Neuvěřitelných 50 let klubů ABC

| Autor: Vlastislav Toman | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 28. 9. 2010 |

V září roku 1960 objevil se na stránkách časopisu ABC mladých techniků a přírodovědců titulek VOLÁ VESMÍR ! Redakce pro své čtenáře připravila dlouhodobou hru, která reagovala na nadšení, jež i mezi dětmi vyvolávaly pokusy Spojených států amerických a (tehdejšího) Sovětského svazu. Od roku 1957, kdy do vesmíru vzlétla první umělá družice Země, sovětský Sputnik 1, bylo jasné, že všechny další pokusy směřují k vyslání prvního člověka do vesmíru. Začalo se mluvit a psát o tom, zda a jak bude lidstvo pokračovat v průzkumu vesmíru, zda se vydáme k planetám a možná ještě dál.
A tak časopis ABC dětem nabídl, aby si zahrály na kosmonauty! Založte si své raketové posádky a plňte úkoly naší hry Volá vesmír!
To nejpodstatnější, co tehdy bylo v podmínkách pro založení, byla poznámka: Posádkou může být váš kroužek, družina, oddíl nebo skupina pionýrů v místě bydliště. Redakce tak reagovala na usnesení ústřední rady Pionýrské organizace ČSM z jara roku 1960 o rozvíjení práce v místě bydliště. A ábíčko jako první z pionýrských časopisů přišlo s aktuálním námětem hry.
Řada foglarovců – bývalých členů Foglarových čtenářských klubů nebo klubů Mladého hlasatele, později prohlásila, že když četli podmínky pro účast ve hře a sestavení raketové posádky (RP), hned se jim vybavily zásady ustavovaní těchto čtenářských klubů. I když se o tom tehdy veřejně prakticky nemluvilo, redakce se opravdu nechala inspirovat klubovou ideou. Aktuálně ji však přizpůsobila tehdejším potřebám a zájmům dětí, a kosmonautika byla rozhodně tím nejvhodnějším námětem, proti kterému se nedalo nic namítnout.
I když ábíčko tehdy bylo měsíčníkem, což stěžovalo aktuální kontakt a reakci redakce na některé aktivity dětí, během dvou měsíců vzniklo téměř sto posádek! Vedle pionýrských kolektivů nebo školních tříd a kroužků začaly převládat opravdové čtenářské kluby. Aktivity ABC však pokračovaly a tak zanedlouho podnítilo i zakládání dalších zájmových čtenářských klubů. Byly to hlídky přírody (HP) – původně hlídky ochrany přírody (HOP), a ještě i dívčí kluby (DK) a v menším počtu i jiné zájmově zaměřené kluby (Kluby lesní moudrosti aj.).
Celkový počet přihlášených klubů ABC dosáhl přes šest tisíc, z toho pak na pět tisíc bylo dlouhodobě „živých“, tedy plnily úkoly, účastnily se akcí a soutěží, posílaly hlášení atp. Dá se říci, že v nich bylo kolem 20 000 až 25 000 dětí.
Redakce rovněž uspořádala několik desítek turistických srazů pro své kluby a čtenáře.
Nejmohutnější (ještě celostátní) se konal v květnu 1961 na Kunětické hoře, kam přijelo přes 500 účastníků a postavili si na 230 stanů! Později z organizačních důvodů převládly srazy regionální.
Nelze se ještě nezmínit o postoji a vztahu Jaroslava Foglara k zájmovým klubům ABC a jeho krátké spolupráci s redakcí. Stručně řečeno – nebyly to jeho kluby a těžko přijímal jejich aktuální zájmové zaměření, které vycházelo z poslání časopisu pro mladé techniky a přírodovědce. I když právě díky tomu se podařilo kluby utvořit a jejich prostřednictvím dát dětem možnost klubového vyžití a ovlivňovat jejich činnosti.
Jestřáb pro ábíčko tři roky psal na klubové náměty scénář komiksu Kulišáci, založil a řídil 11. „turistickou stovku“ RP a v jednom ročníku redigoval rubriku Kompas věnovanou klubové činnosti. V roce 1966 spolupráci ukončil vzhledem k tomu, že měl jiné povinnosti a chtěl se věnovat se své spisovatelské práci.
Časopis ABC však ve své klubové činnosti nezůstal sám a tak postupně měly své kluby i týdeník Sedmička – Party opravdových kamarádů (POK), měsíčník Pionýr – Turistické rozvědky (TR) a čtrnáctideník Ohníček – Robinzonovy družiny (RD). Objevily se však i kluby u několika regionálních novin a dalších organizátorů. Pokud jejich činnost neskončila dříve, postupně oslabovala i tady.

V září roku 1960 tedy začala nejdelší éra čtenářských klubů, motivovaných původní ideou Jaroslav Foglara, a trvala celých deset let až do roku 1970, kdy byla obnovena jednotná dětská organizace, Pionýrská organizace SSM. Rozhodnutí vrcholných pionýrských orgánů znělo: Když máme jednotnou dětskou organizaci, nebudou tu nějaké kluby stojící mimo!
Bohužel dnes nemáme ani časopisy, které by činnost čtenářských klubů rozvíjely…


Použitá literatura:
Můj život s ABC - ábíčkem, V. Toman, nakladatelství Ostrov, 2005
Zapomenutá historie - Pionýrské zájmové kluby (1960-1973), V. Toman, ediční řada 3 - Pionýr-CURRICULUM, 2005


Výzva bývalým členům klubů ABC:
Napište své vzpomínky a pošlete i fotografie či jiné klubovní materiály v elektronické podobě ap. na e-mail Vlastislava Tomana: scifiveta@quick.cz.
Děkujeme!


Obrazový materiál:
- Klubová vlaječka ABC (v úvodu článku)
Kluby měly i své vlaječky, některé se daly zhotovit pomocí nažehlovacích obtisků, které byly přílohou ABC.

- Rukávová nášivka
Rukávový odznak se dal doplnit číslem klubu i názvem.

- Emblémy klubů ABC

- Jeden z mnoha tréninků raketových posádek, pití v beztížném stavu, se i dnes objevuje mezi soutěžemi různých kolektivů.












Kliknutím na obrázky se jejich náhled zvětší.
Obrazový materiál: archiv Vlastislava Tomana



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2010090019-neuveritelnych-50-let-klubu-abc.html