Walitaka. Vyšel třetí svazek edice Klasické komiksy Marko Čermáka

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Kniha | Vydáno dne: 8. 7. 2013 |

Třetím svazkem nové edice kreslených příběhů nazvané „Klasické komiksy Marko Čermáka“ je čerstvě vydaná kniha Walitaka z nakladatelství Václav Vávra.
Publikace obsahuje všechny čtyři příběhy turistického, později indiánského oddílu, jehož vedoucím je právě Walitaka. Scénář zpracoval Jiří Macek – Čiksika.
První tři příběhy - Walitaka, Walitaka II – Pahorky a Walitaka III - Zimní tábor původně vyšly v komiksovém časopisu Kometa v letech 1990 a 1991. Walitaka IV - Peřej velkého kalumetu potom v časopise Sdružení přátel Jaroslava Foglara Bobří stopou v roce 1995 a ještě jednou v publikaci Dobrodružství s Bobří stopou v roe 2003.
Autor scénaře Jiří Macek – Čiksika na zpracovávání příběhů Walitaky vzpomíná:

V 70. a 80. letech minulého století se dalo v Československu jakž takž spokojeně žít, pokud měl člověk nějakou „oázu“, v níž se mohl uzavřít a realizovat se stejně smýšlejícími lidmi své potřeby. Takovou oázou byly jistě skautské oddíly, které po zákazu skautingu přežívaly schovány jako turistické oddíly mládeže pod ČSTV, jako oddíly ochránců přírody a podobně. Tak se nám (aspoň v Praze) dařilo scházet se, tábořit a nemuset přitom být pod Pionýrem.
Protože za používání skautských symbolů by hrozil možná kriminál a určitě zákaz činnosti, hledali jsme náhradní řešení – a nabídla se inspirace indiány a lesní moudrostí. Tato původně „nouzovka“ nás chytla tak, že jsme se postupně stali pravověrnými „českými indiány“ a v době, kdy byly zavřené hranice a o internetu nepsali ani autoři sci-fi, jsme zažívali vzrušení objevitelů při složitém shánění informací o indiánech, o jejich jazycích, o správném táboření v týpí. Prvním oddílem-kmenem na této cestě byl asi pražský Neskenon, potom následovali Huroni, Konestoga, Tussilago a další, v neposlední řadě i Sihasapa, první kmen specializovaný na Dakoty (Siouxe), v němž jsem měl tu čest taky pobývat.
Dalšími „oázami“, které nás silně oslovovaly, byl tramping či country & westernová hudba. A díky tomu jsem se potkal s Marko Čermákem, který v rámci osady Paběrky dával dohromady „Lesní band“ a hledal basistu, který by byl ochoten jezdit na vandry s kontrabasem na zádech. (Greenhorni už dávno měli jiné zájmy, než jezdit spolu na vandry.) Postupně vznikla kapela Paběrky, v níž s Markem hraji už 28 let – i když, pravda, ten kontrabas na zádech nemám už tak často.
Když koncem 80. let začaly „tát ledy“ a objevil se komiksový časopis Kometa, požádal mě Marko, zda bych nezkusil napsat něco z oddílového prostředí. Cítil jsem, že je to příležitost nejen propagovat indiánský styl, ale i nenásilnou formou dávat najevo, že správné týpí vypadá trochu jinak než dětské týpí tvrdošíjně kreslené ve všech tábornických příručkách, že správný indiánský lakros (který jsme mimochodem koncem 60. letech v Neskenonu přinesli do Čech a způsobili jeho rozšíření) by se měl hrát malebnými zdobenými lakroskami ze dřeva a ne tehdy populárními duralovými.
Protože jsem byl zvyklý psát si scénáře jako amatérský filmař, bylo mi Markovo pojetí kreslení seriálů velmi blízké – stejně jako on jsem cítil potřebu střídat pohledy celkové s detailními, držet určitou jednoduchou a srozumitelnou nit příběhu a tak dále. Z naší spolupráce tedy vzniklo toto dílko, z něhož mám velmi dobrý pocit i po letech.
A na závěr: Kmen Sihasapa tedy opravdu existoval, stejně jako mnohé z postav v seriálu. A mnohé z toho, o čem se píše, jsme zažili. Podívejte se teď, jaké to bylo v době, kdy děti prožívaly na prvních indiánských táborech svá vzrušující dobrodružství (a na rozdíl od dnešních dětí je vůbec netrápilo, zda na tábořiště je či není signál, a jak to vydrží pár týdnů bez internetu). Ostatně, většina nás postižených indiánštinou po 90. roce přešla pod Ligu lesní moudrosti, v níž se nám daří indiánsky tábořit i v dnešní době, která jinak téhle romantice moc nepřeje. Takže naštěstí svět Walitaky stále ještě není pouhou minulostí.
Květen 2013
Jiří Macek – Čiksika

Vázaná barevná publikace formátu A4 má 80 stran, k dostání je u nakladatele - http://www.intercrosse.eu - za cenu 250 Kč a také v řadě knihkupectví, kde je doporučená prodejní cena 299 Kč.
Kniha obsahuje též úvodník od Čiksiky o původu seriálu, se kterým mají právě možnost seznámit se i čtenáři Bohouška.
Prvním svazkem edice je třetí vydání komiksu Tajemství Velkého Vonta, druhým svazkem Modrá pětka na stezce dobrodružství. Další příběhy se připravují.











BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2013070004-walitaka-vysel-treti-svazek-edice-klasicke-komiksy-marko-cermaka.html