10 ježků v kleci v prodeji na 10. výstavě hlavolamů

| Autor: Jaroslav Flejberk | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 2. 9. 2004 |

aaa Těžko říci, jaký je národní hlavolam jednotlivých národů světa. Vždyť nejslavnější Rubikova kostka (z Maďarska) má nejlepší řešitele z Číny a nejvíce se prodávala v Americe, kde ji mnozí nazývají Nicholsovou (podle držitele patentu před Rubikem) kostkou. Češi mají svoji výjimku - a to Ježka v kleci. Ukažte komukoliv ježka v kleci a pokud začne hledat největší osten, je váš - je to prostě milovník Jaroslava Foglara, takže asi nejspíše Čech. Je až s podivem, že Ježek v kleci, dle mých informací, nebyl Foglarem nikdy ...

... patentován a o jeho původu není příliš známo. Kromě několika historek typu že již samotný Archimédes jej řešil, víme, že až několik lidí si jej nechalo patentovat v rozmezí let 1890-1905.
Po jeho znovuzrození zásluhou knihy Jaroslav Foglara v roce 1940 a prakticky 50 letech nesvobody podnikání se kupodivu vrhlo několik výrobců do jeho výroby a následně již tuto výrobu opustilo.

Na 10. výstavě Hry a hlavolamy  od 9. do 12. 9. v Praze jsme se rozhodli prodávat 10 druhů Ježka v kleci a doufám, že se nám to i podaří.

Nahlédnout pod pokličku můžete ZDE 

Všichni nám známi ježci jsou vyráběni shodou okolností na Moravě a nebo tam vznikl jejich prototyp (a to i v případě Japonského ježka).

Pro každého kupujícího, jež se prokáže kódem KREBJELF, máme překvapení  - 20 Kč slevu.

 

Přehled ježků dle vyobrazení:

Malá Skála    Vsetín   Krumlov   Brno   Čína   USA Japonsko I+II     Tajem I+II

 

 

 

 

 


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2004090202-10-jezku-v-kleci-v-prodeji-na-10-vystave-hlavolamu.html