Rubrika Přátel žlutého kvítku v časopise Květy a založení čtenářských klubů týdeníku Květy
V Květech č. 52 / 1989 byla přetištěna obálka prvního sešitu Rychlé šípy z 60. let... Tím počalo každotýdenní zveřejňování příběhů tohoto oblíbeného kresleného seriálu. V uvedeném čísle byl také otištěn poměrně dlouhý rozhovor s Jaroslavem Foglarem - Jestřábem.
V prvním čísle nového ročníku Květů ze 4. ledna 1990 byl zveřejněn první příběh RŠ - Mirek osvobozuje Jarku a byl zde zopakován článek ?Ze záložky Hochů od Bobří řeky? (o J. Foglarovi, z časopisu Rychlé šípy 1970).
V druhém čísle (11. 1. 1990) se poprvé objevila rubrika Přátelé žlutého kvítku, kde Ivan Vápenka představil toto volné sdružení čtenářům Květů. Rubrika se pak v časopise objevuje v každém lichém čísle.
Třetí číslo uvedlo životopis kreslíře Rychlých šípů - dr. Jana Fischera, páté číslo seznámilo přehledně čtenáře s dílem Jaroslava Foglara a obsah rubriky v sedmém čísle navázal přehledem Jestřábových tematických příruček a kreslených seriálů.
Z iniciativy Ivana Vápenky (a Přátel žlutého kvítku) byla uspořádána v dubnu výstavka ?19 knih Jaroslava Foglara? v Památníku národního písemnictví, v Praze - na Strahově. Výstavku pořádal Kabinet knižní kultury. Vernisář se konala 29. března 1990 a výstavku uvedl PhDr. Ladislav Kurka. První prezentace Jestřábova díla po revoluci zaznamenala velký úspěch a zapsala se do paměti nejen všech foglarovců ale i dalších návštěvníků památníku.
V 13. čísle Květů z 29. 3. 1990 byla zveřejněna stručná historie Foglarových čtenářských klubů společně s výzvou všem chlapcům a děvčatům, aby si založili svůj vlastní klub. Květy se tak staly vůbec prvním časopisem po sametové revoluci, jenž přistoupil k navázání na tradici čtenářských klubů Mladého hlasatele, Vpředu či pozdějšího ABC. O několik dní později vyšel ve Státním nakladatelství technické literatury nový časopis - obnovený či znovuzrozený Mladý hlasatel, který pod vedením šéfredaktora Jana Šimáněho - Galéna začal též čtenářské kluby organizovat.
Prvním klubem, který redakci Květů zaslal přihlášku, byla Újezdecká čtyřka z Plzně. Zakládající listina mu byla zaslána koncem března 1990.
Nápad založit kluby při časopisu Květy vyšel od p. Ivana Vápenky - IVY, který je také řídil do srpna 1990, kdy mu pak časové zaneprázdnění nedovolilo v činnosti dále pokračovat. Pro kluby vydal jedno číslo zpravodaje ?Klubový kvítek? a v časopise vedl i nadále rubriku Přátel žlutého kvítku, kde čtenáře seznamuje s novinkami z foglarovského světa, ale i s historií Klubu přátel Jaroslava Foglara, který fungoval v druhé polovině 60. let. Od č. 15 / 1990 jsou v Květech tištěny vždy dva příběhy RŠ, protože řada čtenářů jejich začátek nestihla (první příběhy se opakují). Pro sběratele je zajímavé, že druhá verze tištěná v časopise je špatně vytištěna(jednotlivé barvy se nekryjí).
(pokračování příště)