Encyklopedie komiksu je tu s II. svazkem

| Autor: Robert Pavelka | Rubrika: Kniha | Vydáno dne: 5. 12. 2011 |

Rok se s rokem sešel a fanoušci komiksu se jistě táží, kde je onen slibovaný druhý díl encyklopedické řady, mapující periodika vydávaná před sametovou revolucí, a především kreslené příběhy v nich. Nešlo skutečně jen o zástěrku? Neskončil ambiciózní projekt prvním a zároveň posledním dílem komiksové „ostalgie“, jak byla také kniha jednou kritikou nazvána? Nedočkali jsme se pouze oslavného zviditelnění ABC a poté – u všech plantážníků – konec bez zvonce?
Malověrným a pochybovačům, stejně tak optimistům a příznivcům Encyklopedie komiksu lze předložit lakonické sdělení. II. svazek bude! A pokud se ptáte kdy a v jaké podobě, k několika změnám oproti „jedničce“ dojde. Jednou z nejdůležitějších je termín, kvůli nevyhnutelným technickým obtížím (které byly skutečně nečekané a neplánované a nijak se nedaly urychlit) přesouvající vydání II. svazku na leden 2012.
Tuto nemilou skutečnost bude kompenzovat především větší rozsah knihy, což je však dáno tím, že tentokrát se čtenáři mohou těšit hned na tři periodika. Bohatší bude i obrazová část v dodatcích a fanoušci komiksu se mohou těšit na dosud nepublikovaná fakta ze zákulisí některých příběhů – ať už „objevení“ autorů, skrytých za pseudonymy, zmapování spřátelené pomoci z Maďarska, Kuby či nepřátelských USA a důvody některých podivných mezer v otištěných příbězích.
Tím se dostáváme k tomu hlavnímu – co vlastně v II. svazku bude? Mohli bychom ho s trochou nadsázky nazvat „pionýrským“, protože předmětem mapování komiksů se stala periodika Pionýrská stezka, Pionýrské noviny a Sedmička pionýrů (je jasné, že první a třetí titul se nějakou dobu vyskytoval i pod názvy Stezka resp. Sedmička, to jen pro pořádek). Znamená to přes osmdesát titulů, které v těchto časopisech a novinách vyšly. Díky nezměrné ochotě pamětníků se podařilo vydolovat opravdu dávno utajené skutečnosti, a tak opět zavzpomínáme na legendy Františka Kobíka, Jana Kristoforiho, Marka Čermáka, ale i docela zapomenutá díla z uvolněného konce 60. let, kdy komiks jako takový prodělal onen krátký boom.
Pro server Bohoušek.cz bude určitě zajímavé rozsáhlé zmapování příhod Modré pětky za přítomnosti dvou jejich autorů – Jiřího Hromádko a Marko Čermáka. Druhý jmenovaný dokonce vytvořil pro knihu zbrusu novou kresbu, za což mu patří nepřehlédnutelný dík. A mezi řádky najdeme v II. svazku i stopu „rychlošípáckou“, neboť někteří autoři se k odkazu slavné Foglarovy pětky přímo hlásí, ovšem Ivan Hanousek ve svém seriálku Kačer Donald uvádí využil drobné mezírky a když už nemohl prosadit Mirka, Jarku, Jindru Červenáčka a Rychlonožku, uvedl v Pionýrské stezce aspoň psa Bublinu.
Jinou formu bude mít i „příloha komiksová“, tentokrát nepůjde o žádný reprint starších příhod, nýbrž o tři kompletně nové komiksy, pod něž se podepsali renomovaní tvůrci, což jména Edita Plicková, Jiří „Oskar“ Petráček a Miroslav „Berg“ Schönberg dokazují. Výsledek jejich velice ochotného přístupu budou moci čtenáři posoudit na dvou desítkách stran, takže co do rozsahu bude tento bonus rovněž o něco větší než v „jedničce“. V knize najdeme svědectví více než dvou desítek pamětníků, mezi nimi i bývalých šéfredaktorů dnes již zaniklých časopisů. Díky nim si můžeme rovněž zmapovat dobu trvání jak Stezky, tak Pionýrských novin i Sedmičky včetně některých peripetií po dobu jejich existence. Nebudou pochopitelně chybět ani snímky bývalých sídel redakcí jednotlivých titulů.
Sluší se ještě připomenout další komiksový počin, který na první pohled s Encyklopedií souvisí jen okrajově. 14. listopadu 2011 v knihkupectví NeoLuxor na Václavském náměstí proběhl slavnostní křest souborné knihy komiksových příběhů autora Václava Šorela a kreslířů Františka Kobíka a Jiřího „Oskara“ Petráčka. Publikace nese název Zlatá kniha komiksů a její obsah tvoří notoricky známé příběhy Vzpoura mozků, Galaxia, Tvrz, Operace Jericho, Bigglesovy příhody či novější Zkáza planety Země a Operace Slunce. Pokud se někdo diví, proč se v knize neobjevil Šorelův a Petráčkův „Vrabčák“, je to dáno tím, že vydavatel XYZ trval na použití originálních předloh, a zrovna ty k Vrabčákovi nejsou k dispozici. Kdo ví, možná se po vydání této knihy znovu objeví. Ve Zlaté knize komiksů najdeme i zmínku o další chystané publikaci věnované generálu Františku Fajtlovi, která vyjde v příštím roce. Toto datum nese hned dvojí symboliku – v roce 2012 uplyne sto let od Fajtlova narození a 70. výročí jeho sestřelení na válečném poli.
A jen pro zajímavost – knihy pokřtily manželky tvůrců, tedy dámy Šorelová, Petráčková a Kobíková.

O prvním dílu informoval Bohoušek 17. 11. 2010 v článku První díl Encyklopedie komiksu v Československu 1945-1989 je věnován ABC. Křest bude 3 zde: http://www.bohousek.cz/clanek-2010110007-prvni-dil-encyklopedie-komiksu-v-ceskoslovensku-19451989-je-venovan-abc-krest-bude-3-12.html



BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2011120004-encyklopedie-komiksu-je-tu-s-ii-svazkem.html