Po stopách Jaroslava Foglara (4) - Stínadelské kostely

| Autor: Ensy | Rubrika: Napsali jiní | Vydáno dne: 12. 10. 2005 |

Kostel sv. Jakuba Hluboký stín pohltil Rychlé šípy, když došly k opuštěnému kostelu. Stál stranou všeho živého ruchu a proti tmavému nebi čněla jeho vysoká věž jako ohromný černý vykřičník.
„Tak bychom tady byli,“ zašeptal Jarka. „Ale jak dovnitř?“ Těžká dubová vrata totiž uzavíral ohromný visací zámek.

Jaroslav Foglar: Záhada hlavolamu, Olympia, 1994
Kdy se řekne kostel svatého Jakuba, co se vám vybaví? Mně ihned napadne kostel ze Stínadel, kde Rychlé šípy pátraly po deníku Jana Tleskače.

Existuje tento kostel ve skutečnosti?

Většina lidí si myslí, že Stínadla jsou v Praze. Proto jsem se pokusil vypátrat pražské kostely, které jsou zasvěceny svatému Jakubovi.

V Kunraticích, Stodůlkách, Petrovicích a ve Zbraslavi mají kostel sv. Jakuba Většího. Na Smíchově a Zlíchově můžeme zase objevit kostel sv. Filipa a Jakuba. Další kostel sv. Jakuba je na zámku v Kunraticích.

Kostel, který by mohl být tím ze Stínadel, by měl stát v nějaké staré ponuré čtvrti. Takovým je kostel sv. Jakuba na Starém Městě (na obrázku). Pochází z dob, kdy Čechám ještě vládli králové. Mnozí z nich ho také navštívili - Jan Lucemburský s Eliškou Přemyslovnou tu měl korunovační hostinu, Karel IV. se zúčastnil jeho vysvěcení v roce 1374... Zažil i méně radostné události: několikrát vyhořel. Naštěstí se vždy našlo dostatek lidí, kteří přispěli na jeho opravu.

O místní sošce Panny Marie se říká, že je zázračná. Mnozí lidé, kteří jí byli vděční za vyslyšení svých proseb, ji ověšovali šperky, dukáty a jinými drahými dary, které často lákaly zloděje.

Jeden zloděj se prý nechal v kostele zamknout, aby mohl sošku okrást. Když stáhl ruku na její bohatství, nemohl ji dát zpět – soška ho držela. Zloděj tak musel zůstat v sevření sošky až do rána, kdy do kostela přišel kostelník. Soška zloděje pustila teprve ve chvíli, když kolem něj stálo několik mnichů z místního kláštera společně s opatem. Zloději pak byla ruka useknuta a visí dodnes v kostele na památku.

Pochmurný závěr… jako ze Stínadel.



Kostel sv. MartinaI další pražské kostely by svým názvem mohly patřit do Stínadel, i když nejsou zrovna zasvěceny svatému Jakubovi. Kdo ví, komu byl vlastně stínadelský kostel zasvěcen? Nezměnil Jaroslav Foglar jeho světce, aby zmátl čtenáře?

„Stínadelský“ název má třeba kostel Panny Marie pod řetězem. Proč se jmenuje právě takto? „Pod řetězem“ se k názvu přidalo proto, že kostel byl blízko Juditina mostu (dnes Karlova mostu), který se na noc zamykal řetězem, aby po Vltavě nemohl nikdo proplouvat načerno.

Nebo kostel svatého Martina ve zdi (na obrázcích). Jeho tajuplný název vznikl v době, kdy se stavěly hradby města Prahy. Kostel svatého Martina stál přesně v místech, kudy mělo vést opevnění. A tak byl kostel do hradeb zabudován.

Kostel sv. Martina I pozdější historie kostela svatého Martina ve zdi je zajímavá. V roce 1414 zde bylo poprvé podáváno svaté přijímání podobojí; v roce 1678 vyhořel a horní část věže byla přestavěná…

V 18. století na místním hřbitově byla pohřbena slavná sochařská rodina Brokoffů. V roce 1784 byl kostel zrušen a stal se z něj sklad, byty a obchody. V roce 1904 se díky Pražské obci opět přeměnil na kostel.




Určitě bychom našli i spoustu dalších kostelů, které by svým vzhledem, názvem nebo historií mohly patřit do Stínadel.

Který z nich je ten pravý?






BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2005101201-po-stopach-jaroslava-foglara-4-stinadelske-kostely.html