| STÍNADLA |
Bohousek Zde
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje
| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-66 |

Tábořiště Jaroslava Foglara

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 01. 01. 2020 | přečteno 4517 | přidat komentář ]

Opičí stromy 1942

Opičí stromy, 1942


V rámci projektu Prahou Jaroslava Foglara jsme zaznamenali místa pražských tábořišť Hochů od Bobří řeky (Pražské Dvojky), kde Jestřáb se svým oddílem trávil krátké jednodenní výpravy. K jednotlivým místům máme připraveny ke zveřejnění fotografie a základní informace. Víte o dalším místě, které zde není uvedeno? Nebo vlastníte zajímavé dokumenty, informace k níže uvedeným místům? Napište nám na info@bohousek.cz.

více...

Bydliště Jaroslava Foglara

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 01. 01. 2020 | přečteno 4476 | přidat komentář ]

V rámci projektu Prahou Jaroslava Foglara jsme zaznamenali místa spojená s životem Jaroslava Foglara a jeho příbuzných. K jednotlivým místům máme připraveny ke zveřejnění fotografie a základní informace. Víte o dalším místě spojeném s životem Jaroslava Foglara a jeho příbuzných nebo vlastníte zajímavé dokumenty, informace k níže uvedeným místům? Napište nám na info@bohousek.cz.

více...

Stálá expozice Rozhledy na hradě Lipnici je věnována i Jaroslavu Foglarovi

[ Autor: Roman Šantora - Bobo | vydáno: 13. 09. 2016 | přečteno 5415 | přidat komentář ]

Na vršku věže Samson hradu Lipnice byla v sobotu 10. září 2016 otevřena stálá expozice výchovy v přírodě v okolí nazvaná Rozhledy - inspirace krajinou.
Připomíná počátky skautingu spojené s blízkou orlovskou hájovnou, Prázdninovou školu Lipnici a Jaroslava Foglara s nedalekou Sluneční zátokou.
Výstava je určena především neodborné veřejnosti, proto nečekejte žádné neznámé "špeky", ale připomínku Jestřábova života, díla a místa jeho srdce.
Pro děti je nachystáno 6 hradních bobříků, umístěných na různých místech hradu, mohou zkusit bobříka míření, síly, odvahy nebo uzlování. Kdo splní 5 z nich, získá bobří placku.
A cestou na hrad najdete nově přesazený strom ginkgo, tak snad se dobře uchytí.

více...

Pamětní kámen na potoce Mastníku připomínající Tábor na Bobří řece 1929 a Tábor smůly 1930

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 01. 09. 2016 | přečteno 4069 | přidat komentář ]

V září roku 2012 došlo k slavnostnímu odhalení pamětního táborového kamene u cesty nad potokem Mastník poblíž osady Peklo u Heřmaniček nedaleko Votic.
Kámen zde připomíná Tábor na Bobří řece konaný v roce 1929 a Tábor smůly z roku 1930, které v těchto místech uspořádal skautský oddíl Pražská Dvojka pod vedením Jaroslava Foglara – Jestřába.

více...

13 zastavení na skautské stezce Jaroslava Foglara v Prokopském údolí

[ Autor: Slavomil Janov - Nashville | vydáno: 13. 06. 2016 | přečteno 4363 | přidat komentář ]

15. 5. 2016 byla odhalena informační tabule „Skautskou stezkou Jaroslava Foglara v Prokopském údolí“, která nese údaje o 13 foglarovských zastaveních v Prokopském údolí a blízkém okolí. Je umístěna u občerstvení Hurdálkova jedová chýše za železničním viaduktem.

Aktualizace 12. 8. 2023: V červnu byly ve spolupráci s městskou částí Praha 5 cedule a dřevěný parkový domek s technickým zázemím dětského hřiště za železničním viaduktem poblíž lavičky Jaroslava Foglara s motivy románu Devadesátka pokračuje.

Skautskou stezkou Jaroslava Foglara
Skautskou stezkou Jaroslava Foglara
Je jaro 1920. Skautský oddíl z pražských Vršovic vyrazil na nedělní výpravu. Kdesi daleko, za jihozápadním obzorem města, je Prokopské údolí.
Cesta k cíli – romantickému kaňonu v divoké přírodě – není snadná: Skauti musí přívozem překonat Vltavu a pak je čeká ještě pořádný kus pěšky.
Se skauty se zkušeným vůdcem v čele se vydal za dobrodružstvím, na svou první skautskou výpravu, i oddílový nováček – ani ne třináctiletý Jaroslav Foglar…

více...

Divadlo Gong

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 10. 01. 2016 | přečteno 1106 | přidat komentář ]

Pražské divadlo Gong (Sokolovská 969/191, Praha 9) uvedlo od roku 2013 dvě hry na motivy knih Jaroslava Foglara. Záhada hlavolamu měla premiéru 27. září 2013, Stínadla se bouří 11. června 2015. Obě představení v rámci projektu Gong dětem režíruje režisér Ondřej Lážnovský a realizuje je umělecký soubor - divadlo AHA! Představení zpravidla hrají dvakrát měsíčně - jedno představení je v pracovní dny dopoledne určeno pro školy, druhé pak v sobotu odpoledne pro širokou veřejnost. S představení divadlo AHA! vystupuje i na zájezdových představeních.

více...

Arbesovo knihkupectví

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 01. 01. 2016 | přečteno 1169 | přidat komentář ]

Legendární pražské knihkupectví sídlilo na adrese S. M. Kirova (dnes Štefánikova) 41 na Smíchově. Název po spisovateli Jakubu Arbesovi prosadil v roce 1969 knihkupec Vratislav Ebr a od té doby se knihkupectví stalo místem dlouholetého setkávání spisovatelů a dalších významných osob kulturního světa se čtenáři a dalšími zájemci. Až do roku 2001 se zde (a v dalším působišti od roku 1992 v ulici naproti a pod patronací knihkupectví i v nedalekém kulturním domě na nám. 14. října a také U Bílého koníčka v Praze 1 na Staroměstském náměstí) konalo nespočítatelné množství autogramiád, besed a dalších akcí, jichž se s radostí zúčastnil také spisovatel Jaroslav Foglar. Knihkupectví se v roce 2002 přesunulo na Prahu 3 do Seifertovy ulice 35. Vratislav Ebr ho zde provozoval až do roku 2004.

více...

Knihy Jaroslava Foglara

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 24. 09. 2015 | přečteno 11779 | komentáře: 4 | přidat komentář ]

Modrá rokle - první knižní vydání(Poslední aktualizace 14. 4. 2020.) Spisovatel Jaroslav Foglar (1907 - 1999) je autorem celkem 24 knižních titulů, které vycházely v letech 1934 - 1994. Ortodoxně řečeno, jde o díla, jichž je spisovatel skutečným autorem, a která napsal s úmyslem je vydat knižně nebo se následně za svého života je rozhodl knižně vydat a sám je i k vydání připravil. Výjimkou je rukopis Běh mého života vydaný Skautskou nadací Jaroslava Foglara v roce 2019, který v době spisovatelova života vydán nebyl a jehož části Jaroslav Foglar využil v knize Život v poklusu.
V bibliografiích jsou dále uváděny i jiné tituly, nicméně tyto knihy editoval někdo jiný (jde o různé edice a vydání kronik Pražské dvojky), nebo jde o souborná vydání stínadelské trilogie, souborné vydání novinových textů s edičními úpravami nebo o divadelní hru (kde prvoplánově nebylo uvažováno o jejím vydání) - tyto tituly uvádíme pod čarou. Do přehledu knižních vydání jsme záměrně nezařadili tzv. knižní vydání kreslených seriálů.
U všech titulů v závorce uvádíme rok prvního vydání, tak jak se nám ho podařilo zjistit.


více...

Hromadné dopisy Jaroslava Foglara

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 28. 12. 2013 | přečteno 17125 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Hromadné dopisy JF - 1973

O Vánocích roku 1973 a v roce následujícím našlo ve svých poštovních schránkách množství čtenářů a obdivovatelů knih Jaroslava Foglara první z tzv. Hromadných dopisů, které spisovatel začal pro své příznivce a sběratele pravidelně vydávat. V této aktivitě pokračoval až téměř do své smrti.
Korespondence se čtenáři spisovatele Jaroslava Foglara zaměstnávala bezmála po celý život. Už od dob Mladého hlasatele vyřizoval množství dopisů, pozvánek, žádostí o podpis, o besedu nebo jen pozdravů, či osobních vyznání. Vedl si přitom pečlivou statistiku, která si nezadala s výkonem spisové služby na nějakém úřadě. V těchto záležitostech byl doslova puntičkářský a velmi ho mrzelo, že nemůže na všechny dopisy odpovědět - vždyť jeho poštovní schránka v Korunní a později v Křišťanově ulici pohltila ročně stovky, ba tisíce dopisů.
Do Hromadných dopisů vložil zejména ty informace, které byly obecného charakteru a byly určeny všem (např. kdy autora navštěvovat, co je nového v záležitosti vydávání knih a podobně). Jak už jsme uvedli pravidelně vydávání Hromadných dopisů uvozených drobnou Jestřábovou kresbičkou bylo zahájeno vánočním dopisem 1973 (ale i z předcházejícího období jsou doloženy další dopisy - ty ale neměly periodický charakter), dopisy pokračovaly každoročně o Vánocích až do roku 1979, kdy Jestřáb začal vydávat Hromadné dopisy dvakrát ročně (jaro-léto; Vánoce). Vánoční dopis v roce 1980 má poprvé dvě strany.
Pamětní list - připravili Petr Molka a Milan Lebeda Hromadné dopisy Jestřáb psával na svém oblíbeném psacím stroji, zimní hromadný dopis v roce 1989 byl poprvé sestaven na počítači. Je doloženo, že v poslední dekádě Jaroslavu Foglarovi s tvorbou dopisů pomáhali zejména jeho nejbližší spolupracovníci a přátelé Ing. Jiří Raba a Ludmila Marková - proto některá vydání jsou počítačem zpracovaná (tito spolupracovníci dopisy rozesílali a zřejmě i měli částečně vliv na jejich obsah). Je ale pozoruhodné, že mezi sběrateli a čtenáři se vyskytuje rovněž stejný text psaný Jestřábem s jeho drobnými úpravami. Do čísla 19 (Vánoce 1988) byly dopisy rozmnožovány cyklostylem a od čísla 20 (Léto 1989) kopírovacím strojem.
Hromadný dopis mohl běžný obdivovatel a čtenář knih Jaroslava Foglara získat tím způsobem, že zaslal na spisovatelovu adresu se svým dopisem či vzkazem prázdnou ofrankovanou obálku s nadepsanou adresou.

A co Jestřáb sděloval svým čtenářům na Vánoce v roce 1973?
- Neví, proč jeho knihy byly vyřazeny z knihoven.
- Pro rok 1975 chystala Pionýrská organizace vydat Náš oddíl. (kniha samozřejmě nevyšla - pozn. Kr.)
- Píše Tajemství velkého vonta - hotovou má čtvrtinu předpokládaného rukopisu. V hlavě má druhý díl Hochů od Bobří řeky
- Dementuje zprávu časopisu ABC, že byly vydány všechny příběhy Rychlých šípů, neví proč nejsou další vydávány
- "Můj pracovní den trvá 900 minut a to i o sobotách a nedělích - a já zápasím o každou z nich."
- "Od května do října jsem vždy mimo Prahu, jen 2 x týdně dojíždím."

V roce 1993 vydalo Sdružení přátel Jaroslava Foglara jako interní tiskovinu (bez ISBN) soubor dopisů z let 1973 - 1993 pod názvem Hromadné dopisy Jaroslava Foglara (Edice Jaroslava Foglara, svazek druhý), s tím, že v padesátistránkovém sešitě svázaném kroužkovou vazbou ponechalo několik stránek volných pro vlepení dalších dopisů. Dopisy jsou v publikaci zmenšeny o 15 procent.

více...

Kde je místo posledního odpočinku Jaroslava Foglara

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 04. 07. 2007 | přečteno 18722 | přidat komentář ]

Vzhledem k množícím se opakovaným dotazům na místo posledního odpočinku Jaroslava Foglara v souvislosti s pátečním stým výročím jeho narození a předpokládaným zvýšeným zájmem o návštěvu jeho hrobu znovu uvádíme plánek Vinohradského hřbitova s vyznačením Jestřábova místa posledního odpočinku.

Vinohradský hřbitov je v těsném sousedství Krematoria Strašnice, jednu zastávku tramvají č. 11, 19 a 26 od stanice Metra Želivského – do zastávky Vinohradské hřbitovy.
Na konci článku je též odkaz na informaci o nedalekém hrobu Jana Fischera – druhého letošního oslavence.
Oba hřbitovy jsou od května do září otevřeny od 8 do 19 hodin.

více...

V Nižboru byla otevřena stálá expozice „Z historie českého skautingu“

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 02. 07. 2007 | přečteno 8923 | přidat komentář ]

Junák – svaz skautů a skautek ČR a jeho Skautský institut A. B. Svojsíka (muzejní sekce) s Obecním úřadem v Nižboru vytvořili na zámku v Nižboru stálou skautskou expozici „Z historie českého skautingu.“ Podle autorů výstavy by měla expozice "být především k informací veřejnosti o naší činnosti a také připomenout bohatou skautskou historii od jejího vzniku. (...) Dnešní mládež má docela jiné zájmy než ty dřívější generace, ale přesto si myslíme, že romantismus je v mládí stále zakořeněn a život v přírodě je pro něj stále zajímavý."

více...

Sluneční zátoka aneb foglarovský Říp

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | vydáno: 11. 06. 2007 | přečteno 17340 | přidat komentář ]

Foglarovská trvalka - průběžně doplňováno. 17. září 2002 napsal Alpín na Bohouška článek "Sluneční zátoka - jednasedmdesát let foglarovského Řípu". Připomenul zde historické souvislosti magického místa, kde Jaroslav Foglar strávil se svým oddílem několik táborů. Od roku 2002 se Sluneční zátoka stala poutním místem všech foglarovců, kteří se zde každoročně v červnu a červenci scházejí, aby zavzpomínali na svého oblíbeného spisovatele.

více...

Kde je místo posledního odpočinku kreslíře Rychlých šípů Jana Fischera

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 18. 01. 2007 | přečteno 13485 | přidat komentář ]

V souvislosti s blížícím se stým výročím narození nezapomenutelného kreslíře Rychlých šípů a ilustrátora stínadelských románů Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří JUDr. Jana Fischera (22. 1. 1907 – 8. 1. 1960) lze předpokládat zvýšený zájem o návštěvu jeho hrobu.
Jak se k němu dostaneme napoví další text včetně fotografií a plánku.
Jak vypadal v prosinci 1988 – při 50. výročí Rychlých šípů – připomeneme pamětníkům a ukážeme mladším foglarovcům v závěru článku.
Dodejme, že památku Jana Fischera v den výročí jeho stých narozenin uctí vzpomínkou na místě kreslířova posledního odpočinku zástupci vedení Pražské pobočky Sdružení přátel Jaroslava Foglara i vedení celostátního.

více...

Planetku Foglar známe už osm let

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | vydáno: 12. 12. 2004 | přečteno 29289 | komentáře: 1 | přidat komentář ]

Planetku 9102 pojmenovanou později na přání jejích objevitelů "Foglar" objevili z hvězdárny na jihočeské Kleti M. Tichý a Z. Moravec 12. prosince 1996.
Chcete se seznámit s modelem dráhy planetky, zahýbat si s ní i s celou Sluneční soustavou a vyslat planetku o staletí zpět či naopak do daleké budoucnosti?

více...

Foglarovské trvalky

[ Autor: Bohoušek | vydáno: 01. 09. 2004 | přečteno 19766 | přidat komentář ]

V této nově tvořené zvláštní rubrice budeme doplňovat informace o stálejších pojmech z foglarovského světa s delší platností ...

více...
| 0-15 | 15-30 | 30-45 | 45-60 | 60-66 |

Foglarovské výroky
"Rozsviťte si čaj!" - spiritista pan Pilgram mladému J. Foglarovi.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
19. 03. 2024
Počet komentářů: 24

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
16. 04. 2024
Počet komentářů: 9

Jan Trojan - Roy: "Foglarovo dítě"
19. 03. 2024
Počet komentářů: 5

Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně
04. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Foglarovskou ročenku 2023 bude distribuovat skautská nadace
16. 04. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .