Komu patří vyznamenání. Otevřený dopis Jury a Pedra foglarovcům

| Autor: Jiří Stegbauer, Jiří Zachariáš | Rubrika: Co na to J.T.? | Vydáno dne: 3. 11. 2017 |

(Otevřený dopis Jury a Pedra všem, kteří mají pozitivní vztah k životu a dílu Jaroslava Foglara.)  
Vážení gambusíni a veškeré foglarovské plantážnictvo!

Patříme k těm, kteří jsou udiveni, ba rozhořčeni, jaké věci se objevují v diskusi nad udělením státního vyznamenání Jaroslavu Foglarovi, in memoriam. Dokonce takové, které odsuzují prezidenta, ale zároveň používají podobných výrazů jako někdy on (třeba „odtamtud" novinářská žumpa apod. versus „zde" hradní lejno). To přece do naší „komunity" vůbec nepatří! Zkuste si představit, jak by vás hodnotil Jaroslav Foglar – Jestřáb, kdyby byl mezi námi. Namísto věcného posuzování záležitosti se u pár jedinců projevují animozity malého čecháčkovství, které nadřazují osobní vztah k hlavě státu za podstatu věci.

Když jsme si my dva, pisatelé těchto řádků, postupně vyměňovali názory, zda a nakolik má akce vyznamenání význam či nemá, došli jsme k takovýmto názorům:  


1) Za téměř třicet let žádný prezident J. Foglarovi státní cenu neudělil, navzdory mnoha návrhům, které na Hrad přicházely a z nichž mnohé jsme osobně podporovali. Dokonce nejednou s pomocí poslanců a senátorů. Tato absence činu, i z hlediska doby prezidentství a množství cen, které za tu dobu udělil, byla žel nejvýraznější u Václava Havla, od něhož jsme udělení právem nejvíce očekávali, protože byl skautem, Foglara v mládí četl a hlásil se k němu i později. K 85. a 90. narozeninám mu místo vyznamenání poslal jen osobně ručně psaná stručná blahopřání. A pokud jde o nás, dnešní foglarovce, máme čekat, zda třeba jednou se některý státník přece jen po řadě dalších návrhů „milostivě" uvolí J. Foglarovi ocenění udělit?

  2) Státní vyznamenání sice uděluje prezident, ale přece je nejpodstatnější, za co komu a jaké ocenění je uděleno. Navíc – když se pak v životopisných údajích informace o vyznamenání uvádějí, jméno toho, kdo ocenění udělil, se nezmiňuje. (Nedávným příkladem může být nekrolog proslulé cembalistky Zuzany Růžičkové, úžasné ženy, nádherného člověka. Ta převzala cenu od současného prezidenta. Komu to vadilo? Kdo to kritizoval? A kdo si v případné povýšenosti dovoluje kritizovat svobodné rozhodnutí čestného člověka? Kritizuje snad někdo letos podstatně například odbojáře z války nebo herce Kukuru, či dámu, která dělala asistentku několika americkým prezidentům, že si pro vyznamenání na Hrad šli a převzali je?) Ano, politici odcházejí, Foglar zůstává!

  3) Jaroslav Foglar je nesporně výjimečnou osobností v českých dějinách. Člověk, který pro tuto zemi udělal v poměru aktivně víc než mnozí, kteří ocenění v průběhu let od různých prezidentů obdrželi. V rozsáhlé a proslulé televizní anketě o nejslavnějšího Čecha, jíž se zúčastnily statisíce hlasujících, se umístil na 78. místě, což je i s vědomím jisté nerelevantnosti té ankety umístění vynikajíící, protože v té stovce byly zejména osobnosti pro národ skutečně důležité, úctyhodné a pozitivní.

  4) Kdo jiný než zástupce Sdružení přátel J. Foglara by měl vyznamenání převzít? Blízcí příbuzní spisovatele podporovali jeho synovce Petra Foglara v doslova humusoidním boji o dědictví, kdy svého strýce Jaroslava Foglara účelově a lživě poplival, zhanobil před celým národem (údajná aktivní spolupráce s Němci za války a s StB po roce 1948, údajná sexuální deviace atp.). Vše bylo vykonstruováno a vylháno, jak se postupně podařilo dokázat a lži vyvrátit. Jenže dodnes se lidé leckdy ptají, jak to vlastně bylo, protože se k nim  vysvětlení prostě nedostalo.

  5) Sdružení přátel J. Foglara vzniklo hned na počátku 90. let, a to se souhlasem a podporou spisovatele. Nehledě na některá dílčí pochybení několika málo konkrétních osob, jaké se ovšem obvykle vyskytují snad ve všech zájmových i jiných uskupeních, SPJF už bezmála třicet let uskutečňuje ve jménu spisovatele spoustu pozitivních aktivit v celé republice. Už mnohokrát jsme to publikovali. A činnost SPJF je směrována vůči všem dětem této země, vůči mládeži bez rozdílu! Přesně tak, jak si to přál J. Foglar v nadaci, kterou v závěru svého života založil a jíž odkázal svůj majetek. Proto například by nebylo odpovídající, aby státní vyznamenání převzala Skautská nadace JF, která je orientována především na skautské hnutí a nemá zdaleka takovou tradici a výsledky činnosti jako SPJF. Navíc – to ocenění není určeno SPJF, ale spisovateli! Zástupce SPJF jen symbolicky cenu přebírá a sdružení o ni může pečovat. Vysoce si vážíme, v charakterním i občanském významu slova, Vojtěcha Hanuše, předsedy SPJF, že s vědomím rizika kritiky hnidopichů na Hrad šel, aby převzal to, co našemu Jestřábovi dávno patřilo... A v tom symbolu převzetí je uloženo rovněž uznání celé SPJF.

  6) Státní vyznamenání pro J. Foglara znamená uznání jeho zásluh pro generace této země! Dílo kterého našeho spisovatele má takovou životnost a sílu probouzet konkrétní aktivity?! Měla by převážit naše radost, že Jestřáb se konečně, aspoň in memoriam, dočkal! A my s ním...

  7) My, pisatelé tohoto dopisu, jsme se shodli, že tak, jak jsme Jestřába osobně blízce poznali a co všechno o něm víme, nás vede k naprostému přesvědčení, že by si pro státní vyznamenání na Hrad šel, prezident neprezident... A že by ho přijal nejen jako jedno z nejvyšších uznání za výsledky své práce, ale i jako dílčí nápravu toho, jakým křivým a závistným dehonestacím musel v životě čelit, perzekucím včetně nenávistných pošlapání jeho základních lidských práv, klateb nad jeho osobou i nad celým dílem.

  Proboha "BUĎME (už konečně) SVORNI!", alespoň v elementárních záležitostech.

  A loučíme se s vámi novou, již zmíněnou inspirací: Politici odcházejí, Jestřáb zůstává!  

Jiří Stegbauer – Jura  & Jiří Zachariáš – Pedro


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2017110001-komu-patri-vyznamenani-otevreny-dopis-jury-a-pedra-foglarovcum.html