Z kalendáře sice ještě zbývalo utrhnout několik listů posledních zimních dnů, ovšem jaro už na okna Akademie Jaroslava Foglara klepalo s takovou intenzitou, že i program březnového kolegia foglarologů byl prosycen veskrze svěžími tématy. Takže na čem si bylo možno pochutnat ze servírovaného (před)jarního menu AJF?
1. Anketa o nových komiksech Rychlých šípů
Na úvod 144. kolegia AJF proběhla mezi přítomnými krátká anketa, jak na čtenáře působí nové kreslené příběhy Rychlých šípů, vydané v posledních dvou-třech letech. Nejlepšího hodnocení u účastníků kolegia dosáhly Rychlé šípy malíře Vlastimila Tomana, které vznikly podle scénářů několika autorů a souhrnně vyšly v letošní sešitové novince Áckův foglarovský svět. Spolu s tímto souborem atakovala nejvyšší stupínky anketního žebříčku kolekce příběhů Jiřího Dubského a Karla Zemana z publikace Rychlé šípy 33. Naopak nejhůře byly klasifikovány komiksy z knihy Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství. Přibližně doprostřed mezi premianty a propadlíky se zařadila Kniha o Červenáčkovi Pavla Čecha a vedle ní i 13 nových příběhů s autorskou signaturou „Píše Foglar, Baban – kreslí Grus“. Jistě by bylo zajímavé a pro celkové hodnocení objektivnější uskutečnit podobnou anketu mezi nejširším čtenářským publikem.
2. Bloudění v labyrintu stínadelských příběhů
Obsažná diskuze se rozvinula o románech Josefa Červinky a Jaroslava Velinského, navazujících na Foglarovu stínadelskou trilogii. Velkým problémem se ukazuje snaha obou autorů o zařazení nových stínadelských příběhů – potažmo existence klubu Rychlých šípů – do konkrétního historického období. Je zřejmé, že každý takový pokus končí zabřednutím do neřešitelných historicko-chronologických problémů, popřípadě pozvolným nakročením k zániku klubu Rychlých šípů z důvodu přechodu členů z chlapeckého věku do dospělosti. Jaroslav Foglar dobře věděl, jak a proč se tomuto úskalí vyhnout: Tím, že zachovává své Rychlé šípy věčně mladé, a otevírá si tak možnost navázat na jejich dřívější dobrodružství i po desetiletích.
3. Rychlé šípy míří ke skautům na Ukrajině
V duchu třetího bodu skautského zákona („Skaut je prospěšný a pomáhá jiným“) pokračuje Slávek Janov ve svém úsilí přiblížit příběhy Rychlých šípů skautům na Ukrajině. Po podzimním předání prvních pěti desítek „vzorků“ komiksu v ukrajinštině, se nyní připravuje na další cestu mezi členy ukrajinské skautské organizace Plast. Díky Slávkovi a jeho spolupráci se Sdružením přátel Jaroslava Foglara zamíří mezi ukrajinské skauty dalších 1000 výtisků rozšířeného vydání Rychlých šípů v ukrajinštině. Předání proběhne v průběhu nejbližších týdnů v Užhorodu a odtamtud se Rychlé šípy vydají na celé území Ukrajiny, kde působí oddíly „plastunů“.
4. Století Jestřábů
V den 144. kolegia AJF uplynulo přesně 100 let od chvíle, kdy Jaroslav Foglar 15. března 1923 vstoupil do 48. klubu oldskautů Jestřábi a učinil tím svůj druhý pokus o skauting. Tentýž den se konala první ustavující schůze Jestřábů. Jsme zvědaví, jaké aktivity si pro letošní sté výročí založení přichystají členové současného oldskautského klubu Jestřábů, kteří před patnácti lety, na podzim 2008, navázali na nit činnosti svých prvorepublikových předchůdců!
5. Info pro sběratele
Výrobce hlavolamů, zvláště pak ježků v kleci, Radek Micopulos nabízí nově pěkný odznak – magnetku z kovu s barevným plasticky raženým erbem Stínadel. Objednat lze na stránkách www.jezcivkleci.cz. Cena magnetky je 49 Kč.
6. Hudební okénko na akademické půdě
Již na předešlém kolegiu AJF jsme se z podnětu Libora Čermáka rozhodli postupně zmapovat všechny hudební nástroje ve foglarovkách. Dnes se tedy čtenáři Bohouška mohou seznámit s výsledkem počátečního badatelského úsilí členů AJF. Nejhouževnatěji se do badatelského krajíce zakousl Martin Rosol, který se zaměřil v první fázi na muzikantské instrumenty z kreslených Rychlých šípů Jaroslava Foglara. Překvapením je už to, že hudební nástroj se vyskytuje hned v prvním příběhu – Černí jezdci řádí! Zkontrolujte však, milí čtenáři, zda jsme přece jen některý hudební nástroj nepřehlédli! Budeme rádi za případné doplnění!
HUDEBNÍ NÁSTROJE VE FOGLAROVKÁCH
První část: Rychlé šípy (zpracoval Martin Rosol)
ČERNÍ JEZDCI ŘÁDÍ – píšťalka (Mirek Dušín)
RYCHLÉ ŠÍPY V PODZEMÍ – píšťalka (strážník)
RYCHLÉ ŠÍPY NA VÝPRAVĚ – banjo (Mirek Dušín)
RYCHLÉ ŠÍPY SE VOZÍ – banjo (Mirek Dušín)
RYCHLÉ ŠÍPY MAJÍ NEKLIDNOU NOC – piano (zmiňuje Červenáček)<
RYCHLÉ ŠÍPY CHYTAJÍ ZLODĚJE – píšťalka (Jarka Metelka)
RYCHLÉ ŠÍPY HRAJÍ DIVADLO – divošský buben z pařezu (Červenáček)
RYCHLÉ ŠÍPY V RACHOTU HROMŮ – trubka (Jarka Metelka)
RYCHLÉ ŠÍPY NA VÝZKUMECH, RYCHLÉ ŠÍPY VE SKALNÍM OBYDLÍ, RYCHLÉ ŠÍPY PRCHAJÍ ZE SKAL – kytara (Mirek Dušín), mandolína (Jarka Metelka)
RYCHLÉ ŠÍPY NA POUTI – trumpetka (dětská hračka)
RYCHLÉ ŠÍPY NA NEPŘÁTELSKÉM OSTROVĚ – píšťala (Jirka)
RYCHLÉ ŠÍPY U ZÁCHRANNÉ BRZDY – kytara (chlapec ze žňové výpravy)
RYCHLÉ ŠÍPY VNIKAJÍ DO PEVNOSTI – píšťala (Mirek Dušín), trubka (Jarka Metelka), fujara (zmiňuje Rychlonožka)
RYCHLÉ ŠÍPY A NEČINNÝ KLUB – tam-tam (jako název časopisu TAM-TAM zmiňuje Mirek Dušín)
RYCHLONOŽKA U KŮLU SMRTI – kytara (Mirek Dušín)
RYCHLÉ ŠÍPY CHRÁNÍ PODFUKÁŘE – mandolína (rozbitá)
RYCHLÉ ŠÍPY NA SJEZDU KLUBŮ – piano (zmiňuje Rychlonožka), kytara (zmiňuje Mirek Dušín)
RYCHLÉ ŠÍPY SKLÁDAJÍ ZPRÁVU NA „NOSECH“ – tam-tam (jako název časopisu TAM-TAM zmiňuje Červenáček)
RYCHLÉ ŠÍPY BOJUJÍ PROTI KOUŘENÍ, RYCHLÉ ŠÍPY UNIKAJÍ POTUPĚ – kytary (Zelené vesty – mají tři kytary)
RYCHLÉ ŠÍPY DÁVAJÍ NOCLEH POTÁPNÍKŮM, RYCHLÉ ŠÍPY JDOU ZA MOST PRO SVÉ VĚCI – tam-tam (jako název časopisu TAM-TAM zmiňují Mirek Dušín a Červenáček)
RYCHLÉ ŠÍPY VIDÍ TAJEMNÉ SVĚTLO – kytara (některý z Rychlých šípů)
Poznámky:
- Na všeobecně známém obrázku kráčející pětice Rychlých šípů s Bublinou hraje Mirek Dušín na kytaru.
- V dalších dobrodružstvích (Píše Foglar, Baban, kreslí Grus) je v příběhu NOČNÍ REJ STRAŠIDEL zobrazen Mirek Dušín s kytarou.
- Některé další zvukové zdroje jako např. zvonky jízdních kol, zvonek budíku, elektrický domovní zvonek, sirény hasičských vozů aj. za hudební nástroje nepovažujeme.
Přehled Hudební nástroje ve fogarovkách je zveřejněn na Bohouškovi také samostatně v rámci především badatelské rubriky Šťoura. Pozn. red.
-----
Příští 145. kolegium AJF se koná ve středu 12. 4. 2023 ve skautské klubovně Bělehradská 51 v Praze 2.