František Ulč - Bobr

| Autor: Václav Nosek - Windy | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 22. 10. 2010 |

Kamarád, skaut, foglarovec, milovník umění, sportu, … …
Bobr to neměl v životě lehké, opravdu ne. Velmi brzo přišel o rodiče. S manželkou měli jediného syna, ale v necelých deseti letech jim po vážné nemoci zemřel. I Bobrovy poslední roky byly ve znamení vážné nemoci. A přesto - !!!
Přesto jsem neviděl Bobra smutného, pamatuji si ho (a navždy budu) s charakteristickým úsměvem. Byl romantik, nadšenec, měl řadu zájmů a uměl v nich jít do hloubky.
Snad každý, kdo trochu brouzdá ve foglarovském světě, zná jeho jméno.
Jen namátkou vybírám jím vyrobeného ježka v kleci v roce 1948 (plánek několikrát vyšel tiskem), nebo všeobecně rozšířené kartičky „ulčovky“ rozšiřované ještě před „Sametovou revolucí“ jako jednoduché černobílé kresby a od roku 1991 jako barevné propagační kartičky SPJF (téměř ucelený přehled ulčovek je uveden zde: http://kluby.adam.cz/spjf/index.php?modul=obsah&str=o_11&sekce=0; některé pozdější kartičky /fotokartičky/ nejsou z dílny F. Ulče; kartička č. 120 představující F. Ulče je zpracována Janem Trojanem – Royem).
Už jako kluka ho uchvátil časopis Vpřed a s kamarády založil Foglarův čtenářský klub Psohlavci.
Od té doby často Jestřába navštěvoval a po mnoho let aktivně jeho dílo popularizoval hlavně prostřednictvím Sdružení přátel Jaroslava Foglara - SPJF.
Díky časopisu Vpřed si oblíbil kreslíře Bohumila Konečného – Bimbu. Později se s ním spřátelil a postupně propagoval jeho dílo. V posledních letech byl spolu s Janem Hosnedlem – Housenkou organizátorem řady krásných výstav jak v Plzni, tak v Praze, kde byl jedním z hlavních vystavovatelů. Však stěna obývacího pokoje u Ulčů se honosí řadou akčních Bimbových obrazů a další jsou uloženy v jeho archivu. Zasloužil se i o řadu knih s jeho ilustracemi (Batlička, atd.).
Foglarův svět je však i světem skautů a tak i Bobr byl skautem.
Však mladoboleslavští skauti ho dobře znají – a nejen oni! Před lety kandidoval na valném sněmu Junáka na tiskového zpravodaje ústřední rady. Byl členem redakční rady Skauta-Junáka. Byl hlavním iniciátorem skautských výstav k výročí mladoboleslavského skautingu. Samozřejmě byl od prvopočátků členem skautských sběratelů a několik let působil i v Radě klubu sběratelů - KSSJ.
Navrhl řadu odznaků (nejen skautských, foglarovských, ale i sportovních), a zasloužil se i o realizaci skautského vyznamenání Středočeského kraje – Kraje modrých řek.
Bobrovi však nestačilo sbírat jen Foglara, Bimbu a skauting, on sbíral i sportovní odznaky, hlavně fotbalové a hokejové kluby, olympiády, a jeho žena sokolské odznaky.
Psal do celé řady časopisů.
Ztrácíme v Bobrovi pracovitého, skromného, ale zapáleného člena.
Bude nám chybět!
Nezbývá, než věřit tomu, že bude držet místo u věčného táboráku těm, kteří budou postupně přicházet po jeho stopách.





Fotografie: Václav Nosek - Windy



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2010100013-frantisek-ulc-bobr.html