Jaký je Jestřábův let?

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Šťoura | Vydáno dne: 20. 1. 2010 |

V turistickém oddíle, kde jsem prožil spoustu nádherných chvil svého dětství, platilo jeden čas takové úsloví pro obdivný výkon, spíše cosi jako husarský kousek, člověka, který něco vytvořil: "Jardo, poď se podivat, to si eště neviděl." Přiznám se, že tahle slova mě napadla, když jsem dočetl poslední 320. stránku životopisného románu Jestřábův let. Také se přiznám, že jsem k uvedené knize přistupoval se značnou dávkou nedůvěry a to vzhledem k předem zveřejněné ukázce na Bohouškovi. Odrazovala mě také stanovená cena a nevzhledná obálka a mě neznámý autor, který dříve zbeletrizoval Hilsnerovu aféru nebo atentát na Heydricha. O nákupu jsem se rozhodoval více jak měsíc, pak jsem si ale řekl, co bych to byl za foglarovce, a mezi svátky jsem navštívil knihkupectví a knihu jsem si koupil. Zvědavost prostě zvítězila.
Kniha má hned jedno prvenství - zatavení v pevném igelitovém obalu, což se zrovna hodilo, protože právě pršelo. Navíc při pečlivém rozstřihnutí vznikl jakýsi obal, čímž bylo zabráněno nechtěnému poškození knihy i přebalu při čtení. Přebal skutečně nezklamal a je výsledkem práce Aleše Lederera, stejně jako celá grafická úprava knihy. Ta je přitom velice střídmá, jak se na takový životopisný román sluší a patří. Kniha je tak vzhledem určena spíše starší generaci konzervativních čtenářů. Román v závěru doplňuje "Jestřábův epilog" s životopisnými údaji a několikastránková obrázková příloha s nekvalitními reprodukcemi z časopisů, kde Jaroslav Foglar působil.
V knize je přiložen reklamní letáček na pražskou kavárnu Jazz Dock, která se nachází nedaleko Malostranské vodárenské věže, té, kde měla Pražská dvojka několik let klubovnu.
Hlavní postavou je mladý Jaroslav, jehož životní osudy v nejplodnějších 30.-40. letech minulého století popisuje autor Lubomír Kubík ve třetí osobě jednotného čísla jazykem ne nepodobným Foglarovým románům. To znamená, že používá přinejmenším velmi podobný styl vyprávění. Jde o román, takže i poučený čtenář očekává a počítá s tím, že autor si řadu informací domyslí a upraví. V tomto případě se však Lubomíru Kubíkovi podařilo zachytit a popsat řadu událostí poněkud rozporuplně ale s velmi pěknými (a nenásilnými!) odbočkami k aktuálním dějinám našeho státu (např. Mnichovská dohoda 1938, odboj za II. světové války, situace ve znárodněných podnicích po válce, převrat v únoru 1948). Při čtení si proto "smlsne" i foglarovsky nezaujatý čtenář se vztahem k moderní historii. Z vlastního líčení mě asi nejvíce zaujal vyfabulovaný příběh vztahu mladého Jaroslava s M. Radvanovou od vlastního seznámení až po rozchod na vltavském nábřeží. Připomenout by bylo vhodné rovněž autorův názor na Rychlé šípy a Stínadla - posedlostí mladého Jaroslava starými obrázky zaniklých zákoutí počínaje a údajným setkáním s Gézou Včeličkou na Haštalském náměstí (sic!) konče. Knihu lze číst s napětím i očekáváním, jak si autor s jednotlivými situacemi poradí. Poměrně podrobně jsou popisována tak trochu pohádková jednání s Melantrichem, s Kobesovými nebo Karlem Burešem. Při líčení událostí protektorátu padne na čtenáře tíseň při jednání Jaroslava s Rysem - Rozsévačem, podobně jako v roce 1948 v době štvavé kampaně vůči spisovateli a při sloučení Vpředu a Junáka. Přitom jsou do příběhu zakomponovány tři důležité osoby, které Jaroslava v těch letech provázely: 1) maminka, 2) Karel Bureš, 3) Jaroslav Novák. Vztahy tří uvedených k osobě Jaroslava jsou veřejně známy, tentokrát se jim v příběhu dostalo zajímavé role. Lubomír Kubík si to mohl dovolit a zde, na stránkách knihy, mohl rozehrát celou plejádu různorodých charakterových vlastností. Přitom se však dopustil podle několika životopisců řady nepřesností, ba přímo osudových chyb. Bude jistě velmi zajímavé, zveřejní-li autor, jakým způsobem knihu tvořil (zda například bádal v pozůstalosti?), s jakými podklady se seznámil a za jaký literární útvar konkrétně svoji knihu považuje.
Ani ne tak svou grafickou úpravou jako obsahem se kniha stala pozoruhodnou součástí "druhého života" Jaroslava Foglara a neměla by rozhodně ujít vaší pozornosti.

Lubomír Kubík Jestřábův let Příběh Jaroslava Foglara Vydal Prostor, nakladatelství, s.r.o. První vydání, 336 stran (včetně příloh), cena 350 Kč

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2010010024-jaky-je-jestrabuv-let.html