitě,..a všem pochybovačům chci jen říct že ho vlastním také vč.té nádherné krabičky a je to absolutně úžasnej kousek z kterého přímo čiší kus obrovské historie. Krabička která je součástí, je bez sebemenších pochyb originál a
po zpochybňovaném Roudnickém a Ulčovu Ježku je to třetí nejstarší kovový Ježek u nás!!!

Komentář ze dne: 23.03.2011 22:55:55     Reagovat
Autor: - Jaroslav Ž. (T.zarosky@seznam.cz)
Titulek: Ježek "sparakiáda"
Jsem jedním z majitelů ježka, který dostal přezdívku Spartakiáda. Zakoupil jsem ho z rodiny původních majitelů a zajímal se o přibližné datum a místo koupě. No a to bylo v Praze v průběhu (ne na oslavu!!) spartakiády.

Teprve po zakoupení byl tento ježek jako první zobrazen na stránkách info@jezcivkleci.cz a dostal tuto přezdívku.
Myslím, že není důvodů ke zpochybňování data výroby.

Legenda, jak píše neregistrovaný "Cizinec" to není.

No a do budoucna čeká na rozřešení ještě jeden hodně starý ježek v kleci...o kterém jsem se domníval že je MÁJ...

S ježkem v ruce, přeji všem pohodu!
Jaroslav





Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .