Vánoční nadílka, Mašinky a Silvestr

| Autor: Milan Lebeda - Alpín | Rubrika: Kalendář, výročí | Vydáno dne: 24. 12. 2021 |

Kartička Pražské dvojkyAktualizováno o vzpomínky Michala Beránka. Sadu oddílových nálepek začal Jestřáb kreslit a psát v březnu 1953.
Tři z nich mají motivy vztahující se k závěru roku.
Informace k tradičním akcím nám poskytl Michal Beránek:
Vánoční nadílka byla další samostatná nedělní akce. Té se zúčastnilo prakticky veškeré gambusínstvo – takže prakticky stoprocentní účast. Absolutně nezapomenutelné. Každý se snažil dát každému nějaký dárek – pozornost – maličkost. Většinou to byly vlastnoručně vytvořené věci, nebo třeba osobní fotky z uplynulého roku, dále ručně vyrobené věci, ale i drobnosti, které měl ten který doma. Každá družina před vánocemi vyráběla t. zv. Tajnou činnost- to byla věc pro oddíl a kterou právě na Vánoční nadílce prezentovala. Po činnosti ostatních družin se pátralo a byla docela ostuda když se někdo dopátral co ostatní připravují Tyto přípravy se odehrávaly na běžných družinovkách.. Počet dárků na Vánoční nadálce se vyhodnocoval – kolik kdo z chlapců dostal kolik dárků. Nikdo si nedokáže představit, kolik dárků tam bylo na hromadě. Je jasné, že to vždycky vyhrál Jestřáb.

Kartička Pražské dvojkyMašinky to byla samostaná akce - nedělní, někdy před Vánocemi.
Jestřáb vybalil svoje “zásoby“ mašinek a kolejí, různí gambusíni přinesli svoje mašinky a koleje – pokud byly s těmi Jestřábovými vůbec kompatibilní a na stolech v klubovně se sestavila velice komplikovaná dráha s mnoha kolejemi a výhybkami. A pak to začalo. Jednotlivé družiny měly jistou dobu sestavený mašinkový areál pod svou rukou, takže jeden popoháněl několik mašinek, ostatní obsluhovali výhybky aby se mašinky nestřetly. Pak pokračovaly další závody - na rychlost a pod. Jestřáb byl fanda na mašinky, podobně jako na tramvaje.
Kartička Pražské dvojky Silvestr. Také tato akce byla dobře navštěvovaná. Uvařil se kotel čaje, každý přinesl z domova nějaké vánoční pečivo, a pak už jsme se jenom bavili, hráli různé hry.
Nejsem si schopen vzpomenout, kdy jsme poslouchali desky – Rychlé šípy, které byly kdysi natočeny pod taktovkou Jestřába. Při Mašinkách to nebylo , ale jestli natočill klikou Jestřáb svůj donesený gramofon o Vánoční nadílce nebo na Silvestra to si nevzpomenu..

Článek vyšel 19. 12. 2021, aktualizován 24. 12. 2021

BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2021120009-vanocni-nadilka-masinky-a-silvestr.html