Nové knihy a další foglarovské události na Memoriálu Jana Tleskače 2009

| Autor: Slavomil Janov - Nashville | Rubrika: Memoriál J. Tleskače | Vydáno dne: 27. 11. 2009 |

Ježek v kleci je bezesporu nejznámějším českým hlavolamem. Jeho princip vychází ze dva tisíce let starého čínského hlavolamu v podobě hada, který svírá mořskou hvězdici. Ze sevření plaza lze hvězdici vysvobodit krouživými pohyby.
Podobným způsobem se vyjímá i ježek z klece.

První hlavolamy v podobě ježka v kleci byly vyrobeny na přelomu 19. a 20. století. Následně byly patentovány v USA a Japonsku. Ve dvacátých letech minulého století se hlavolam objevil i v Evropě. Nezávisle na této skutečnosti jej v roce 1940 zakomponoval do svého románu Záhada hlavolamu spisovatel Jaroslav Foglar. Napínavý dobrodružný příběh chlapeckého klubu Rychlé šípy a tajemnou legendou opředený hlavolam, jehož vyjmutí ovládal v románu pouze tragicky zemřelý zámečnický učeň Jan Tleskač – vynálezce „létacího kola“, vytvořily z Foglarovy knihy bestseller české literatury pro mládež.
Mimořádný čtenářský ohlas románu Záhada hlavolamu (i následujících Foglarových knih Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta, které společně tvoří ucelenou trilogii) a brilantní „literární marketing“ tajuplného hlavolamu vytvořily z ježka v kleci fenomén, jehož popularita u nás trvá už téměř sedmdesát let.
V roce 2001, při příležitosti 60. výročí prvního vydání Záhady hlavolamu, byla uspořádána premiérová soutěž ve vyjímání ježka z klece pod názvem Memoriál Jana Tleskače.
V úvodním i následujících ročnících akce, jejíž součástí je také kategorie pro dětské pacienty nemocnice v Praze-Motole, se do netradičního klání zapojili soutěžící z celkem 13 zemí. Dosud se akce zúčastnilo více než 2000 startujících z Austrálie, Bosny a Hercegoviny, ČR, Itálie, Maďarska, Makedonie, Mongolska, Nizozemska, Polska, Ruska, Slovenska, Srbska a Ukrajiny. Soutěž je proto organizována jako mistrovství světa a v roce 2009 se uskuteční po deváté. Letos se mezi přihlášenými objevila poprvé jména zájemců o start v soutěži z USA.
O titul mistra světa se bojuje ve třech věkových kategoriích – do 6 let, do 15 a nad 15 let. Soutěží se s univerzálním a v obchodech běžně dostupným hlavolamem, jehož parametry zaručují regulérnost, ale i odpovídající náročnost soutěže.
Úkolem soutěžících je vyjmout ježka z klece v nejkratším čase. Časový limit pro hodnocení do soutěže jsou 3 minuty. V dosavadní historii šampionátů dosáhl nejlepšího času dvojnásobný mistr světa (2004 a 2006) Jan Trojan z Mělníka výkonem 2,9 vteřiny!
Nejmladšími účastníky jsou děti kolem čtyř let. Akce se však už zúčastnil i roční chlapec, který s hlavolamem zápolil mimo soutěž s pomocí rodičů. Věk nejstarších soutěžících je přes 80 let.

Letošní IX. ročník Memoriálu Jana Tleskače – mistrovství světa ve vyjímání ježka z klece se uskuteční v sobotu 28. listopadu 2009 od 10 hodin ve společenském sále kláštera Emauzy (Na Slovanech), Vyšehradská ul. v Praze 2.


V rámci akce bude probíhat doprovodný program:

– Křest dvou nových knih o životě a díle Jaroslava Foglara:
románu Jestřábův let (autor Lubomír Kubík)
a memoárů šéfredaktora někdejšího časopisu Mladý hlasatel Karla Bureše V týmu s Foglarem

křest výroční turistické známky Po stopách Hochů od Bobří řeky a společenské hry Cesta do Sluneční zátoky
Výstava kreseb Milana Tesleviče – portréty Jaroslava Foglara a ilustrace ke spisovatelově románům
Hry a soutěže pro děti (literární kviz o Rychlých šípech)
Prezentace činnosti Sdružení přátel Jaroslava Foglara a Junáka – svazu skautů a skautek ČR
Nabídka tematických knih, časopisů, publikací a suvenýrů.


Podrobné informace o Memoriálu Jana Tleskače – IX. MS ve vyjímání ježka z klece poskytne hlavní organizátor akce a ředitel soutěže:
Mgr. Slavomil Janov
tel: (+420) 602 686 725, e-mail: jaroslav.foglar@email.cz,
Hlavní mediální partner:
www.bohousek.cz



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2009110022-nove-knihy-a-dalsi-foglarovske-udalosti-na-memorialu-jana-tleskace-2009.html