| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Tomáš Vučka: Cesta za modrým světlem

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 17. 10. 2015 | přečteno 6115 | komentáře: 10 | přidat komentář ]

Vučka: Cesta za modrým světlemPřekvapením pro účastníky autogramiády Milana Tesleviče v literární kavárně knihkupectví Academia byl v podstatě náhodný objev publikace Cesta za modrým světlem literárního historika z Filozofické fakulty Univerzity Karlovy v Praze s podtitulem Meditace nad texty Jaroslava Foglara mezi knižními novinkami.
Vydavatel knihy u anotace uvádí: Dílo Jaroslava Foglara je fenoménem české literatury pro děti a mládež. Čtenáře fascinuje, ale také irituje, přitahuje a často svádí k až nekritické adoraci, současně však vyvolává ostrou kritiku a polemiku nad jeho literárními hodnotami. Co nabízejí texty Foglarových románů a komiksů, čím si drží auru posvátnosti nejen u dětských čtenářů?
Jaký svět je v nich modelován, že dokázal přitáhnout prvorepublikové čtenáře stejně jako adresáta v letech šedesátých a konečně i v letech po roce 1989?
Autor této monografie nahlíží Foglarovo dílo v jeho celku, konfrontuje foglarovské ideály s možnými interpretačními polohami kritického čtenáře a citlivě rozkrývá křížení dvou perspektiv, perspektivy naivního dětského čtenáře s perspektivou literárního badatele.


více...

Vyjde kreslený příběh Třináctka ze Staré čtvrti P. Toufara a J. Petráčka

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 14. 10. 2015 | přečteno 6599 | komentáře: 4 | přidat komentář ]

S komiksovými příběhy Třináctka ze Staré čtvrti scénáristy Pavla Toufara (T. Pavel) a kreslíře Jiřího Petráčka se mohli čtenáři setkávat v letech 1981–84 na zadních stranách týdeníku Sedmička pionýrů, kde se objevilo celkem 156 pokračování.

»Petr Jareš se přestěhoval do Staré čtvrti a při pronásledování partou místních chuligánů našel shodou okolností nové kamarády a cestu do turistického oddílu. S jeho členy pak prožívá nespočet dobrodružství, jež pro ně připravil vedoucí Karel, nebo která si je našla sama. Chodby a sklepení opuštěného kláštera, uličky, zapadlé plácky a zákoutí Staré čtvrti, loděnice, opuštěná chata na ostrově uprostřed řeky, krajina letních táborů na břehu rybníka, srub v horách – to jsou jen některé z kulis a prostředí, v nichž se Třináctka pohybuje a setkává se zde s podivínskými lidmi, s nadšenými pořadateli zimních i letních sportovních akcí, s darebáky i poctivci, s dívčím turistickým oddílem i archeologickým kroužkem. Pátrají po mnohých věcech, jež je zavedou až do dávné historie II. světové války, pomáhají starým lidem a dělají radost dětem, musí se i vypořádat s hrozícím rozpadem oddílu.«

více...

Kde se líbat v Praze? Přece Ve Stínadlech.

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 19. 09. 2015 | přečteno 6261 | přidat komentář ]

Kde se líbat v Praze?Nevíme, zda plánovaně, ale téměř při příležitosti svátku sv. Valentýna byla letos pokřtěna zajímavá pragensie - kniha Martiny Riebauerové s názvem Kde se líbat v Praze? Autorka přitom uvedla: „Našla jsem 18 míst, která pro mě mají duši. Jsou to místa více - častěji - méně známá, místa, která mají svůj příběh nebo ho teprve hledají nebo ten příběh mají, ale nechávají si ho pro sebe. Místa, kde se můžete líbat nebo jen držet za ruku s někým, koho máte rádi, nebo na něj jen myslet a jít tudy jen tak samotní". Martina Riebauerová, která je mimochodem bývalou zástupkyni šéfredaktora MF Dnes a současnou dramaturgyni ČT 24, našla zajímavé a dosud nezpracované téma a výsledkem je kniha z produkce vydavatelství Gasset.
Skoro až očekávaně třináctá kapitola pojednává o uličce Ve Stínadlech u kostela sv. Haštala. Jsou zde mimo jiné popsány peripetie spojené s pojmenováním uličky, je zde zaznamenaná atmosféra uličky a nechybí citace známých foglarovců (např. současného předsedy SPJF nebo autora publikace Stoletý hoch od Bobří řeky).

více...

Ivan Makásek – Hiawatha vydal Hrozbu černého šamana

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 06. 09. 2015 | přečteno 4581 | přidat komentář ]

Příběh hraničářské rodiny Gilbertů, kvakerů z Pennsylvanie 18. století, autor vyprávěl v předešlé knize V zajetí Irokézů. Po mnoha dobrodružstvích se většině jejích členů podařilo vrátit do své domoviny. Nejmladšímu Benjaminovi se však v rodině náčelníka Seneků Siangrochtiho zalíbilo. Přijal jej za adoptivního syna a věnoval mu medaili, kterou kdysi obdržel od gen. Washingtona. Benovi přinesla sympatie indiánů, které zesílila jeho příjemná nekonfliktní povaha a mladistvé nadšení. Našel zalíbení ve volném stylu indiánského způsobu života a ten jej spolu s vyhraněným smyslem pro spravedlnost přiměl k dobrovolnému rozhodnutí zůstat mezi indiány.
V této části můžete sledovat jeho cestu za wyandotskou dívkou Gahanú do země Huronů a ještě dál po řece Mau-mee v dnešním Michiganu. Do Detroitu jej provází mohawský přítel Ossihendo, který sem míří konzultovat s guvernérem situaci moravských indiánů, kteří se usídlili na řece Clintonu pod vedením kněze Davida Zeisbergera. Vše se děje v době vznikající Severozápadní indiánské konfederace, která ovšem ještě prožívá své počáteční problémy, než se stane skutečným předobrazem Tekumsehova svazu, o dvacet let později.

více...

Na prázdniny vychází Stezka odvahy Miloše Zapletala s novými ilustracemi Jiřího Grbavčice

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 25. 06. 2015 | přečteno 6457 | komentáře: 4 | přidat komentář ]

Ideální četba na prázdniny – nové vydání dobrodružného příběhu z pera Miloše Zapletala v roce jeho 85. narozenin Stezka odvahy s množstvím nových ilustrací Jiřího Grbavčice vychází 30. června 2015 v nakladatelství Václav Vávra.


Ležel v mokré půdě. Vlhký, zablácený, bez obálky a úvodních i posledních stran, které bůhví na co použil někdo neznámý a zbytek pohodil či zapomněl kousek od pramene.
Chceme dnes najít Zaslíbené jezero, napsal kamarád Slída do naší klubovní kroniky o jedné z průzkumných výprav do Prokopského údolí druhou říjnovou sobotu roku 1976.
Teď tedy stojíme u pramene, doplňujeme před další cestou vodu. Pohozený neznámý časopis sbíráme a bereme s sebou, abychom jej ve městě vyhodili.
Po obědě v jeskyni vysoko nad potokem se nějak nechce s plným břichem hned vyrážet na další cestu; letmo nahlížíme dovnitř sebraného časopisu - a za chvíli víme, že do sběru rozhodně nepůjde. Třináctiletí kluci stránky nazvané Stezka táborníků se soutěží o indiánský stan teepee přece nevyhazují. A když se ještě ke všemu na jiných stranách začteme do dobrodružství s tolik vzrušujícím názvem Zkouška odvahy...

více...

Družina Čápů, Psáno na březové kůře, T. O. Sedmdesátka, Tábor ve Žlutých skalách. Vyšel sedmý svazek edice Klasické komiksy Marko Čermáka

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 25. 06. 2015 | přečteno 7543 | přidat komentář ]

Sedmým svazkem edice kreslených příběhů nazvané „Klasické komiksy Marko Čermáka“ se stala kniha Družina Čápů, Psáno na březové kůře, T. O. Sedmdesátka, Tábor ve Žlutých skalách z nakladatelství Václav Vávra. 
Společenské změny roku 1968 v Československu vedly i k obnově organizací, které musely nějaký čas po únorových událostech 1948 ukončit svoji aktivitu. Obnovení činnosti se týkalo i Junáka, který zároveň znovu uvedl mezi čtenáře časopis Skaut Junák. A právě v něm Marko Čermák zahájil svoji již téměř půl století trvající dráhu oblíbeného autora kreslených seriálů.

více...

Vyšel 5. Sborník nezávislých foglarovců

[ Autor: Luboš Trkovský | vydáno: 17. 03. 2015 | přečteno 5600 | komentáře: 14 | přidat komentář ]

Nakladatelství Ostrov vydalo v pořadí pátý sborník Kruhu přátel odkazu J. Foglara, tentokrát s dosud největším počtem stran (64). Je zaměřen především na 100 let existence předního skautského oddílu Dvojka, který i pod názvem Hoši od Bobří řeky proslul hlavně za mnohaletého vedení Jaroslavem Foglarem – Jestřábem. O těchto aktivitách svědčí více než 200(!) dokumentárních fotografií, seřazených podle okruhu činnosti (např. oblíbená místa výprav, Velikonoční robinsonády, veřejné akce, klubovny, tábory aj.). Opět je v obsahu také řada nových, případně méně známých nebo nově doplněných informací o životě a díle spisovatele a rovněž různé informace týkající se současného „foglarovského světa“.
Z obsahu: Poselství Staré Dvojky / Dobrodružství s Jestřábem / Bílá místa v kronikách / Dan odešel ke Zlaté generaci / Ještě Roy a jeho Bobři / Šípeke – velký sponzor / Neznámé číslo Mladého hlasatele! / Tajemný malíř Salač / Rébus Poděbrad vyřešen / Záhada prvního rukopisu / Objev obálky Zdeňka Buriana / Učil jsem se od Foglara / Poslední dopis S. Hrnčířovi / Komiks RŠ nalézají Šimka
Na poslední straně je veřejnosti neznámá veselá satirická parafráze kresleného seriálu „RŠ nalézají Šimka“, kterou přední český karikaturista Josef Kobra Kučera nakreslil herci a spisovateli Miloslavu Šimkovi, velkému ctiteli J. Foglara.

více...

Vzpomínky na Foglara získával Jiří Trávníček (v rámci vzpomínek ostatních)

[ Autor: Ivo Fencl | vydáno: 08. 02. 2015 | přečteno 6084 | přidat komentář ]

Literární badatel Jiří Trávníček vyzpovídal před pár roky za pomoci dotazníků třiatřicet autorů, kritiků, knihkupců, knihovníků a lidí i některých dalších profesí. Ty rozhovory dal dohromady pod titulem Knihy a jejich lidé (Host, Brno 2013) a jistě to nevím, ale třeba ho překvapilo, kolik z oslovených v dětství četlo taktéž díla Jaroslava Foglara a kolika ulpěl v duši navždycky poté, co v srdcích bušících navodil sice možná neurčitý, ale dozajista nikým-ničím nenahraditelný životní pocit.
A poté, co své čtenáře mimovolně naučil některým charakteristickým postojům k světu. Poté, co je infikoval svým viděním. Knihy a jejich lidé vyšly už předloni, avšak jejich foglarovského aspektu si ještě letos nemohla nepovšimnout také recenzentka Blanka Kostřivová ve Tvaru 3/2015 (5. února) – a nemohla jinak, než věnovat foglarovkám rovnou odstavec, celý jeden odstavec ze šesti ve své recenzi. I když (a abych nepřeháněl)...
Ano, Foglarovy „úrovně“ přece dosáhl ještě jeden autor, a to Verne, zatímco (rovněž hojně vzpomínaný) Karl May šlape indiánskou stezkou až v těsném závěsu. Pouze výraznější přítomnosti řady dalších borců typu Arthura Ransoma se Trávníčkovu vzorku nedostalo a nelze si navíc nevšimnout, nakolik to byl právě Foglar, koho vstřebávaly generace „napříč“.

více...

Paměti Marko Čermáka Poslední romantik v druhém doplněném vydání

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 23. 12. 2014 | přečteno 9879 | komentáře: 2 | přidat komentář ]

V únoru příštího roku oslaví 75. narozeniny významná osobnost české výtvarné a hudební scény, kreslíř Rychlých šípů a dvorní ilustrátor knižního souborného díla Jaroslava Foglara i spoluzakladatel hudební skupiny Greenhorns – Marko Čermák.
Při příležitosti tohoto blížícího se Markova životního jubilea (nar. 14. 2. 1940) vyšlo v nakladatelství Václav Vávra druhé doplněné vydání (1. vydání v roce 2010) již delší dobu beznadějně rozebraných memoárů Poslední romantik tohoto všestranného umělce, který v průběhu více než čtyř desetiletí proslul v roli spolutvůrce Foglarova díla, na hudební scéně zase jako průkopník hry na pětistrunné banjo a v neposlední řadě i zanícený tramp a milovník romantiky „starých časů“.
Všechny podoby Markova životního trailu jsou zaznamenány podrobně a čtivou formou.
Nová kapitola v knize se jmenuje Zapomenutá kapitolka, aktualizována a doplněna je bibliografie.

více...

Vyšel Milanem Teslevičem kreslený Modrý život Jiřího Dražana aneb Přístav volá. Křest a autogramiáda bude v Praze 15. 12.

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 04. 12. 2014 | přečteno 8505 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Těsně by to stihl i Mikuláš, ale spíš se řada z čtenářů bude těšit na rozbalení knižního dárku pod vánočním stromečkem...
Právě dnes se do prvních knihkupectví dostaly čerstvé výtisky netrpělivě očekávaného (původní termín vydání byl naplánován na říjen) kresleného seriálu z dílny Milana Tesleviče Modrý život Jiřího Dražana aneb Přístav volá vydaného nakladatelstvím Olympia.
Podle knihy Jaroslava Foglara vydané poprvé nakladatelstvím Melantrich v roce 1934 pod názvem Přístav volá se Milan Teslevič chopil scénáře i textu.
Název kresleného seriálu ve své první části připomíná původní název (respektive jednu z variant původního názvu) daný svému dávnému rukopisu Jaroslavem Foglarem.
Na devadesáti a jedné straně nás kreslíř svým typickým a nezaměnitelným stylem provede celým příběhem o nerozlučném přátelství Jiřího Dražana a Ládi Vilemína, k tomu přidává kreslené album všech postav, tabulku Modrého života a podmínky těchto zásad.
Milan Teslevič svým nejnovějším dílem nijak nepřekvapí, ale ani nezklame. Jde o kreslířský výsledek, který ničím nevybočuje z autorova zavedeného pohledu a představ, a lze se domnívat, že čtenáři, kteří na Teslevičovo – dá se již říci klasické – tvůrčí schéma přistoupili dříve, ani nic jiného v dobrém slova smyslu nečekají.

více...

Kniha Skautský oddíl (1913 – 2013) – svorník legendárních sdružení

[ Autor: Ivo Fencl | vydáno: 29. 10. 2014 | přečteno 8067 | přidat komentář ]

Roman Šantora sestavil z mnoha materiálů knihu Skautský oddíl (2014), která do značné míry vrací na světlo skautského spisovatele a hlavně vůdce Jaroslava „Braťku“ Nováka (1894-1965), který se ocitl už koncem třicátých let minulého století ve Foglarově (1907-1999) stínu, odkud už pro mnohé nikdy nevystoupil.

Na rozdíl od „Jestřába“ se bohužel nedožil satisfakce a zemřel ve značném zapomenutí. Jistěže jako autor postrádal zvláštní Foglarovu imaginaci, ale jeho poctivě napsané skautské a chlapecké romány věrně zachytily všechno autentické, co bral jako své životní poslání, a to především jeho práci pro vodní oddíl zvaný Pětka.

Dobrý nápad, že budeme moci paralelně sledovat dnes už stoletou činnost tohoto sdružení i na rok stejně dlouhou činnost Foglarových Hochů od Bobří řeky (Dvojky) dostal Šantora už jako editor publikace Skautské století (2012). Nyní tedy soustředil témata a přiřazuje k nim postupně pohledy toho a zase onoho oddílu. Výsledkem je poměrně objemný svazek o 208 stránkách obsahující výňatky z kronik i oddílových časopisů Čigoligo, Pomalago, Gonio, Aršík, Veslo, Kormidlo a Plaváček, ale taky a možná hlavně z dodatečných osobních vzpomínek mnohých aktérů onoho dění, přičemž tematicky je sborník členěn do těchto pěti částí, z nichž každou uvádí povídkou bývalý člen Dvojky Jiří „Pedro“ Zachariáš: Pestrý program, Vůdcovství, Společenství, Magická místa, Přesahy. A protože o Foglarově oddílu bylo popsáno už přesmíru papíru a ne tak nedávno i díky monumentální knize Jestřáb kronikářem (2012), věnoval se Šantora rád a trochu více právě Pětce. Celek pak uzavírá pečlivě vyhotovený seznam všech dvou set táborů uspořádaných sdruženími v letech 1913-2013. V čem se oddíly především lišily?

více...

Křest knihy Skautský oddíl 30. 9. v Památníku národního písemnictví

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 28. 09. 2014 | přečteno 5695 | přidat komentář ]

Křest knihy Skautský oddíl 1913 - 2013, kde v hlavní roli vystupuje 2. a 5. pražský oddíl Junáka pod vedením Jaroslava Nováka - Braťky a Jaroslava Foglara - Jestřába, proběhne s doprovodným programem v úterý 30. září 2014 od 18 hodin v Památníku národního písemnictví na Strahově (Strahovské nádvoří 1, Praha 1).
Těšit se můžete jak na povídání o vzniku knihy, tak na projekci neznámých fotografií a filmů z archivu Dvojky a Pětky.

více...

Vyšel Skautský oddíl: Pražská Dvojka a vodní Pětka 1913-2013

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 16. 09. 2014 | přečteno 6917 | komentáře: 3 | přidat komentář ]

Sto let se ve skautských oddílech schází tisíce kluků a holek se svými vedoucími, aby prožívali společná dobrodružství a budovali přátelství na celý život. Dva z nich - 2. a 5. pražský oddíl - fungují dodnes. Většinu svého času byly výkladní skříní skautingu a inspirací pro stovky dalších společenství. Dlouho byly také spojeny s význačnými vůdci a spisovateli - Jaroslavem Foglarem a Jaroslavem Novákem - kteří Dvojku a Pětku desítky let vedli. Jejich činnost ilustruje obecné principy, na kterých stojí dobrý oddíl, i dobu, v níž se nacházeli. Kniha obsahuje téměř pět set většinou neznámých fotografií a dokumentů.

Tvůrcem knihy je Roman Šantora - Bobo, skautský badatel, publicista (mj. spoluautor knihy Skautské století) a člen Skautského institutu ABS, který pečuje o paměť skautingu. A právě on zodpověděl pro čtenáře Bohouška několik otázek:

více...

Safírová stezka, Tom a Péťa, Záhada smaragdového jezírka. Vyšel šestý svazek edice Klasické komiksy Marko Čermáka

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 10. 07. 2014 | přečteno 8337 | přidat komentář ]

Šestým svazkem edice kreslených příběhů nazvané „Klasické komiksy Marko Čermáka“ se stala kniha Safírová stezka, Tom a Péťa, Záhada smaragdového jezírka z nakladatelství Václav Vávra.
Devadesátá léta minulého století přinesla značný pohyb na poli dětských časopisů. Některé zavedené tituly dříve či později po roce 1989 zanikly, jiné se obsahově přizpůsobily novým trendům, další vznikly. Také mezeru po zaniklých časopisech pro náctileté s tradičním všeobecným zaměřením se snažilo zaplnit několik – v podstatě neúspěšných – pokusů o nový dětský titul.
Jedním z nich byl na přelomu let 1994/1995 rozjezd časopisu Kamarád. Národní informační centrum mládeže (NICEM) vydalo v prosinci 1994 propagační číslo zamýšleného čtrnáctideníku, v březnu 1995 (už jako měsíčník) původně lednové číslo … a na další vydávání se již nenašly peníze. Nevyužit tak zůstal nový původní kreslený seriál Safírová stezka, který byl připraven na vydávání od 3. čísla. Podle stejnojmenné knihy Slávka Lidmaňského a Jana Vitoně scénář zpracoval Jiří Macek - Čiksika (vedle seriálů v tomto svazku scénárista několika dalších příběhů nakreslených Marko Čermákem). První díly, které Marko Čermák kreslil pro Kamaráda v zasněžené krušnohorské maringotce, pak čekaly na své využití a pokračování do roku 1996, kdy v časopise Sdružení přátel Jaroslava Foglara Bobří stopou č. 12 vyšla první stránka. Celkem čtrnáct dílů prázdninového dobrodružství Buška, Boba, Pika a Ríši v kraji hledačů safírů se završilo v č. 19/1997.


více...

Vyšel dotisk nově doplněného sedmého vydání Zápisníku 13 bobříků

[ Autor: Luboš Trkovský | vydáno: 08. 07. 2014 | přečteno 9809 | přidat komentář ]

Dotisk nově doplněného sedmého vydání Zápisníku 13 bobříků právě vyšel v nakladatelství Ostrov.
Protože se jedná o pravděpodobně na dlouho poslední vydání tohoto zápisníku, je nabízen v osmi variantách třetí strany obálky (viz obrázek).
Cena 49,- Kč.
Objednat si jej můžete na www.ostrov-knihy.cz
nebo u Luboše Trkovského na e-mailu lomancita.pvs@pamho.net nebo mob. tel. 602 660 712.
Možnost osobního odběru na Praze 3.

více...

Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .