Jaro s těšítky - 2002

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Jaro s těšítky | Vydáno dne: 18. 3. 2002 |

..... a potom sluneční paprsky prvních dnů právě se rodícího jara rozjasní líce lidu našeho. Vždyť nejsme zde sami. Pod jedním nebem, pro nás pro všechny, opět slunce zazáří a my pak v očekávání chvil dalších ...

Vítání jara bylo v dřívější době u mnoha evropských národů jedním z nejposvátnějších aktů. Končila vláda zimy, nastávala jarní rovnodennost a slunce probouzelo poslední spáče do nového období. I dnes však lze příchod jara oslavit nevšední a svéráznou akcí, jakou je například „jaro s těšítky“.

Chce s vámi oslavit příchod slunečních dnů a proto i letos vyhlašujeme - pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara a internetový foglarovský server Bohoušek - největší akci - podnik - hru v dějinách sluníčkovsko - těšítkovského věku. Vše vypukne 21. března 2002 a celý týden (tedy do 28. března) si budou sluníčkáři vyměňovat těšítka a také je dávat ostatním.


Co jsou sluníčka a těšítka?
Těšítko (od slova těšit se, potěšit) je buď malá kartička s citátem či kresbou, nebo i malá fotografie, pohled, ale také třeba jen hezký kamínek či jiná milá drobnost. Takové těšítko si sluníčkáři, kteří se potkají, navzájem vyměňují a nemusí se při tom ani znát. A jak že se ti sluníčkáři navzájem poznají? Jednoduše - nosí totiž celý týden (někteří i po celý rok) čistě žluté kolečko (placku). Tedy "sluníčko" připíchnuté na kabátu, svetru, klopě saka či halenky, košili ... - podle toho, co mají zrovna na sobě, aby jejich sluníčko ostatní viděli.

Hraj s námi!

Stačí, když si zhotovíš žluté "sluníčko" z papírového kolečka, připneš si ho a vyrobíš pro ostatní těšítka. Buď všechna stejná, nebo každé jiné. Když pak potkáš jiného sluníčkáře, tak si navzájem těšítka vyměníte a můžete prohodit i pár slov, ale to už záleží na vás. Celý týden, nebo po dobu, kdy "sluníčko" nosíš, by s tebou měla jít pohoda a klid s radostí.

Těšítko můžeš samozřejmě dávat i zamračencům, nešťastníkům a bručounům, tedy těm, kteří nehrají, proto, abys je potěšil či utěšil. Těšítko se tak může stát vyjádřením tvého názoru - kouskem tebe, který dáváš dalšímu, a přitom vůbec nezáleží, zda je to kamarád, spolužák, maminka či tatínek, nebo někdo úplně neznámý.

Takže pozor - 21. března 2002 vznikne opět spolek sluníčkářů, v němž nezáleží na věku, ale na radosti a umění rozdávat dobrou náladu. Ti, kteří se naší hry zúčastní, budou tak mít nejen možnost založit nebo rozšířit svou sbírku těšítek od druhých, ale také třeba poznat další - nové kamarády.

Máme však k tobě jednu prosbu. Řekni o této hře i ostatním, vyvěs tato "pravidla" v klubovně, na třídní nástěnce, oddílové vývěsce či internetových stránkách, přetiskni ji ve vašem časopise... Aby se o ní dověděli i ostatní a mohli s námi hrát.

.... slunce svit zahřeje lidská srdce radostí. Znova rozkvete kvítek, pro nás pro všechny.

Pražská pobočka Sdružení přátel Jaroslava Foglara
e-mail: spjf.praha@seznam.cz

www.bohousek.novinar.cz
nejrozsáhlejší zpravodajství nejen z foglarovského světaNa internetovém serveru Česke noviny Bohoušek nalezl zajímavou fotografii irských SLUNÍČKÁŘŮ. Slunce sestoupilo do ulic Dublinu. Jaké budou sluníčka a těšítka které vyrobite? Napište nám o tom, pošlete nám obrázky na adresu Bohouška - bousek@novinar.cz

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2002030007-jaro-s-tesitky-2002.html