Výstava Signály z neznáma - Český komiks 1922 – 2012 v Praze

| Autor: Bohoušek | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 12. 3. 2013 |

Úspěšná výstava Signály z neznáma. Český komiks 1922–2012 se po své brněnské premiéře představuje od 8. 3. do 20. 5. 2013 pražskému publiku v Centru současného umění DOX. Rozsáhlá expozice čítající přes 300 výstavních originálů, tisků a předmětů souvisejících s českými komiksovými světy mapuje devadesátiletou historii českého komiksu jako svébytného narativního žánru.
Vývoj komiksového média u nás byl až donedávna málo zmapovaným územím. Záměrem výstavy, za níž stojí kurátorská dvojice Pavel Kořínek a Tomáš Prokůpek, je prozkoumat domácí komiksovou tradici v kontextu historických událostí a zasadit řadu jevů, jež byly zapomenuty nebo dosud vnímány izolovaně, do obecnějšího kontextu.
Tematicky organizovaná expozice nahlíží českou komiksovou tvorbu z nejrůznějších směrů, zaměřuje se na dominantní žánry a ústřední protagonisty, ale připomíná i méně známé či téměř zapomenuté tvůrce a souvislosti. Nahlíží tak například do historie snah o zakládání komiksových periodik, představí komiksové hrdiny ve službách reklamy, jíž se od počátků domácí komiksové tradice věnovali a věnují ti nejslavnější domácí komiksoví tvůrci. Pozornost je věnována adaptacím komiksu do dalších uměleckých forem, např. loutkového divadla, literárních přepisů, činohry, rozhlasových her a později zejména zvukového filmu.
Prostor ve výstavě samozřejmě patří „stálicím“ české komiksové tradice jako jsou Rychlé šípy a Čtyřlístek či legendě českého obrázkového seriálu Kájovi Saudkovi. Představena je i skupina výtvarníků narozených převážně na přelomu 20. a 30. let 20. století, kteří se soustředili pod skupinovým štítem Polylegran a kteří svou tvorbou zásadně ovlivnili podobu domácího kresleného humoru, ilustrace a komiksu. Nechybí ale ani tvorba aktuální autorské generace, která navazuje kontakty se světovým děním, reaguje na nejnovější trendy a v domácím kontextu snad téměř poprvé skutečně svobodně tvoří, nesvazována restriktivními příkazy cenzury či kulturním a společenským odmítáním.
Díky zápůjčkám od desítek institucí z celé České republiky i od řady autorů či soukromých sběratelů se kurátorům podařilo shromáždit rozsáhlý a reprezentativní soubor originálů komiksových stran, tisků a souvisejících předmětů ze všech údobí českého komiksu, které nabízejí fascinující pohled do devíti dekád české komiksové tradice. Výstava je pro veřejnost otevřena do 20. 5. 2013.

Kurátoři: Tomáš Prokůpek, Pavel Kořínek

U příležitosti výstavy vychází v nakladatelství Arbor vitae obsáhlá kolektivní monografie.

Autor výstavy: Dům umění města Brna
Spolupráce: Centrum současného umění DOX, Východočeská galerie v Pardubicích, Ústav pro českou literaturu AV ČR, Filozofická fakulta Univerzity Palackého v Olomouci
Design: Branislav Matis, Matúš Lelovský, Boris Belan

Programy pro veřejnost:
31. 3. neděle / 14:00 Komentovaná prohlídka s kurátory
6. 4. sobota / 15:00 — 18:00 Tablemiks — komiksový workshop s Jiřím Frantou
1. 5. středa / 18:00 Přehlídka mladých komiksových talentů
9. 5. středa / 18:00 Komentovaná prohlídka s kurátorem
15. 5. středa / DO-RE-MIX — den plný komiksů pro děti a jejich rodiče

K výstavě probíhají víkendové komentované prohlídky s lektorem centra DOX.
Pro školy, rodiny a zájmové skupiny je připraven vzdělávací program „Svět v bublinách“

Místo konání:
Centrum současného umění DOX
Poupětova 1, 170 00, Praha 7

Otevírací doba:
Po 10–18, Út zavřeno, St–Pá 11–19, So–Ne 10–18 hodin.

Další informace: www.dox.cz














Na posledním snímku (zleva): Vlastislav Toman – Hadži a Jiří Petráček – Oskar

Foto: Milan Lebeda, 7. 3. 2013


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2013030004-vystava-signaly-z-neznama-cesky-komiks-1922-2012-v-praze.html