Vìtšina z nás zná slovo stínadla z literárního díla Jaroslava Foglara. Chlapecká pìtice se touto chátrající historickou mìstskou ètvrtí s køivolakými a úzkými ulièkami plnými stínù prohánìla v komiksech Rychlé šípy. Existují ale opravdová stínadla? A souvisí se stíny nebo s nìèím úplnì jiným?
Název stínadla je odvozen od slova setnout. Stínadla jsou tedy popravištì, kde zloèincùm kat stínal hlavu. Stínadel nebo ulic, kterých jsou po historických popravištích pojmenované, mùžeme najít v Èesku nìkolik – napøíklad v Ledèi nad Sázavou, Písku, Sedlèanech, Pelhøimovì nebo Teplicích.
Existují ale i stínadla foglarovská – tedy místa, která byla takto pojmenovaná právì na poèest Rychlých šípù. Ta najdeme na Dobøíši, v Praze nebo v Kuøimi. Ta románová byla inspirována nìkolika místy v Praze, kde se Foglar pohyboval jako chlapec. Jsou kombinací ulièek a zákoutí ètvrti na Františku, okolí kostela svaté Anny a Petrského námìstí, zaniklého židovského ghetta, ale i èásti Nuslí a Vinohrad.
Rozhlasový poøad si mùžete poslechnout
BOHOUSEK.CZ (www.bohousek.cz.cz) - zpravodajský a informaèní servis - Foglar a Rychlé šípy
Adresa èlánku: http://www.bohousek.cz/clanek-2023100012-cro-hradec-kralove-13-10-2023-existuji-opravdova-stinadla-zjistete-od-ceho-je-odvozen-jejich-nazev-v-cesku-jich-najdeme-hned-nekolik.html