Večer světel 2022

| Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | Rubrika: Večer světel | Vydáno dne: 10. 12. 2022 |

Večer světel - animace Svátek Večer světel, vycházející ze stínadelské trilogie Jaroslava Foglara, si příznivci tohoto autora a jeho díla na mnoha místech naší země připomínají vždy 17. 12., tedy v den, kdy vyšel (v roce 1938) na stránkách Mladého hlasatele první kreslený příběh Rychlých šípů.


V Praze se již více než třicet let scházejí příznivci Jaroslava Foglara, Stínadel a Rychlých šípů vždy 17. prosince v 17 hodin u postranního vchodu kostela sv. Haštala v Praze 1. Běžně s sebou nosí svíčky a lampiony. Nejinak tomu bude i letos. Po dvouleté přestávce, kdy se Večer světel nekonal s obvyklým programem, se program po patronací Pražské pobočky SPJF vrací do zajetých kolejí. Pro zájemce bude připravena i zahřívací hra v okolních uličkách. Na závěr bude dán prostor zájemcům pro diskuzi nad budoucností pražské pobočky SPJF.


Večera světel se můžete ale zúčastnit i vy sami, v bezpečí svého domova a to tak, že 17. 12. mezi 17. - 21. hodinou dáte za okno svíčku, lampion, lucernu či jiné světlo a k tomu můžete vystavit například i tradiční pochodující postavy Rychlých šípů s Bublinou. Uvítáme, když nám z vašeho Večera světel pošlete fotografii do redakce na info@bohousek.cz.Večer světelPodobným způsobem se "slavil" Večer světel v roce 1988, kdy na výzvu Ivana Vápenky řada foglarovců umístila své lampiony do okna na podporu vysílání televizního seriálu Záhada hlavolamu (nakonec se vysílal o rok později v době sametové revoluce).

Černobílá kresba: Milan Teslevič
Barevná animovaná kresba: Petr Molka – Best


BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informační servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa článku: http://www.bohousek.cz/clanek-2022110025-vecer-svetel-2022.html