Akademikové pitvali Jestřábův let

| Autor: Krizmen | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 15. 2. 2010 |

Aktualizace 18. 5. 2010: Doplněna fotografie.
Více než desítka členů OO PP SPJF, 48. klubu oldskautů Jestřábi a Akademie Jaroslava Foglara debatovala minulou středu v klubovně ORJ Praha 2 o dvou novinkách ve foglarovském světě. Zákonitě nejdelší čas (dvě hodiny) zabral pečlivý rozbor knihy Lubomíra Kubíka Jestřábův let, o který se postaral (v současné době asi největší znalec obsahu Foglarovy pozůstalosti v LA PNP) Jiří Zachariáš – Pedro (na fotografii v čele stolu). Několika poznámkami k tématu přispěl i Ivan Makásek - Hiawatha (na fotografii vpředu vlevo).
Pedro poukázal na značné nepřesnosti v knize, které podle něj překročily únosnou mez životopisného románu. Akademikové se shodli na tom, že Kubíkova kniha může být ve své podstatě velmi nebezpečná, neboť může do budoucna pro nevědoucí příznivce života a díla Jaroslava Foglara zavést sterotypy, které mohou být považovány za pravdu, ač jsou skutečnými výmysly - vše lze totiž ověřit v zachovalé pozůstalosti a dotýkají se cti Jaroslava Foglara a popisovaných osob (k tématu se na stránkách Bohouška vrátíme).
Jedním z členů Akademie Jaroslava Foglara byl v té souvislosti vznesen následně zajímavý dotaz týkající se jedné nešťastně zveřejněné fotografie v jiné knize a to V týmu s Foglarem ve vztahu k období Protektorátu a činnosti Jaroslava Foglara.
Protože debata ke kontroverzní knize se skutečně velmi protáhla, zbylo na ostatní témata jen málo času. Byla podána informace o připravovaných aktivitách k 70. narozeninám kreslíře Rychlých šípů Marko Čermáka (* 14. 2. 1940), zejména k chystané výstavě v Muzeu Karlova mostu a nakonec byl promítnut dokument o výpravě jednoho skautského oddílu do Stínadel autora Ivana Vápenky.


Foto: Milan Lebeda
Kliknutím na fotografie se jejich náhled zvětší.BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2010020008-akademikove-pitvali-jestrabuv-let.html