Kluci z Dakoty se čtou jedním dechem

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Šťoura | Vydáno dne: 30. 4. 2003 |

Už když jsem si koupil Kluky z Dakoty, těšil jsem se, až je budu číst. Nažhaven rozhovorem, který otiskl TAM-TAM pražské pobočky SPJF a zveřejnil internetový Bohoušek s autorem knihy Ivanem Makáskem - Hiawathou, jsem s velkým zájmem začal číst první stránky úctyhodné 360 stránkové knihy (mimochodem nádherně upravené nakl. Ostrov v laminované obálce a na křídovém papíře). Tyto
"příběhy z období ilegálního období skautingu z let 1957 - 1968" zcela bez přetvářky a jistě pravdivě popisují vztahy mezi lidmi - skauty a trampy oné doby. Přitom jaksi nelze nevzpomenout, že to nebyla doba jednoduchá. Doba zákazů, věznění, lidských tragédií a naopak úskoků, patolízalství a udavačství na druhé straně. Nelze ovšem soudit - ten byl špatný a ten byl dobrý. A Hiawatha se o to ani nepokouší. Pouze popisuje, jak dobu viděl on ze svého pohledu. Zcela jasné a patrné to je zejména při líčení osudu Josefa Zikána - Bobra a jeho oddílu. Pro foglarovce je rovněž zajímavá Hiawathova epizoda v pražské Dvojce, odkud "byl odejit" a tato příhoda autora knihy ovlivnila na celý život. Pokusil se sám sobě (i Jestřábovi) dokázat, že vytvoří a povede podobný oddíl ve skautském duchu. Z původně indiánského spolku Dakota (1959) za spolupráce mnoha obětavců a pomocníků se mu po mnoha peripetiích podařilo nakonec vytvořit skautské oddíly Psohlavců a Hiawatha sám se podílel na obnově Junáka v roce 1968.
Knihu jsem četl od první až do poslední stránky doslova jedním dechem. Hiawathovi se podařilo velmi pěkně skloubit faktografické vyprávění s různými příhodami, výpisky z kronik a podobně. Závěrem nezbývá nic jiného než knihu doporučit všem zájemcům. Rozhodně by neměla chybět v žádné skautské knihovničce.
Ivan Hiawatha Makásek : Kluci z Dakoty. Vydalo nakladatelství OSTROV, Praha 2003. Náklad neuveden. Doporučená prodejní cena 297 Kč. Vydání knihy podpořil Junák – svaz skautů a skautek ČR, Pražský kraj A. B. Svojsíka (i z tohoto důvodu je možné knihu zakoupit na Pražské radě Junáka se slevou za 200,- Kč.)

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2003040009-kluci-z-dakoty-se-ctou-jednim-dechem.html