České noviny (26.10.2020): David Žák dostal výroční cenu Albatrosu, teď píše o Tleskačovi

| Autor: Bohoušek | Rubrika: AKTUALITA | Vydáno dne: 26. 10. 2020 |

Spisovatel David Jan Žák, autor bestselleru Návrat Krále Šumavy, získal výroční cenu nakladatelství Albatros 2019 v kategorii pro starší děti za knihu Zmizení Edwina Lindy. Kvůli koronavirovým opatřením mu přišla poštou, slavnostní předávání bylo zrušeno. Žák teď píše příběh Jana Tleskače, foglarovského hrdiny, jenž vynalezl létající kolo. (...)
Žáka ovlivnil Jaroslav Foglar. "Kdybych nebyl jeho velkým čtenářem a obdivovatelem, možná by mě ani nenapadlo napsat dobrodružný příběh pro holky a kluky. Vyrostl jsem na na mayovkách, foglarovkách," řekl Žák.
S Foglarem si léta dopisovali, vídali se, Žák ho navštívil i v pražské Thomayerově nemocnici měsíc předtím, než Foglar zemřel. "Byl to můj první mentor. Našel jsem i text, který jsem jako kluk jediný dopsal, byla to taková první verze Edwina, Zálesácké dobrodružství. To jsem psal ve dvanácti letech, Foglar to četl a povzbuzoval mě," řekl Žák.
Teď píše pro Albatros příběh Jana Tleskače, navazuje na Foglarovu trilogii ze Stínadel. Zatím napsal 100 stran. "Bude to napínavý příběh, píšu to, co Foglar zamlčel. Sám měl rozepsaný Tleskačův příběh. Měl jsem možnost přečíst si jeho poznámky i jednu z kapitol, tu mi skautská nadace poskytla jako studijní materiál," řekl Žák, který píše v noci a ráno.

Celý text najdete zde: https://www.ceskenoviny.cz/zpravy/david-zak-dostal-vyrocni-cenu-albatrosu-ted-pise-o-tleskacovi/1950475

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2020100003-ceske-noviny-26-10-2020-david-zak-dostal-vyrocni-cenu-albatrosu-ted-pise-o-tleskacovi.html