Z březnového kolegia Akademie Jaroslava Foglara 11. 3. 2020 aneb zprávy z výstavy Marko Čermák / 80 let

| Autor: Martin Rosol | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 14. 3. 2020 |

14. 3. 2020: V souvislosti s vývojem epidemiologické situace byla galerie respektive výstava uzavřena!

114. kolegium Akademie Jaroslava Foglara se konalo tentokrát v prostorech pražské Galerie 1 a hlavním bodem programu byla komentovaná prohlídka výstavy obrazů a kreseb čerstvého osmdesátníka, bendžisty, trampa, kreslíře nejen Rychlých šípů, spisovatele a kamaráda Marko Čermáka.
Výstavou nás zasvěceně provedl její hlavní organizátor Slávek Janov, který nás seznámil s mnoha zajímavostmi o vystavovaných exponátech a uvedl i řadu příhod a vzpomínek na spolupráci s oslavencem Markem. V souvislosti s některými vystavenými motivy nemohla chybět vzpomínka na dalšího ze zakladatelů legendárních Greenhorns Honzu Vyčítala...
Z pohledu výtvarníka pak ohodnotil výstavu Jirka Filípek - Jeep.
Jak známo, svět Jaroslava Foglara je plný tajemství a záhad, a tak má už svoji záhadu i tato výstava: Sám Marko Čermák upozornil krátce po zahájení výstavy telefonicky organizátory na to, že jeden z obrazů znázorňující Rychlé šípy u jakési žluté zdi s ježkem v kleci je značně vybledlý a doporučil majiteli použít sklo s UV filtrem. A cože je na tom záhadného? Inu to, že žádný takový obraz v galerii není!

Jisté zvláštnosti, či spíše chybičky, kterou záměrně neprozrazujeme, si může pozorný návštěvník všimnout také na výroční turistické známce k této příležitosti vydané. Obří zvětšenina této známky upoutá příchozí hned při vstupu do galerie.
A co dalšího tedy mohou návštěvníci výstavy Marko Čermák / 80 let spatřit? Je zde 19 velkých originálních akvarelů a 10 menších originálů knižních ilustrací, 8 velkoplošných zvětšenin fotografií či kreseb, 35 tištěných kartonů s ukázkami ilustrací, komiksů, včetně kompletního souboru ilustrací k Babičce Boženy Němcové. Nechybí ani Markovy kreslené mapy. Je tu i 7 klip-rámů s ukázkami plakátů, titulních stránek, map, i známkové tvorby Marko Čermáka. Ve čtyřech vitrínách jsou vystaveny knihy, komiksy, turistické známky a další trojrozměrné předměty včetně sběratelské edice čokolád ve tvaru ježků v kleci s rychlošípáckými obaly v šesti různých provedeních. Čokolády možno zakoupit 100 Kč za kus.
Dále je zde představen soubor 32 fotopláten o jednotném rozměru 40 x 60 cm. Představují reprodukce obrazů, které jsou dnes již dávno rozptýleny v soukromých sbírkách u mnohdy neznámých majitelů. Kterékoli z fotopláten je možno si podle čísel zamluvit a po skončení výstavy za cenu 1200 Kč zakoupit. Je předpoklad, že v nejbližších dnech se podaří kolekci fotopláten obohatit o více než 10 převážně rychlošípovských námětů.
Celé výstavě ovšem dominují monstrózní, více než dvoumetrové transparentní postavy Rychlých šípů a Bratrstva Kočičí pracky na prosklené stěně galerie.
Kromě již zmiňovaných turistických známek, čokolád a fotopláten je možno na výstavě zakoupit knihy Marko Čermáka Poslední romantik a také novinku Romantické paběrkování, Rychlé šípy, mapu Krajem Káji Maříka, soubor kartonů, či magnetky. Na prodej budou po skončení výstavy také všechny velkoplošné zvětšeniny. I ty je možné si předem zamluvit, tentokrát podle označení písmeny. V případě zájmu o fotoplátna nebo zvětšeniny kontaktujte telefonicky Slávka Janova: 602 686 725.
Výstavu je možno navštívit každodenně od 10 do 18 hodin, ovšem za předpokladu, že  zůstane i nadále otevřena, což je vzhledem k epidemiologické situaci nejisté.
Tolik tedy zprávy z výstavy a ze 114. kolegia Akademie Jaroslava Foglara.
BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2020030009-z-breznoveho-kolegia-akademie-jaroslava-foglara-11-3-2020-aneb-zpravy-z-vystavy-marko-cermak-80-let.html