V sobotu ve Sluneční zátoce bude k dispozici turistická známka!

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Akce | Vydáno dne: 13. 6. 2002 |

Dobrá věc se podařila! Kamarád Ivan Vápenka (člen vedení pražské pobočky SPJF) zajistil turistickou známku Sluneční zátoky, která bude poprvé zájemcům k dispozici tuto sobotu 15.6.2002 na setkání všech přátel a příznivců knih Jaroslava Foglara - Jestřába ve Sluneční zátoce a později všem dalším návštěvníkům Sluneční zátoky. Co jsou turistické známky?


Ivan o nich napsal do TAM-TAMu pražské pobočky SPJF č. 3:

Sdružení přátel Jaroslava Foglara připravuje v roce 95. výročí narození Jestřába velkou akci ve Sluneční zátoce 15. června. Rádi bychom pro tuto akci nechali vyrobit tzv. TURISTICKOU ZNÁMKU. Co to je ?

Každý turista, který se toulá po vlastech českých, si může v jednotlivých místech svého putování zakoupit tzv. TURISTICKOU ZNÁMKU (dále jen TZ). Je to dřevěná kulatá "placka", o průměru 6 cm, na které je vypálen motiv atraktivního místa a má být potvrzením o jeho dosažení. Cena TZ je všude stejná - 20,- Kč (paušál 30.000,- Kč ročně se odvádí na konto PARAPLE).TZ se dnes prodávají téměř na 400 místech České republiky v rámci třiceti turistických známkových oblastí (např. Jeseníky, Krkonoše, Hrady, Zámky, Šumava, Skanzeny, Western atd.).

Každým rokem je nově vydávaná mapa se seznamem turistických známkových míst (pro rok 2002 vyjde v květnu a bude obsahovat přes 500 míst, kde bude možné TZ zakoupit). Turisté, pokud nasbírají řadu jakýchkoli po sobě jdoucích papírových kuponů, které jsou součástí TZ, po jejich zaslání na předepsanou adresu, obdrží Prémiovou turistickou známku - zdarma! Další zajímavostí je tzv. Putovní turistická známka, která je umísťována každý rok na vybraném známkovém místě a dává se zdarma při zakoupení tamější TZ (letos je to Hrčava v Beskydech). Poslední zajímavostí je Výroční turistická známka, která je památkou na různé festivaly a další kulturní akce v daném roce (např. v roce 2000 to byl pochod Praha-Prčice, Mohelnický dostavník a další).

Pro nás jsou tyto TZ také zajímavé, neboť si je můžeme zakoupit při našich výpravách. A tak vznikl nápad. S výrobci těchto TZ jsme navázali kontakt a navrhli jsme jim (spolu s bratrem Josefem Kopeckým - Billem, ze Světlé nad Sázavou) další náměty pro TZ s motivy, které se váží ke skautské historii. Jedním z těchto nápadů je i Sluneční zátoka, kde Jestřáb pořádal se svojí Dvojkou tábory v letech 1925-1945. Pokud bude tento nápad realizován, včas budete informováni o místě, kde budou TZ prodávány. Máte-li nějaký další nápad k vytvoření TZ s námětem vážícím se k Jaroslavu Foglarovi, napište autorovi tohoto příspěvku a budeme se snažit tento nápad realizovat!

Jen znovu připomínám, že TZ se musí prodávat přímo v místě uvedeném na TZ, výjimečně jen v co nejbližším okolí, neboť je POTVRZENÍM O DOSAŽENÍ TOHOTO MÍSTA!

Turistické známky se staly dnes velmi vyhledávanými suvenýry z turistických cest, ikdyž nepatří mezi aktivity Klubu českých turistů. TZ vyrábí a do jednotlivých turistických známkových míst distribuuje firma TURISTICKÉ ZNÁMKY s.r.o. z Rýmařova a my jí přejeme, aby těchto TZ vyrobila co nejvíce. Bližší informace jsou na internetu www.turisticke-znamky.cz.


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2002060009-v-sobotu-ve-slunecni-zatoce-bude-k-dispozici-turisticka-znamka.html