Novinky.cz (14. 5. 2020): Dobrodružný svět posledního romantika

| Autor: Bohoušek | Rubrika: AKTUALITA | Vydáno dne: 3. 6. 2020 |

Výtvarník, countryový hráč na banjo v kapelách Greenhorns a Paběrky a tramp Marko Čermák oslavil v polovině letošního února osmdesátiny. K životnímu jubileu vznikla retrospektivní výstava nazvaná Marko Čermák/80 let, která trvá v pražské Galerii 1 do 30. května.
... Ze všech výše uvedených prací je patrné, že Čermák umí pracovat i s nadsázkou i humorem. Nebere foglarovské téma smrtelně vážně a umí ho odlehčit. Díky tomu dokázal sundat Rychlé šípy, symbol dokonalosti, z kamenného piedestalu a vrátil je mezi normální lidi do skutečného města.
... Jeho pečlivost je patrná nejen na výše popisovaných akvarelech s Rychlými šípy, ale také na krajinomalbách z Krušných hor, Brd, Křivoklátska nebo povodí Berounky. Všechno jsou to místa, která velmi dobře zná ze svých vandrů. Výtvarně se vzdalují klasické komiksové zkratce, spíše čerpají z klasického českého krajinářství devatenáctého století, ale také z impresionismu. Na těchto dílech je patrná Čermákova posedlost sebemenším detailem a smyslem pro drobnokresbu.

Celý text najdete na adrese: https://www.novinky.cz/kultura/clanek/dobrodruzny-svet-posledniho-romantika-40323993

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2020060001-novinky-cz-14-5-2020-dobrodruzny-svet-posledniho-romantika.html