Pamětní deska akademickému malíři Petru Barčovi

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Zpravodaj | Vydáno dne: 13. 9. 2020 |

Vzpomínkové setkání spojené s odhalením pamětní desky na domě č. 43 v pražské holešovické ulici V Háji, kde posledních třicet let – od roku 1988 – žil malíř a ilustrátor Petr Barč (19. dubna 1941 - 30. září 2017) se uskutečnilo v pondělí 22. června 2020 od 16 hodin.
Pamětní deska byla instalována péčí Michala Moravce z původně již prvorepublikového pražského nakladatelství dobrodružné literatury Toužimský & Moravec, který setkáním provázel a slavnostně ji odhalil malířův synovec Michal Barč.
Mezi přítomnými, kteří se na odpolední setkání sjeli z nejrůznějších končin republiky, byli a o Petru Barčovi pohovořili jeho spolužáci, spolupracovníci, přátelé či vrstevníci – například spisovatel Ivan Binar, výtvarník Kurt Gebauer, publicista Jaroslav Čvančara a dále například tvůrce vědeckých obrazových rekonstrukcí života v pravěku, malíř a ilustrátor Petr Modlitba.

Ostravský rodák Petr Barč dle svých vlastních dřívějších propočtů vystřídal dvacet sedm adres. Holešovický byt v prvním patře domu V Háji 43 byl jeho bydlištěm zdaleka nejdelším - a také posledním.
Petr Barč doprovodil svými ilustracemi desítky knih i časopisů, blízká mu byla dobrodružná témata.
Silně se do povědomí čtenářů zapsal také skvělým zpracováním části povídek Otakara Batličky do podoby dnes již legendárního kresleného seriálu Příběhy statečných, který vycházel v sešitových vydáních Rychlých šípů v letech 1970 a 1971, další pokračování pak po roce1989.

Foto: Milan Lebeda
Obrázky se zvětší kliknutím na jejich náhled.

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2020090007-pametni-deska-akademickemu-maliri-petru-barcovi.html