Lidové noviny: Diskuse o táboøení
| Autor: Napsali jste nám |
Rubrika: AKTUALITA |
Vydáno dne: 27. 7. 2010 |
Osobnosti LN blogují (LN 22.7.2010, Jiøí Peòás): "Pøesnì pøed jedenácti lety jsme s hochy podnikli výpravu do Foglarovy Sluneèní zátoky k Bobøí øece, tedy Sázavì. (...) V sobotu jsme ji v redukované podobì a zèásti pozmìnìné sestavì zopakovali. Vùdcem byl tak jako pøed tìmi lety Zbynìk Petráèek, pøidali se Jáchym Topol, editor a pøekladatel Ludva Bednáø a filozof Zdenìk Vašíèek. (....)
V rubrice Lidových novin - Horizont (23.7.2010) vyšel zajímavý èlánek "Táboøení - škola obèanství a lidství" vìnující se tomuto fenoménu, který ovlivnil generace klukù a holek. "Chce-li ministerstvo školství øešit problémy s mládeží, øešení je nasnadì. Staèí dìti zapojit do èinnosti skautského èi podobného oddílu." - jsou první dvì vìty uvedeného èlánku, jehož autorem je Stanislav Balík. Pøipomíná, jak organizace klasického dìtského tábora (nezamìòovat s prázdninovou kolonií), je složitìjší než døíve. Èlánek charakterizuje více než co jíné popisek pod fotografií: "Za uplynulých dvacet let pozorujeme neustálé pøitahování šroubù. To, co nám kdysi dovolili dìlat naši vedoucí, je dnes nemožné."
V komentáøi se Zbynìk Petráèek (Kdyby byl Paroubek táborníkem, Lidové noviny 24.7.2010) vrací k tématu, kdy byla zlatá éra tábornictví a mj. pøipomíná: (...)"Ale pro osobnosti typu Jaroslava Foglara nepøestala zlatá éra táboøení nikdy. Foglar vedl své oddíly - pod rùznými hlavièkami - od dvacátých až do osmdesátých let. Táboøil za první i druhé republiky, za protektorátu, stalinismu, reformního komunismu i za normalizace. Dodnes fascinuje jeho zápis v oddílové kronice z 2. kvìtna 1945: "Nìkteøí hoši v lese pøi høe nahlas mluví a dohadují se. To je jiná takytábornická chyba. V lese má být i pøi nejvzrušenìjší høe ticho jako v kostele."
Pøedstavte si to. Je 2. kvìten 1945, v Evropì zùstává jen úzký proužek okupovaného území od Norska pøes Dánsko a protektorát po italské Alpy, ten den noviny pøinášejí zprávu "Vùdce padl" a všichni èekají na poslední boj i svobodu - ale Foglar myslí na táboøení a na to, že v lese má být ticho jako v kostele. Na první pohled to pùsobí i úchylnì. Ale jen dokud si neuvìdomíte, že tak autentický zájem o táboøení už tu nebude. Ostatnì pro hodnì lidí je zlatou érou nezávislé kultury právì normalizace - tlak režimu tu kulturu vlastnì vybudil."(...)
BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informaèní servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa èlánku: http://www.bohousek.cz/clanek-2010070007-lidove-noviny-diskuse-o-taboreni.html