| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Vyšlo od roku 2018...
(5. 2. 2021, 535x)
Za Rychlými šípy do Stínadel
(9. 2. 2021, 483x)
Foglarovské reportáže na TV Praha
(30. 1. 2021, 335x)
Cesty za modrým světlem!
(1. 2. 2021, 331x)
Prahou Jaroslava Foglara
Sběr dat (připravujeme)
Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje
Počet návštěvníků
Počet návštěv od 29. 8. 2000
počet návštěv

Komentáře

ke článku: Mše za Jaroslava Foglara bude sloužena a živě přenášena 23. ledna v Prostějově
ze dne 22.01.2021, autor článku: Aleš Deutsch

Komentář ze dne: 26.01.2021 15:17:35     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Jestřáb byl stoprocentní ateista.


Je pro mne velice těžké pochopit proč se s náboženskou vírou ve spojení s Jestřábem dělá takový tam-tam.

Jestřáb nebyl nikdy věřící a nikdy neměl jakýkoliv vztah k víře – ať katolické, protestantské či jakékoliv jiné.

Jeho „vírou“ byl jeho oddíl – této jeho „víře“ se věnoval velice intenzivně.

Je mi záhadou, proč existují lidé, kteří mu dnes „podsouvají“ jakýsi vztah k náboženské víře – Jestřáb byl totálně nenáboženský, v každé časti svého života. Jistě, nechat sloužit za něho mši je při nejmenším jakýsi vstřícný akt, ale k Jestřábovi se nehodí.

Komentář ze dne: 27.01.2021 22:05:24     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Zemřel Vladimír Maršík. Ať se ti tam nahoře dobře značí, píší jeho kamarádi
Turisty z Havlíčkobrodska zasáhla smutná zpráva. Minulý týden náhle zemřel předseda turistického klubu Havlíček a zároveň předseda krajských značkařů Vladimír Maršík. Bylo mu sedmapadesát let.
Poslední rozloučení s Vladimírem Maršíkem se koná v pátek 29. ledna v Havlíčkově Brodě. O jeho smrti informoval Martin Kamarád. „Dvacátého ledna jsem s Vláďou mluvil naposledy. Bohužel nás náhle, rychle a naprosto nečekaně opustil a odešel na cestu z níž už není návratu,“ uvedl.

Na tuto smutnou zprávu reagovali jeho přátelé i příznivci turistického oddílu. „Vláďa mi byl hodně blízký. Byl vlastně skoro jako můj táta. Nevím co říct. Asi jen to, že teď už mu je tam nahoře lépe a jednou se sním zase všichni v radosti sejdeme. Čest jeho památce,“ napsal Jiří Michael Knoll.

„Se vzpomínkou na Tebe Láďo, slzy se mi derou do očí. Byl jsi člověk, přítel s otevřeným srdcem a dobrým konejšivým slovem pro každého, kdo to v danou chvíli potřeboval. A věřím, že všichni, kdo Tě znali, budou na Tě taky dlouho, předlouho vzpomínat,“ přidala se Jana Mléčková.

„Ať se ti tam nahoře dobře značí,“ poslal vzkaz do nebe Honza Hradnik Linhart.

LINK HAVLÍČKOBRODSKÉHO DENÍKU 27.01.2020 18:05 HOD

https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_reg ion/zemrel-vladimir-marsik-zaslouzil-se-o-znaceni- turistickych-cest-na-vysocine-2021

Komentář ze dne: 27.01.2021 22:09:24     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Zemřel Vladimír Maršík. Ať se ti tam nahoře dobře značí, píší jeho kamarádi

https://havlickobrodsky.denik.cz/zpravy_region/z emrel-vladimir-marsik-zaslouzil-se-o-znaceni-turis tickych-cest-na-vysocine-2021.html

OPĚT SI ZKONTROLUJTE KOPÍROVÁNÍ LINKU A NELOGICKÉ PAUZY ČI ZKRATKY SMAŽTE

Komentář ze dne: 28.01.2021 19:49:36     Reagovat
Autor: - Lízner (@)
Titulek: Kdo byl Vladimír Maršík?
Zahlédl jsem někde ve zprávách na Novinkách.cz, že to byl nějaký představitel turistiky - ale proč se to zmiňuje na Bohouškovi? Třeba jen nevím, že to byl foglarovec, tak prosím osvětu

Komentář ze dne: 28.01.2021 21:18:01     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: V.Maršík byl jedním z hlavních představitelů KČT na Vysočině ...
Značkaři a velká část představitelů KČT byli a jsou také fandy J.Foglara ... Foglaring se neprovozuje jenom v Praze, ale hlavně v přírodě. A pokud Foglar léta provozoval svůj oddíl pod krytím KČT, je snad normální, když se také prostřednictvím foglarovských tam-tamtamů připomene úmrtí představitele KČT ... mimochodem V. Maršík měl letos 26.03.2021 zahajovat jubilejní 40. ročník Jarní Vysočinou

Komentář ze dne: 03.02.2021 19:15:14     Reagovat
Autor: - b.o.y (@)
Titulek:
I mě to trošku zarazilo. Ovšem pokud je někdo katolík, tak mu jeho víra říká, že sloužení mše za zemřelého je jedna z mála věcí, které pro něj může po smrti udělat. Dá se to samozřejmě udělat v tichosti bez jakékoli publicity.

Na druhou stranu mezi foglarovci je mnoho katolíků a ti možná budou rádi, když se o tom dozví a podle možnosti se nějakým způsobem připojí. Myslím, že v rámci slušnosti a tolerance je asi nejlepší případnou nelibost nad podobou zprávou prostě přejít. :)

Komentář ze dne: 04.02.2021 18:52:17     Reagovat
Autor: - PetrV (@)
Titulek:
Rozhodne-li se nějaká církev uspořádat vzpomínku na Foglara, nechť. Je to její svobodné rozhodnutí.

Nelíbí se mi ale, když někdo cpe Foglara do církevního chomoutu (např. kniha Evangelium podle Jaroslava Foglara apod.). A stejně se mi nelíbí, když někdo cpe náboženství do skauta. Nelíbí se mi, že jsou skautské oddíly vodní, katolické, jánevímjaké. Už krátce po válce na úskalí takového počínání upozorňoval tehdejší skautík Svatopluk Hrnčíř. Skaut je jeden, má se věnovat všemu, ne jen jedné specializaci.

Díky tomu, že Foglar byl ateista, byl jeho oddíl uchráněn od pokrytectví katolického náboženství a kluci v jeho oddíle měli možnost zažít normální dětství, bez vymývání mozku.

Omlouvám se, náboženství opravdu nefandím (neb vidím, jaké jsou jeho dopady ve všech zemích, kde má navrch), církev vnímám jako generátor úchylů a bylo nechutné, když jeden takový katolický kněz - úchyl vedl náš oddíl. (Popravdě jsem rád, že jsem byl jedním z těch, kteří ho dostali do basy. Za 20 zmrzačených kluků ale vyfasoval zatraceně nízký trest.)

Komentář ze dne: 04.02.2021 22:43:57     Reagovat
Autor: - zvídavý (sk@ut)
Titulek: Opatrně, aby tě sv. Pedro neuřknul zaklínadlem ...
... tfuiii teible Voglartschík scheise ... a budeš zapovězen v svato-komnatách ... 00

Komentář ze dne: 05.02.2021 16:34:59     Reagovat
Autor: - PetrV (@)
Titulek:
Středověký výhrůžky na mě neplatí. Jsem člověk 21. století, na pohádky o kouzelníkovi na obláčku a jeho pomocnících nevěřím. Tím se můžou strašit nevzdělaní a nepoučení lidi, proto církev nemá ráda vzdělání. Ztrácí tak moc nad svými ovečkami. Fuck off church

Komentář ze dne: 05.02.2021 21:31:12     Reagovat
Autor: - Michal Beránek (developpex.beranek@wanadoo.fr)
Titulek: Co je to vlastně víra?
Kamaráde
od inteligentního člověka bych očekával jistou toleranci a ne vulgární projev „ Fuck off church„ Dobrá, nechodíš do kostela – a hle je spousta jiných, kteří tam za něčím chodí – velká hromada ani do kostela nechodí a přesto mají jakýsi vztah tam k tomu nahoře což pro nas oba nějak není aktuelní. Nevadí -, ve fungující demokracii mají právo být od nás odlišní.
Já, jako celoživotní atheista, mám pochopení pro ty, kteří věří na pána Boha, Budhu, Allaha a pro mně za mne třeba Konfucia. A proč ne – a očekávám , že oni zase budou mít pochopení pro můj atheistický postoj.

Nemáš zcela pravdu, církev dobře věděla, že vzdělaní otvírá různá vrátka. Proto dost vzdělanců publikovalo své umění, své vynálezy právě pod hlavičkou cirkve, umělci tvořili své artefakty ve jmenu a se souhlasem církve. Jistě – ve jménu různého náboženství se děly a i dnes dějí pěkné prasečiny – myslím si ale, že to s vírou nemá nic společného.

Komentář ze dne: 06.02.2021 10:33:44     Reagovat
Autor: - (@)
Titulek: Hoďte na ty blázny síť!
Mše za Foglara ---- Ateista/neateista ---- Turista-značkář Maršík z Vysočiny ---- katolický skauting ---- Fuck off church ---- jeden blábol střídá druhý... To jeden zírá, co všechno se tady vejde vedle sebe do komentářů. Jestli si Bohoušek chce zachovat seriózní tvář, měl by už opravdu začít regulovat nepatřičný obsah a nekompromisně mazat nejapné příspěvky psychopatů.

Komentář ze dne: 06.02.2021 10:52:34     Reagovat
Autor: - Roman (romanhofr@seznam.cz)
Titulek:
Nazdar kamarádi, jen takový malý postřeh:
Jak si tak vzpomínám, mše za JF byla v upoutávce zmiňována loni i předloni. V obou letech však buď bez nebo s minimálními komentáři.
Až letos se kolem toho vyrojila taková diskuse (bohužel s některými dost zcestnými názory). Asi jsme se za tu dobu (nebo v této době) dost výrazně myšlenkově "posunuli", mám ovšem obavu, že ne moc správným směrem.

Komentář ze dne: 06.02.2021 11:06:16     Reagovat
Autor: - PetrV (@)
Titulek:
Michale, já mám stejný nebo podobný postoj jako vy, je na každém, komu nebo čemu věří - po tom nikomu nic není, pokud dotyčný nevolá po genocidě a podobně. Já psal o svých postojích k církvi, která s náboženstvím jako takovým pravda nemusí mít mnoho společného (znám lidi, kteří jsou tzv. věřící bez církevní příslušnosti), ale realita je taková, že ona agrese a pokrytectví se vyskytuje zvláště u příslušníků církve - ať katolické, nebo třeba islámské. Lze to vysledovat v jejich rodinách, v jejich přístupu vůči ostatním lidem (to jejich mentorování, které si vyloženě žádá o přeshubu), nebo se můžeme podívat na poměry např. v Polsku. A nakonec, to, že právě v Polsku je katolická církev generátorem úchylů, se lze přesvědčit v tomto filmu, který vzbudil obrovské pozdvižení - mj. také proto, že to na skrytou kameru církevní úchyláci přímo přiznávají:

https://www.youtube.com/watch?v=BrU vQ3W3nV4

https://www.youtube.com/watch?v=T0ym5k Pf3Vc

Komentář ze dne: 06.02.2021 22:02:19     Reagovat
Autor: - Anonym - ateista (@)
Titulek: Ad Hoďte na ty blázny síť!
Také jsem se v tom duchu projevoval a blafy, které zde někteří prezentují jako fakta, rozporoval, a sem tam na žumpoidní formu komentářů i upozornil, ale když mě jeden zdejší, co skoro každého označuje za psychopata, začal rádoby vtipně urážet, tak jsem to pro své vlastní duševní dobro postupně zabalil, abych se od těch ..... neumazal.

Teď už jen kouknu, kdo je autorem komentáře a od některých komentáře ignoruji. Sice někdy neúmyslně přečtu i část komentáře (takže jsem měl tu smůlu vidět, jak někdo prisuzuje knize P. Hoška něco, o čem kniha není, nebo že si plete víru a církev a tu víru si představuje způsobem typickým pro hlupáky), ale díky tomu málu vidím, že jsem udělal dobře.

Roman, tak když někdo nechápe, co je mše a že je tady úplně fuk, zda Foglar byl věřícím nebo ne (že to staví způsobem, jako by viděl Foglarovi do hlavy, protože víra je pro mnohé soukromá a nechávají si ji pro sebe, ponechme stranou) a musí to vytroubit do světa a hned se toho chytne jeden místní obvykle podezřelý, tak pak není divu, že se to typicky zvrhlo v obsahem chabé komentáře, které negativně zaujmou především svou formou.

Kdyby mi někdo chtěl vyčítat, že vlastně dělám totéž, co kritizuji, tak a) to dělám v reakci na ně, b) volím formu takovou, abych nedělal webu ostudu (doufám).

Komentář ze dne: 06.02.2021 22:32:49     Reagovat
Autor: - PetrV (@)
Titulek:
Anonyme, po desáté hodině je v ústavu nařízena večerka. Nevím, kolikrát vám to mám připomínat. Mám skutečně kontaktovat ústav, v němž se nacházíte, aby se zaměřil na kontrolu dodržování nočního klidu?

Foglarovské výroky
"Sundejte si opasky, boty, podvazky - zkrátka všechno, co vás tísní!" - Mirek Dušín Rychlým šípům při přípravě k spánku na zimní výpravě na chatě Červenáčkova strýčka.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
13 otázek - kvízy
Poslední komentáře
Není to Pedro!
"Posedlost pisatele myšlenkou Pedra na obálce foglarovky je výjimečná, ale je daleko od reality. Konečný maloval obálku podle své fantazie, n ... "
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
Že byl Pedro na fotkách starší jsem věděl, ale podoba z mladší
"verzí Pedra (cca o 10-15let méně) by byla možná. Proto jsem se ptal. Protože přípravy na vydání foglarovek v Olympii probíhaly v řádu 2-3let ... "
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
Pedro to asi není
"Nejsem si jist, ale myslím, že Pedro Zachariáš se poprvé zúčastnil světového Jamboree nikoliv jako účastník, ale jen jako dospělý návštěvník ... "
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
Dík kámo, takže se nám to už začíná vyjasňovat ...
"Počkáme, jestli ještě někoho náhodou nenapadne, jak to bylo s předlohami kreseb pro foglarovky - vydaných ve zlatých 60´letech :) Tehdy se ... "
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
Pavel Ulč = Devadesátka pokračuje
"Ahoj všem, Pavel Ulč je vyobrazen s míčem nad sedícími skauty na titulní straně knihy Devadesátka pokračuje (Olympia, vydání 3., 4. a 5.)."
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
Viděl jsem kdysi velice povedené č/b fotografie z mezinárodního skautského Jambo
"kde naše skauty a skautky reprezentoval mimo jiné také Jiří Zachariáš (v mladých letech samozřejmě) a nabyl jsem tudíž pocitu, že se v Junác ... "
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
bez titulku
"Tuším jsem dříve někde zachytil informaci, že šlo o syna Františka Ulče."
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
bez titulku
"Na základě jaké indicie jste přišel na myšlenku, že by pro zobrazenou postav mohl "býti modelem" Jiří Zachariáš zvaný Pedro? "
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
Kontrolní otázka:
"Na obálce knihy Jaroslava Foglara: Pod junáckou vlajkou vydanou Olympií v roce 1969 je zobrazený mladý muž v rudých trenách s modrejma tepla ... "
Naše kluby jsou napodobovány, psala redakce Mladého hlasatel před 80 lety
bez titulku
"Tak to bude nějaké nedorozumění :) Závidím ti výpravu a jsem rád, že sis ji užil. PS: Nemyslel jsem to zle :)"
Za Rychlými šípy do Stínadel
Díky
"... za komentář. Rozmazané obrázky jsou záměr. Ať si to účastníci užijí reálně. Jinak jsem v uplynulém týdnu nic nemazal a jako cenzor strán ... "
Za Rychlými šípy do Stínadel
smazaný komentář
"Děkuji za sdílení zážitků z účasti na zajímavé hře. Lituji jen nekvalitních obrázků coby doprovod. (Stačí to takto, milý pane cenzore? :) ... "
Za Rychlými šípy do Stínadel
Kukla,Havránek,Vojíř i Cílek jsou pro nás zdroje fotografií ...
"jestli byla Cílkova parta nebo Vojířova famílie lepšími lezci v pražských ďourách je mi fuk ... pražské podzemí je díky jejich poctivé práci ... "
Vyšlo od roku 2018...
Vl.Vojíř a V. Cílek
"Já s Vl. Vojířem taky nesouhlasím se vším - tedy vlastně jen s jedním tvrzením o rybníčku před hradbami při uzavření stavidla http://www.nau ... "
Vyšlo od roku 2018...
V.Vojíř vlastním nákladem vydal Podzemní Prahu 2007 a
"V.Cílek and comp. vydali Podzemní Prahu 2008. Obě knihy jsou bezvadné, zároveň v obou knihách se (literárně) volně inspirují K.L.Kuklou. V ... "
Vyšlo od roku 2018...
K brilantní analýze
"I když "na výsost povolaného znalce Václava Cílka" také rád poslouchám - hlavně pro jeho přesvědčivost a zaujetí, dovolím si pro v ... "
Vyšlo od roku 2018...
Pojďte se podívat do vydavatelského podzemí
"našich milých speleologů v logických souvislostech na výsost povolaného znalce Václava Cílka. Pouze jeho brilantní analýzu doplním konstatov ... "
Vyšlo od roku 2018...
bez titulku
"Anonyme, po desáté hodině je v ústavu nařízena večerka. Nevím, kolikrát vám to mám připomínat. Mám skutečně kontaktovat ústav, v němž se nac ... "
Mše za Jaroslava Foglara bude sloužena a živě přenášena 23. ledna v Prostějově
Ad Hoďte na ty blázny síť!
"Také jsem se v tom duchu projevoval a blafy, které zde někteří prezentují jako fakta, rozporoval, a sem tam na žumpoidní formu komentářů i u ... "
Mše za Jaroslava Foglara bude sloužena a živě přenášena 23. ledna v Prostějově
bez titulku
"Michale, já mám stejný nebo podobný postoj jako vy, je na každém, komu nebo čemu věří - po tom nikomu nic není, pokud dotyčný nevolá po geno ... "
Mše za Jaroslava Foglara bude sloužena a živě přenášena 23. ledna v Prostějově
bez titulku
"Nazdar kamarádi, jen takový malý postřeh: Jak si tak vzpomínám, mše za JF byla v upoutávce zmiňována loni i předloni. V obou letech však bu ... "
Mše za Jaroslava Foglara bude sloužena a živě přenášena 23. ledna v Prostějově
Hoďte na ty blázny síť!
"Mše za Foglara ---- Ateista/neateista ---- Turista-značkář Maršík z Vysočiny ---- katolický skauting ---- Fuck off church ---- jeden blábol ... "
Mše za Jaroslava Foglara bude sloužena a živě přenášena 23. ledna v Prostějově

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .