Milí gambusíni,

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Kalendář, výročí | Vydáno dne: 9. 12. 2005 |

Bohoušek rok se s rokem sešel a redakce Bohouška 26. října 2005 na tajném místě dodatečně oslavila již 5. výročí existence foglarovského magazínu, který stále pátrá, radí a informuje o všem důležitém, co se děje v oblasti života a díla spisovatele Jaroslava Foglara. Pojďme se krátce podívat do historie internetových stránek, které si do dnešní doby prohlédlo přes 250 000 čtenářů.
Vše začalo tehdy, když nad tennisovými kurty hasnul den...
Historii Bohouška lze však datovat velmi přesně. Na konci srpna roku 2000 se skloubily tužby a snahy současných redaktorů v zájmu vytvoření foglarovského zpravodaje, jaký tady nikdy dosud nebyl. Tedy zpravodaje, který si může kdokoliv a kdykoliv číst, aniž by byl členem úzce organizované skupiny lidí, či jakékoliv organizace. Internetového zpravodaje, který většinou vážnou ale i občas veselou, roztomilou a nadsazenou formou informuje a glosuje veškeré dění kolem osoby a díla spisovatele Jaroslava Foglara.
Původně Bohoušek existoval na dvou internetových adresách. Shodou okolností jsou dnes již obě nefunkční. První článek s názvem 60 let Záhady hlavolamu byl zveřejněn na adrese http://wp.wpublisher.cz/bohousek 29. srpna 2000 a připomínal nejen uvedené výročí, ale také jedno z nemnoha velkých tajemství, které stále odpočívá ve zšeřelých a tajemných stínadelských uličkách. Druhá adresa http://bohousek.aktualne.cz měla původně jakousi funkci úvodní stránky a sloužila k přesměrování na prvně jmenovanou složitou adresu.
Úvodní čtenost článků nebyla tehdy nijak závratná, internet se teprve rozšiřoval a většina čtenářů četla Bohouška v práci. Přesto nás těch třicet pravidelných čtenářů moc těšilo.
Doména Bohousek.cz byla registrována 7.12.2001 a od té doby se začala psát historie současného Bohouška. To již bylo možné foglarovské novinky nalistovat na (dosud funkční) adrese http://bohousek.novinar.cz (dnes této verzi v naší virtuální redakci říkáme pracovně Starý Bohoušek). Doménové jméno vycházelo z našich tehdejších plánů a záměrů. Jako aktivní členové Pražské pobočky SPJF jsme totiž v předchozích letech velmi úzce spolupracovali se Sdružením amatérských novinářů(SAN). Pamětníci si možná vzpomenou na foglarovské rubriky v časopisu Pražský herold, který SAN v letech 1996 - 1999 vydávalo. Ale vraťme se k Bohouškovi, Bohušovi, Bóžovi nebo Bohumilovi. Redakční systém NUKE nám umožnil zpravodaj aktualizovat vlastně nepřetržitě. Vznikly základní rubriky: Zpravodaj, Kalendář, To taky, Co na to J. T.?, Trubka, Napsali jiní, Šťoura, Záhady - tajemno, Z archivu. Redakční systém umožnil publikovat návštěvní knihu a diskusní fórum. V roce 2003 zájemci mohli číst Bohouška dokonce na displejích svých mobilních telefonů nejen prostřednictvím WAPu, ale také esemesek. Jak šel čas, rostla v redakci nespokojenost s redakčním systémem NUKE, a tak došlo k (věřme definitivnímu) vytvoření vlastního redakčního systému a grafických prvků na principu českého redakčního systému phpRS. Jeho ohromná variabilnost nás doslova ohromila. Díky tomu si můžete vychutnávat Bohouškovy zákusky jako je Foglarovský kviz nebo sekce multimédií a fotogalerie. Svůj současný kabátek si Bohoušek oblékl 1. září 2004.
V historii Bohouška nelze zapomenout i další redakční aktivity. Zvláštní důležitost klademe na každoroční účast Bohouška v celostátní Ceně za odvahu společnosti EPIC - ocenění pro děti od tří do čtrnácti let. Odvážné činy dětí (jako např. chlapec, který zachránil život dětem, pod nimiž se prolomil led, jiný chlapec, který jako náhodný svědek nehody dokázal poskytnout první pomoc zraněným, dívka, které nebylo lhostejné, že její spolužačka je obětí šikany...), které burcují proti současné všeobecné lhostejnosti, si zaslouží naši podporu.
Úspěšná byla soutěž o stolní společenskou hru Rychlé šípy, potěšil nás zájem o Foglarovský kvíz i Bohouškův kalendář, svého času i Bohouškův vontsko-šípácký rozcestník a další projekty typu www.stinadla.cz nebo foglar.stb.cz

Závěrem citujme stále platné věty z článku z 10. dubna 2002:
"Snad se aspoň trochu daří rehabilitovat kdysi tak nepopulární postavu, zvanou ostuda všech Bohoušů, kterou celá Druhá Strana pohrdala. A nebo Bohoušek nemá s Bohoušem z Bratrstva Kočičí pracky naprosto nic společného?! Kdo ví...
Zájem vás, čtenářů, je potěšitelný a především on je tím hlavním motorem pohánějícím nás, kteří Bohouška pro potěchu vaší a i naší připravujeme.
Těšíme se na vaše další návštěvy, náměty, příspěvky..."

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2005110401-mili-gambusini.html