Proč bychom se netopili aneb Televizní seriál pro radost nejen vodákům

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Televize | Vydáno dne: 4. 1. 2006 |

Motto: „Ráno vyplujeme, Ofélie.“

Se sympatickým počinem přichází Televizní studio Ostrava České televize, které v dubnu tohoto roku začne natáčet za režie Petra Nikolajeva desetidílný televizní seriál podle dnes již vodácké klasiky Zdeňka Šmída - příběhu Proč bychom se netopili aneb Vodácký průvodce pro Ofélii (první vydání r. 1979) a podle volného pokračování Proč bychom se netěšili aneb Jak se držet nad vodou.
„V současné době probíhá casting na seriál a zároveň i výběr lokací, který samozřejmě už probíhal v minulém roce, ale ještě není definitivně uzavřen. S největší pravděpodobností budeme natáčet na několika českých řekách - Ohře, Otava, Sázava, Lužnice“, prozradil nám dramaturg Centra dramatické tvorby Televizního studia Ostrava Martin Novosad.
„Hledáme úseky, které nejsou normálně vodácky frekventované, aby natáčení nebylo narušováno“, doplňuje šéfdramaturg Aleš Jurda a dodává:
„Poslední díly - mladší časová rovina - budou zřejmě natáčeny na Ohři; využijeme možná také např. Orlici - třeba pro detailní záběry vody, toku - protože je narozdíl od Lužnice kamenitá a čistá.
Ovšem přírodní scenérie budeme točit na mnoha dalších místech. Příroda a její krása a romantika jsou pochopitelně jedním z hlavních témat seriálu a přírodní scenérie by měly být co nejpůsobivější.“

„S tím souvisí i hudba“, pokračuje Aleš Jurda: „Určitě použijeme něco od Jaroslava Samsona Lenka, ale nepůjde jen o takovou hudbu, předpokládáme i nepísničkovou scéniku, možná v některých případech přearanžované (Lenkovy) písničky atd.“

„Nakolik se držíme literární předlohy?“, reaguje Aleš Jurda: „Určitě ne zcela, protože předlohu jako takovou natočit nelze - předloha je do jisté míry mozaika příhod, historek atd., my se pokoušíme vytvořit výraznější celkový dramatický oblouk, tzn. celý seriál vést odněkud někam.“
„Náš seriál spojuje dvě časové roviny příběhu, ale pochopitelně seriálové vyprávění není doslovnou adaptací knižních předloh“, připojuje Martin Novosad.

„Scénáře psal Zdeněk Šmíd a sám rozvinul na naše přání svoji předlohu o nové prvky: o civilní zázemí postav a o časovou rovinu ‚po letech‘", říká dále Aleš Jurda.
„Další fáze vývoje scénářů pak Zdeněk Šmíd svěřil do našich rukou, takže teď na jejich úpravě spolupracujeme se scénáristou Miroslavem Adamcem.
Pana Šmída informujeme o vývoji podoby a konzultujeme s ním konkrétní momenty - aby byly v intencích názoru jeho díla.
Když jsme se na podzim všichni sešli - Z. Šmíd, dramaturgie, M. Adamec a P. Nikolajev, tak nás poslouchal a pak řekl, že vidí, že je to v dobrých rukou :).
Tak doufáme, že to v nich zůstane“, uzavírá šéfdramaturg Centra dramatické tvorby Televizního studia Ostrava Aleš Jurda.

A Bohoušek už jen dodává, že na setkání s Kenym, Bongem, Sumcem a dalšími si musíme počkat do roku 2007, kdy je desetidílný televizní seriál Proč bychom se netopili naplánován k uvedení na obrazovkách České televize.

A jak to bude se samotnou Ofélií?
Inu, uvidíme … :-)


Ilustrační foto: Zdeněk Moučka - Kule

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2006010401-proc-bychom-se-netopili-aneb-televizni-serial-pro-radost-nejen-vodakum.html