Ihned.cz: 20 let nakladatelství TORST

| Autor: Bohoušek | Rubrika: AKTUALITA | Vydáno dne: 7. 1. 2012 |

500. publikaci nakladatelství Torst, která úspěla v anketě LN o Knihu roku, uvádí obsáhlý rozhovor Josefa Chuchmy s nakladatelem Viktorem Stoilovem a spolupracovníkem nakladatelství, redaktorem a editorem Janem Šulcem. Ve svém vyprávění, jehož část IHNED.cz přetiskuje, zaznamenávají i vzpomínku na Vladimíra Rogla a Jaroslava Foglara:

"....J.Š.: Studium, to jsou ale i spolužáci. Měl jsem obrovské štěstí na skvělé spolužačky a spolužáky na základní škole, na gymnáziu i na filozofické fakultě. Řada z nich byla a stále je nějak spojena s knížkami. Bohužel zde nemohu hovořit o všech, zmíním tedy alespoň toho vůbec prvního: do třídy na základní škole se mnou od roku 1971 chodil Pavel Rogl. Jeho tatínek ing. Vladimír Rogl byl spisovatel, napsal asi pět knih o táboření v přírodě, znal se s Jaroslavem Foglarem. Jeho knihu U táborového ohně jsem přečetl snad tisíckrát, dodnes si některé pasáže z ní pamatuji nazpaměť.
Ta kniha mne ovlivnila nejen tábornickými radami. Díky tomu, že jsem pana Rogla mohl osobně poznat – jako vůbec prvního spisovatele ve svém životě –, kniha pro mne od té doby nebyla něčím, co existuje samo o sobě, ale vždycky už jsem za ní viděl i jejího autora, představoval jsem si, jak ji píše. To je něco, co mne ve vztahu ke knihám a k práci s nimi hodně ovlivnilo, i když v té době jen podvědomě. Pan Rogl se brzy ze Žižkova odstěhoval a od té doby jsem se s ním nesetkal. Impuls, který mi jeho knížky daly, byl však – jak to dnes po letech vidím – zásadní."

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2012010007-ihned-cz-20-let-nakladatelstvi-torst.html