Výstava Rychlé šípy a tajemství létacího kola začíná 5. 6. v Praze

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 4. 6. 2013 |

U příležitosti letošního 75. výročí zrodu legendárního kresleného seriálu Jaroslava Foglara a Jana Fischera – bylo to 17. prosince 1938, kdy na stránkách Mladého hlasatele vyšel úvodní kreslený příběh Rychlých šípů – se v Praze koná první z několika připravovaných akcí.
Ve středu 5. 6. 2013 v 12 hodin začíná v Galerii jedné věci na Starém Městě pražském výstava s názvem Rychlé šípy a tajemství létacího kola připravená Magistrátem hlavního města Prahy a Sdružením přátel Jaroslava Foglara ve spolupráci s dalšími partnery.
Zacílena rozsahem a pojetím na nejširší veřejnost, nikoliv na omezený a v podstatě stále stejný okruh náročných foglarovských skupin či jednotlivců hledajících na obdobných akcích dnes již jen těžko nalezitelné, připomene tato menší výstava dvojjediný fenomén Rychlých šípů a stínadelské tématiky.

Výstava se koná od 5. 6. do 30. 6. 2013.

Místo konání:
Galerie jedné věci
U Dobřenských 250/5 (vchod Náprstkova 12), Praha 1 – Staré Město
e-mail: info@galeriejedneveci.cz

Otevírací doba:
pondělí zavřeno
úterý 12:00 - 18:00
středa 12:00 - 18:00
čtvrtek 12:00 - 18:00
pátek 12:00 - 18:00
sobota 12:00 - 18:00
neděle 12:00 - 18:00

Vstup: zdarma

Aktuální upozornění z 4. 6.:
V souvislosti s vývojem povodňové situace v Praze nebylo možné na místo konání dopravit zbývající malou část výstavního mobiliáře a nainstalovat tak menší díl připravených trojrozměrných exponátů. Předpoklad dokončení je v následujících desítkách hodin, jakmile to situace umožní.
Za neúplnost výstavní expozice při otevření výstavy se pořadatelé prvním návštěvníkům omlouvají a děkují za pochopení.


Tisková zpráva Magistrátu hlavního města Prahy:

Rychlé šípy letos oslaví své 75. narozeniny výstavou v centru Prahy
V letošním roce si připomínáme 75 let Rychlých šípů spisovatele Jaroslava Foglara. V rámci tohoto významného výročí je pro veřejnost připravena výstava, která se věnuje Foglarovu komiksovému a literárnímu dílu. Expozice je pro návštěvníky otevřena od 5. 6. do 30. 6. 2013 v Galerii jedné věci, U Dobřenských 250/5 (vchod Náprstkova 12) v Praze 1.
Na výstavě organizované hl. městem Prahou ve spolupráci se Sdružením přátel Jaroslava Foglara budou Rychlé šípy představeny v jejich literární, filmové a divadelní podobě. Součástí bude i doprovodný program, který potrvá až do konce roku a zájemce zavede například do historického jádra Prahy po stopách Rychlých šípů nebo do Prokopského údolí za geocachingem. Chybět nebude ani podzimní mezinárodní soutěž ve vyjímání hlavolamu ježka z klece v rámci Memoriálu Jana Tleskače.
„Veřejnost se může těšit na několik zajímavých unikátností. Mezi jinými například na symbolických 75 ježků v kleci či na repliku dřevěného hlavolamu z roku 1941,“ dodal k výstavě k výstavě radní hl. m. Prahy pro oblast kultury Ing. Václav Novotný.
Celý projet tvoří soubor akcí a aktivit, které jsou určeny široké veřejnosti, ale primárně jsou zaměřeny na současnou generaci dětí a mládeže, pro kterou jsou netradiční a zároveň interaktivní formou využití volného času.
„Veřejnost se poprvé bude moci seznámit také s výběrem fotografií Jaroslava Foglara, kterými od koupě svého prvního fotoaparátu v roce 1930 mapoval starou Prahu. Raritou je dosud nikdy nezveřejněný první snímek zachycující panorama s Pražským hradem, “ uvedla radní za školství, sport a volný čas Helena Chudomelová.
V celoročním projektu „Rychlé šípy slaví 75 let“ také úzce spolupracují s dalšími partnery, zejména s organizací Junák – svaz skautů a skautek ČR. V součinnosti se skauty připravili dvě výrazně charitativní akce pro zdravotně handicapovanou mládež: První se uskuteční na jaře ve formě tvůrčích literárně – výtvarných dílen (čtení románu Záhada hlavolamu v Braillově písmu a hry s hlavolamem ježek v kleci) pro zrakově postižené děti. Poté, před prázdninami proběhne zábavný léčebně- terapeutický workshop pro dětské pacienty Fakultní nemocnice v Praze – Motole Setkání s Rychlými šípy.


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2013060001-vystava-rychle-sipy-a-tajemstvi-letaciho-kola-zacina-5-6-v-praze.html