Jaroslav Foglar a zvukové nahrávky na vinylu (CD a magnetofonových kazetách)

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Trvalky | Vydáno dne: 7. 6. 2022 |

  • V prosinci 1941, ve smutné době Protektorátu Čechy a Morava, začali točit členové Pražské dvojky u firmy Esta dramatizované příběhy Rychlých šípů doplněné písněmi (autor E. Nováček). Nahrávání pokračovalo i v roce 1942. Většina nákladu gramofonových desek bohužel byla za války zlikvidovaná a mezi sběrateli se zachovalo jen několik kusů.
    V roce 1997 vydalo Tiskové a distribuční centrum Junáka digitalizovanou verzi všech nahrávek, spolu s brožurou, která příběh vzniku desek osvětlila. CD bylo součástí speciálu Skauta-Junáka k 90. narozeninám Jaroslava Foglara a obsahovalo příběhy: Rychlé šípy na strágule, Rychlé šípy hrají divadlo, Rychlé šípy a Dlouhé Bidlo I, Rychlé šípy a Dlouhé Bidlo II., Rychlé šípy loví bobříky, Rychlé šípy robí šlapohyb, Rychlé šípy na kluzišti, Rychlé šípy na saních. Několik zbylých kusů v nedávné době rozprodala Skautská nadace Jaroslava Foglara v rámci svého Jestřábova obchodu.


  • V roce 1991 (na obalu je nesprávně uvedený rok 1990) vydal Supraphon na dvou LP deskách Záhadu hlavolamu. Scénář a režii měl Petr Obdržálek, hudbu složil Zdeněk Merta, zpíval Kühnův dětský sbor, mezi známými herci se na nahrávce objevili: Ladislav Mrkvička, Ondřej Kepka, Vlastimil Bedrna, Vladimír Hlavatý, Otto Lackovič, Mirko Musil. Desky se prodávaly po padesátikoruně. Délka záznamu je 84 minut. Nahráno v roce 1990 ve studiu Lucerna.
    (Podruhé vyšla nahrávka na CD v roce 1999, nahrávka byla zkrácena o 9 minut, 3. vydání vyšlo 23. 2007, délka záznamu je 79 minut a album bylo oceněno jako Deska roku 2007. Je zajímavé, že se nahrávka dočkala premiéry i v rozhlase - konkrétně na Slovensku! 1. díl byl vysílán 4. 10. 2018 (SRo Rádio Junior, 13:00 h); 2. díl 11. 10. 2018 (SRo Rádio Junior, 3:00 a 13:00 h.) při příležitosti 100. výročí vzniku Československa. V souvislosti se Supraphonem je třeba zmínit, že 24. 4. 2009 vyšla na CD dramatizace Stínadel se bouří a 26. 3. 2010 Tajemství Velké Vonta - o vydáních jsme průběžně informovali na Bohouškovi.)

  • V roce 1991 vydal Ing. Jaroslav Petrásek ml. LP desku Jaroslav Foglar. Vzpomínky Jaroslava Foglara byly natočeny v červenci 1990 ve studiu na Petynce v Praze 6 (Mé první krůčky životem, Předpověď pana učitele, Můj první honorář, Dobrodružství na rybníku, Moje první knížky, Lov na Revinoko, Rozsvícený čaj, Málem by mě oběsili. Jestřábovo vyprávění doplňují písničky Jižní kříž (Jan Nedvěd - Brontosauři), Rychlé šípy (Wabi Ryvola), Sedm statečných (Jaroslav Velinský), Dík pane Foglar (Roman Horký - Kamelot).
    (O sedm let později vyšla nahrávka znovu na CD pod názvem Jestřáb vypravuje. Vydal Junák - svaz skautů a skautek ČR - tiskové a distribuční centrum. O CD jsme informovali zde.)

  • V roce 1993 vydal Dalibor Janda a Hurikán Records s. r. o. gramofonovou desku Rychlé šípy 1. Příběhy Rychlých šípů vypráví Miloslav Šimek, podle Jaroslava Foglara volně zpracoval Josef Fousek a Miloslav Šimek. Zpívá Dalibor Janda a Dalibor Janda ml. Nahráno ve studiu Zlatá liška.
    Dalibor Janda a Hurikán Records s.r.o. vydal v letech 1993 - 2001 také 10 magnetofonových kazet s příběhy Rychlých šípů (opět namluvili Miloslav Šimek a Josef Fousek kazety 1-2, a Josef Fousek kazety 3-10), hudbou a zpěvem doprovodil Dalibor Janda a jeho syn. V roce 2008 vyšly Rychlé šípy 1 také na CD. Příběhy Rychlé šípy hrají divadlo a Rychlé šípy a tragédie v lomu se objevily také na CD věnovaném Miloslavu Šimkovi s názvem To nejlepší z let 1985 - 1995 z roku 2004.

  • V roce 1994 vyšlo CD a magnetofonová kazeta Hoši od Bobří řeky zpívají, které nazpívali členové Pražské dvojky ve spolupráci se skupinou Taxmeni.

  • V roce 2005 vyšla MC kazeta Písně ztraceného ráje - Hoši od Bobří řeky. Šlo o nahrávku, kterou Štěpán Rak společně s Alfredem Strejček natočili v Českém rozhlase Ostrava již v roce 1998. Na kazetě jsou namluveny příběhy Hochů od Bobří řeky, citace z knih Strach nad Bobří řekou a Boj o první místo, písně Štěpána Raka a jeho syna Matěje s foglarovskou inspirací na texty Standy Kadlece. Nahrávka byla zamýšlena jako pocta Jaroslavu Foglarovi a jeho kamarádům. Některé skladby zazněly i na pohřbu Jaroslava Foglara. O projektu Štěpán Rak uvedl tyto podrobnosti: Projekt zrál několik let, během nichž jsme pro Český rozhlas společně s Dr. Jiřím Hromádko připravovali a natáčeli průřez celým Foglarovým dílem. Byla to radostná práce a radostná setkávání s autorem. Nejprve v jeho půdní klubovně v Křišťanově ulici, pak na pódiu pražské Lucerny při křtu Štěpánova projektu Teskně hučí Niagar, v klubu Mlejn při premiéře scénické podoby této nahrávky, v dalších sálech a klubech, ale také v nemocničním pokoji a naposledy na jevišti divadla Semafor při křtu historického vydání Rychlých šípů. Zde jsme se společně s ing. Karlem Zelníčkem, ředitelem vydavatelství Olympia, stali kmotry." V roce 2021 byla nahrávka digitalizována a je k dispozici všem zájemcům na e-shopu Štěpána Raka zde.

  • V roce 2007 vydal Slavomil Janov CD s názvem Píseň úplňku - speciální singl ke 100. výročí narození Jaroslava Foglara (maxisingl obsahuje čtyři instrumentální písničky v podání country muzikanta Josefa Dobeše. První se jmenuje Píseň úplňku, jde o o úpravu skladby My pluli a dál a dál. Dále nosič obsahuje skladby Výprava do Sluneční zátoky, Na břehu Bobří řeky a Jestřáb nad prérií divokého západu. (Informovali jsme na Bohouškovi.)


  • Od roku 2018 vydává audioknihy na CD vydavatelství Albatros - jejich aktuální seznam najdete zde.

    Písním s motivy z knih Jaroslava Foglara a jejich vydáním na SP, LP, MC, CD se věnujeme ve zvláštních článcích, např. zde.

    Článek vyšel 1. 12. 2021, aktualizován 7. 6. 2022.

    BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
    Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2021120003-jaroslav-foglar-a-zvukove-nahravky-na-vinylu-cd-a-magnetofonovych-kazetach.html