Fenomén Vandrovní knížky. Inspirativní výstava pro dětské oddíly, kroužky i pro dospělé

| Autor: Jiří Červinka - Brko | Rubrika: Výstava | Vydáno dne: 13. 9. 2020 |

Zjistil jsi, že vzpomínky z oddílových výprav jsou jen v oddílové kronice a Ty sám si už některé nepamatuješ? Jak trvale uchovat autentické vzpomínky z cest a výprav s oddílem či s kamarády, ukazuje inspirativní výstava ve Vodárenské věži Letná. Od 10. září až do 27. října se v nejvyšším patře věže můžeš potěšit výstavou Fenomén Vandrovní knížky a prohlédnout si záznamy pozoruhodných cest i otisky unikátních razítek.
Co je to vandrovní knížka? Malá knížečka formátu A6 (ale může být i jiný) s čistými stránkami, které se plní razítky, fotkami, kresbami a poznámkami z výprav a cest. Každá takto zaznamenaná výprava už natrvalo zůstane uchovaná ve vandrovní knížce a je možné kdykoliv se k ní vrátit. Výstava vybídne k založení vlastní Vandrovní knížky s velkým „V“.

Vandrovní knížky jsou vhodné pro skautské oddíly, oddíly Asociace TOM, woodcrafterské kmeny, turistické oddíly DDM, a vůbec pro všechny oddíly, které pravidelně jezdí na výpravy a tábory. Po několika výpravách během roku se jednotlivé zážitky postupně slévají a mizí v hlubinách paměti, ale na stránkách s razítky zůstanou zachovány.
Výstava také připomene velkou propagátorku vandrovních knížek, Jelenu Ondrouškovou (1943-2009), která byla právě v letošním roce uvedena do Síně slávy pražské turistiky Klubu českých turistů. Expozici doplní informace z historie vandrovních knížek, ukázky dobového vybavení a především současné projekty uchovávání poznámek a deníků z cest.
Za zmínku stojí i návštěva nejvyššího patra nově zrekonstruované věže, která je dominantou Letné již od roku 1888. Když jí bylo právě 90 let, začala sloužit dětským oddílům Domu dětí a mládeže Praha 7, kterým od té doby patří. Sídlí zde také oddíl Mamuti, který právě v době trvání výstavy slaví 40. výročí svého založení.
Výstavu Fenomén Vandrovní knížky najdeš ve Vodárenské věži Letná na rohu ulic Korunovační a Na Výšinách od 10. září do 27. října 2020, vždy v út, čt, so a ne od 14:00 do18:00 hodin. Dětské oddíly a kroužky si mohou ve všední dny objednat komentovanou prohlídku na mailové adrese j.dolezalova@post.cz.

Foto: Jiří Červinka
Kliknutím na obrázky se jejich náhled zvětší.

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2020090009-fenomen-vandrovni-knizky-inspirativni-vystava-pro-detske-oddily-krouzky-i-pro-dospele.html