První zimní setkání ve Sluneční zátoce

| Autor: Slavomil Janov - Nashville | Rubrika: Akce | Vydáno dne: 5. 2. 2011 |

…až do 12. února žili Vilík a Jirka takovým obyčejným životem, jakým žijete vy a tisíce jiných chlapců na světě… A dne 13. února to začalo!
Znalci literárního díla Jaroslava Foglara po přečtení úvodních dvou vět tohoto článku jistě poznali, že se jedná o výňatek z první kapitoly novinového vydání románu Hoši od Bobří řeky, který vycházel na pokračování ve Slovíčku, nedělní příloze melantrišského deníku České slovo, na jaře 1934. Teprve v následných knižních vydáních posunul autor počátek příběhu o měsíc dále: Poprvé v roce 1937 v nakladatelství Jana Kobese a poté v bezmála dvou desítkách dalších knižních vydání se začalo velké dobrodružství Hochů od Bobří řeky, jež vyvrcholilo letním táborem Rikitanova chlapeckého společenství ve Sluneční zátoce, odvíjet až v březnovém – pro autorovu tvorbu tak charakteristickém – předjaří.
Právě s cílem připomenout původní zimní zrození Hochů od Bobří řeky se v neděli 13. února, po více než tří čtvrtě století od čtenářské premiéry Foglarova kultovního románu, uskuteční happening příznivců spisovatelova díla – První zimní setkání ve Sluneční zátoce. Síly k uspořádání akce na známém tábořišti u Ledče nad Sázavou tentokrát spojili členové 48. klubu oldskautů Jestřábi Praha a Foglarova čtenářského bratrstva Divočáci.
„Mnoho foglarovců zná legendární Sluneční zátoku, kde Jestřábův skautský oddíl tábořil téměř nepřetržitě od poloviny dvacátých let minulého století až do roku 1945, zejména z tradičních červnových setkání pod hlavičkou Sdružení přátel Jaroslava Foglara,“ říká jeden z pořadatelů nadcházející zimní akce, „Divočák“ Martin Rosol. „Jen málokdo však proslulou louku se žulovým památníkem táborů Dvojky navštívil uprostřed tuhé zimy, kdy celý kraj odpočíval pod mrazivou sněhovou peřinou. Loňská zima umožnila několika badatelům z Akademie Jaroslava Foglara pořídit unikátní fotodokumentaci zcela zasněžené Sluneční zátoky. Reportáže o své výpravě, kdy se ve Sluneční zátoce brodili sněhem téměř po pás, pak s velkým čtenářským ohlasem publikovali v časopisech Bobří stopa a Skautský svět. Letošní zima je také štědrá na sněhovou nadílku i mrazivé počasí. Proto chceme toho ještě teď v polovině února využít a nabídnout podobný zážitek dalším zájemcům. Vláda zimy nad přírodou se sice pomalu chýlí ke svému kalendářnímu konci, ale snad příznivé sněhové podmínky vydrží až do našeho setkání v ´Bílé´ zátoce.“
Vzhledem k ročnímu období i náročnému zajištění akce nebude program u Foglarova obelisku na okraji Sluneční zátoky tak rozsáhlý jako v létě. Přesto účastníkům jistě nabídne dostatek možností k příjemnému prožití happeningu.
„Napadne-li kvalitní sníh, postavíme u Jestřábova památníku 13 sněhuláků,“ doplňuje druhý z pořádajících „Divočáků“ Petr Rosol – Starej Divočák. „Při stavbě ´ledových Hochů od Bobří řeky´ se bude možno zahřívat ´rozsvíceným čajem´, jehož recept jsme získali z pozůstalosti po spiritistovi Pilgramovi! Při vaření horkého nápoje v klasickém tábornickém kotlíku sdělíme účastníkům setkání několik dosud neznámých faktů a skutečností o „rozsvíceném čaji“, které se neobjevily ve Foglarově stejnojmenné povídce o dramatické návštěvě pomateného vyvolávače duchů. Podařilo se nám totiž vypátrat a objasnit příčiny i důsledky Pilgramova podivného až agresivního chování vůči mladému Jaroslavu Foglarovi, které však spisovatel ve své povídce neuvedl.“
Neopakovatelným a zcela výjimečným pohledem na „Zátoku v bílém“ budou následně odměněni ti, kteří si vyšlápnou na protější vyhlídkovou stráň. Upozorňujeme však, že cesta na příkrou „ptačí vyhlídku“ bývá v případě čerstvě napadaného a hlubokého sněhu značně náročná a ze Sluneční zátoky trvá téměř hodinu! Stezka k vyhlídce ovšem vede přes říční lávku u železniční zastávky Vilémovice. Její speciální kovová konstrukce přímo vybízí k ulovení bobříka síly. Pro ty, kteří se odhodlají k předvedení svých bicepsů a pět shybů zvládnou, připravili organizátoři stylový certifikát splnění této fyzické zkoušky.
Historická zimní premiéra setkání ve Sluneční zátoce v neděli 13. února je orámována magickým počátkem i ukončením akce: Setkání začíná v 11 hodin a 11 minut a závěr je naplánován na 14 hodin a 14 minut.
Vzhledem k poměrně komplikovanému dopravnímu spojení do Sluneční zátoky, resp. nejbližší železniční zastávky Vilémovice (vzdálené cca 700 m od kamenného obelisku – památníku Dvojky), připojujeme doporučená vlaková spojení ve směru od Prahy i Brna.
Účastníci akce z Prahy, jímž touha vidět Sluneční zátoku v zimě nedá ani dospat nedělního rozbřesku, mohou využít spoje z Prahy-hlavního nádraží (Os2581) s odjezdem v 6:20 a příjezdem do přestupné stanice Čerčany u Benešova v 7:13. Déle budou pokračovat spojem Os9221 s odjezdem v 7:16 a příjezdem do Zruče nad Sázavou v 8:53. Po více než hodinové pauze pak poslední úsek cesty absolvují vlakem Os9205 s odjezdem ze Zruče v 10:17 a příjezdem do Vilémovic v 11:01.
Další variantu cestování vlakem nabízí rychlíkový spoj R677 s odjezdem z pražského hlavního nádraží v 8:02 a příjezdem do Světlé nad Sázavou v 9:44. Zde se přestoupí do osobního vlaku Os9202 s odjezdem v 10:22 a příjezdem do Vilémovic je v 10:42.
Ve směru od Brna je výhodným spojem R674 s odjezdem z brněnského hlavního nádraží v 8:22. Rychlík přijede do Světlé nad Sázavou v 10:12 a na něj navazuje již zmíněný spoj Os9202.
Zpáteční vlakové spoje ve směru do Prahy přes Čerčany odjíždějí z Vilémovic ve 14:06 nebo 16:08. Příjezd do Prahy je v 18:06, resp. 20:06. Ve směru do Světlé nad Sázavou odjíždí vlak Os9267 v 15:08. Na něj navazují spoje do Prahy (R680 – odjezd Světlá 15:45, příjezd Praha 17:42) nebo Brna (R683 – odjezd Světlá 16:13, příjezd Brno 17:42).
S ohledem na připravované aktivity ve Sluneční zátoce organizátoři uvítají potvrzení účasti zájemců e-mailem na adresu oldskaut@email.cz, nebo telefonicky na číslo 602 686 725, kde získají i další informace o akci.



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2011020004-prvni-zimni-setkani-ve-slunecni-zatoce.html