Vzduchoplavec Steve Fossett členem Světového skautského výboru

| Autor: Napsali jste nám | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 28. 8. 2002 |

Tisková zpráva Junáka - svazu skautů a skautek ČR

Od 15. do 20. července se v řecké Soluni uskutečnila 36 Světová konference Světové organizace skautského hnutí (World Organization of the Scout Movement). Při této příležitosti bylo uděleno nejvyšší světové skautské vyznamenání prvnímu Čechovi - Dr. Jiřímu Navrátilovi, místostarostovi Junáka.

Od 15. do 20. července se v řecké Soluni uskutečnila 36 Světová konference Světové organizace skautského hnutí (World Organization of the Scout Movement).

Zástupci Junáka - svazu skautů a skautek ČR spolu s delegacemi dalších 150 členských zemí, reprezentujících téměř 30 miliónů mladých lidí, rozhodovali o dalším směřování největší celosvětové organizace dětí a mládeže.
Konference přijala Strategii skautingu do roku 2007, kdy hnutí oslaví 100. výročí existence. Při této příležitosti za pět let bude žhavým kandidátem na Nobelovu cenu za mír.

Delegáti zvolili nové členy čtrnáctičlenného Světového výboru, jenž bude organizaci řídit v příštích třech letech. Jedním z nich se stal i čerstvý rekordman v obletu země balónem, aktivní americký skautský činovník Steve Fossett. Předsedkyní výboru byla poprvé v historii zvolena žena, navíc černé pleti - Marie-Louise Correa ze Senegalu.
Konference také rozhodla o konání velkých světových akcí (jamboree a mooty) v následujících letech.

Vedoucí české delegace, dlouholetý starosta a současný místostarosta Junáka Dr. Jiří Navrátil, převzal jako první Čech nejvyšší světové skautské vyznamenání - Řád bronzového vlka. Bylo mu uděleno Světovým výborem Světové skautské organizace skautského hnutí dvanáct let po konci Studené války jako prvnímu zástupci skautské organizace ze střední a východní Evropy za „mimořádné služby naprosto výjimečného charakteru“ pro skautské hnutí. Toto vyznamenání lze zároveň chápat jako ocenění vedoucích v naší zemi, kteří udržovali ideály skautingu v Československu v době nesvobody a stejně jako Jiří Navrátil strávili mnoho let v komunistických žalářích.

Více informací lze nalézt na http://www.scout.org/wse/conf.html


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2002080002-vzduchoplavec-steve-fossett-clenem-svetoveho-skautskeho-vyboru.html