| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie

[ Autor: Tomáš Hromádka - Krizmen | zařazeno: 20. 5. 2024 | přečteno 8226 ]

Rychle šípy, Mirek Dušín a Jarka Metelka (foto: Petr Molka)Komiksový fenomén Rychlé šípy vám v případě sběratelského zájmu zabere několik metrů vaší knihovny.

V Mladém hlasateli a Vpředu
Nejprve Rychlé šípy vycházely v legendárním časopisu Mladý hlasatel. První příběh vyšel v 7. čísle IV. ročníku časopisu 17. prosince 1938. Následně zde vyšlo 113 příběhů. Vydávání Mladého hlasatele bylo zastaveno v roce 1941. V mezičase vyšel sešit Rychlé šípy a jejich 65 úžasných dobrodružství a kniha Záhada hlavolamu(1940, 1941). Rychlé šípy se objevily i na gramodeskách firmy ESTA v letech 1941 a 1942.
Po II. světové válce se 4 příběhy (o Písklounovi a Tlouštíkovi) objevily v časopise Junák (1946). Následně se Jaroslav Foglar přesunul do časopisu Vpřed, kde Rychlé šípy bavily čtenáře v letech 1946 - 1948 ve 103 příbězích. V roce 1947 vyšlo navíc zvláštní čtyřčíslo Vpředu s 60 příběhy a kniha Stínadla se bouří. Následovala velmi dlouhá přestávka způsobená politickou změnou. Za zmínku snad stojí polské vydání Záhady hlavolamu (Tajemniczy cylinder, přeložil Rudolf Janíček, 1958).

Pulsující Ostrava
V uvolněných 60. letech začaly Rychlé šípy vycházet jako příloha regionálního Ostravského kulturního zpravodaje (1966 - 1967), kde vyšlo 24 pokračování. Ostrava byla v té době centrem rychlošípackého dění. Tamní vydavatelství Puls vydávalo v letech 1967 - 1971 sešity a časopis Rychlé šípy. Současně Puls (ve spolupráci s Mladou frontou a Parkem kultury a oddechu v Ostravě) vydal i tři speciální souborná vydání příběhů (1969 - 1971). Než zavřeme oponu v této éře, je třeba ještě připomenout tři příběhy Rychlých šípů, které se objevily v časopisu Skaut-Junák v roce 1968, televizní seriál Záhada hlavolamu (1969), zpracování Záhady hlavolamu a Stínadel se bouří do komiksové podobny (Novinář - 1970, 1971), vydání románu Záhada hlavolamu v maďarštině v Bratislavě pro tamní menšinu (Sündisznó a ketrecben, 1971) a vydávání Rychlých šípů v próze (1972-1973). Doba normalizace s sebou totiž přinesla zákaz vydávání foglarovek. A tak mohly Rychlé šípy vyjít pouze v zahraničí v exilovém vydavatelství Obrys-Kontur v roce 1982 (sešit obsahuje 47 pokračování). Uzavřený okruh zájemců mohl vidět šestiminutový krátký film Rychlé šípy zakládají klub, který natočil Tomáš Vorel v roce 1979.

Uvolnění v 80. letech
Po nástupu M. Gorbačova do čela Sovětského svazu došlo k uvolňování mezinárodních vztahů a určitému uvolnění. Pro nás je důležité, že se mohly konat nejprve besedy s Jaroslavem Foglarem (a díky tomu mohla ve dvou vydáních vyjít v roce 1986 publikace Píseň úplňku se 7 příběhy Rychlých šípů) a následně mohly vycházet i Jestřábovy knihy. Zmínit je možné i exilové první vydání Tajemství Velkého Vonta. V roce 1988 vyšel jako zájmový tisk TJ Sokol Silůvky 4. díl Rychlých šípů, který navazoval na souborné vydání v Pulsu. Tamtéž Vyšla i kniha Rychlé šípy slaví narozeniny, kde byly poprvé souhrnně zaznamenány informace o vzniku seriálu. Rychlé šípy tak zájemci museli hledat v regionech, třeba v Hradci Králové vycházely v místním časopisu Puls (1989 - 1993).

Rychlé šípy po sametové revoluci
V závěru sametové revoluce ale přišlo velké překvapení. Nejen že byl na Vánoce reprízován televizní seriál Záhada hlavolamu, ale na stránkách celostátního periodika Květy začaly Rychlé šípy opět vycházet (každý týden vždy vyšel jeden příběh (1990-1994), ve Svobodném slově vycházel na pokračování překreslený román Stínadla se bouří (1989-1990). V novinách Mladá fronta 30. 12. 1989 vyšel příběh Rychlé šípy znovu do Stínadel (Bohoušek před časem informoval o okolnostech vydání tohoto příběhu). Hudební vydavatelství Supraphon vydalo 2 gramofonové desky s příběhy knih Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří (namluvil mj. Ladislav Mrkvička, hudbu dodal Zdeněk Merta).
V letech 1990-1991 byl vydáván časopis Mladý hlasatel, kde se Rychlé šípy pravidelně objevovaly. V březnu 1990 vydal Hucul club dva sešity s příběhy Rychlých šípů, vydavatelství Novinář vydalo v jednom sešitu překreslené romány Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří a začala další velkolepá éra ve vydávání Rychlých šípů. Byla spojena s vydavatelstvím Olympia. To vydalo v prvním vydání stínadelskou trilogii (Dobrodružství v temných uličkách) a v letech 1990-1991 ve vysokém nákladu 6 sešitů s 288 příběhy (první dva ve dvou vydáních). Příběhy slavné pětice hochů se dostaly prakticky do všech domácností v tehdejším Československu. Olympia vydala v několika knižních vydáních i samostatné příběhy Rychlých šípů ve Stínadlech. Nakladatelství Blok vydalo v letech 1990 a 1991 dvě výpravné publikace - Ohnivé znamení a Zlaté údolí s příběhy ze starých časopisů (uvnitř bylo 77 a 38 příběhů RŠ). Časopis Kometa, který se specializoval na kreslené seriály, v roce 1991 uvedl na trh speciální číslo s názvem "Magazín Kometa uvádí Rychlé šípy 60x". V roce 1992 vydalo brněnské vydavatelství Rovnost ve spolupráci se Sdružením přátel Jaroslava Foglara brožuru Příběhy Rychlých šípů (kreslený seriál zpracovaný do prozaické podoby, šlo o texty publikované už v 70. letech a následně v letech 1991-1992 v RT deníku). V návaznosti na celovečerní film režiséra Petra Kotka vyšel fotokomiks Záhada hlavolamu (Two Brothers, 1993). V letech 1993 - 2001 vyšlo v produkci hudebního vydavatelství Hurikán celkem 10 magnetofonových kazet s příběhy Rychlých šípů, které namluvili Miloslav Šimek a Josef Fousek.
Trh tištěnými seriály byl nasycen, a tak dalšího vydání se Rychlé šípy dočkaly v roce 1997 při příležitosti výstavy v Muzeu hl. m. Prahy, kdy vyšla publikace Rychlé šípy a jejich 65 úžasných dobrodružství, v katalogu k výstavě vyšly pak další dva příběhy. V rámci speciálního čísla časopisu Skaut-Junák vyšel CD titul Rychlé šípy na gramodeskách s nahrávkami z let 1941 a 1942 (vydal Junák - svaz skautů a skautek ČR).

Rychlé šípy v období po smrti Jaroslava Foglara
V roce 1998 vyšlo v Olympii první souborné vydání všech příběhů, které se stalo hitem tehdejších Vánoc. Stalo se tak prakticky těsně před Jestřábovou smrtí. Kniha se dočkala několika vydání a dotisků (naposledy jsem zaznamenal 4. vydání z roku 2012). V následujícím období vyšly v Olympii překreslené romány Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří (tentokrát poprvé v barevné podobě) jako součást knihy Svorní gambusíni (1999).
Rychlé šípy ve StínadlechO šest let později se všechny tři stínadelské příběhy dočkaly monumentálního souborného vydání s kresbami Milana Tesleviče pod názvem Rychlé šípy ve Stínadlech (jako zajímavost uvádím, že název knihy vzešel z internetové ankety SPJF) a v roce 2015 vyšla ve 2. upraveném vydání. V letech 2007, 2009 a 2010 vydalo hudební vydavatelství CD disky s příběhy z knih Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří (verze z roku 1990) a nově zpracované Tajemství Velkého Vonta (hudba Jaromír Klempíř, příběhy namluveny Ladislavem Mrkvičkou). V roce 2011 vydal Supraphon komplet 3 CD pod názvem Rychlé šípy.

Zvláštní rok 2012
Olympia ve vydávání stínadelských příběhů pokračovala a v roce 2012 vydala sešit s překreslenými romány Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří pod stejným názvem - Rychlé šípy ve Stínadlech. Trochu zmatek, že? Ne dosti na tom, že v tiráži je uvedeno, že jde o 2. vydání a v Olympii 1 (vydavatel tím navazoval na první vydání z roku 1990 ve vydavatelství Novinář, zde ale s jiným názvem). Rok 2012 byl vůbec bohatý na knihy spojené s Rychlými šípy. Ve vydavatelství Ostrov vyšlo totiž zvláštní bibliofilské vydání románu Stínadla se bouří a ve vydavatelství Václav Vávra dvě vydání překresleného románu Tajemství Velkého Vonta (Marko Čermák svými ilustracemi navázal na kresby z konce 60. let, scénář zpracoval Jiří Macek) a ještě jedno - jako sběratelskou limitovanou edici (formát knihy navazoval na kapesní vydání vydaná v Novináři v letech 1970 a 1971).

Nastupuje Albatros
V roce 2018 převzalo pomyslnou štafetu vydávání foglarovek vydavatelství Albatros. V nové edici. 3. prosince 2018 vydalo v rámci dárkových publikací v jedné složce 12 kvalitních velkoformátových reprodukcí komiksů Jaroslava Foglara a Jana Fischera. Plakáty jsou vlepeny do kartonových desek lepených plátnem, které jsou samy o sobě pozoruhodným foglarovským artefaktem. Jde zatím o rozměrově největší a nejdražší publikaci v prodeji (1499 Kč) s rychlošípáckým motivem. Albatros postupně začal vydávat všechny knihy Jaroslava Foglara (knihy Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří vyšly v roce 2019 a 2020, Tajemství Velkého vonta v roce 2021 a navázaly na ně postupně audioknihy, v letech 2020 a 2022 vyšla sběratelská vydání knih Záhada hlavolamu a Stínadla se bouří s ilustracemi Jana Fischera a v roce 2024 sběratelské vydání Tajemství Velkého Vonta s ilustracemi Marko Čermáka).
V roce 2019 vydal Václav Vávra v rámci edice Klasické komiksy Marko Čermáka jubilejní 10. knihu s Čermákem překreslenými příběhy Rychlých šípů z Mladého hlasatele a přepracování seriálu Kulišáci původně vycházejícího v 60. letech v časopise ABC, tak i příběhy podle nových scénářů ze 70. let - jde o kompletní vydání všech příběhů ilustrovaných Marko Čermákem. Kniha je doplněna o dvoustránkový text J. Foglara "Jak se dělají Rychlé šípy" a o ukázky jeho scénářů. Tato kniha je posledním rychlošípáckým počinem před vydavatelskou aktivitou Albatrosu v roce 2021.

Rychlé šípyVydavatelství Albatros vydalo 18. března 2021 rozsáhlou publikaci s názvem Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Jana Fischera. Jde o kompletní sérii příběhů Foglar-Fischer. Komiksy jsou nově retušované, barevně sjednocované a upravované a tištěné kvalitní technologií, na lepším papíře a ve větším formátu. Soubor vyšel s rozsáhlým doslovem znalce kreslených seriálů Tomáše Prokůpka v grafické úpravě Martina T. Peciny. Jak bylo uvedeno v on-line besedě při příležitosti uvedení knihy 17. 3. 2021 (veřejné představení knihy se kvůli pandemii nemoci covid-19 nemohlo konat), šlo o jednu z nejtěžších dosud vydaných foglarovek - hmotnost knihy byla 1893 gramů! Kniha byla rychle vyprodaná, v dubnu následoval dotisk.
Rychlé šípy 1/202219. května 2022 vyšel první sešit s názvem Rychlé šípy. V sešitových vydáních je zveřejněn nejen původní kreslený seriál, ale také zbrusu nové komiksy ze světa Jaroslava Foglara od současných tvůrců. Komiksy jsou doplněné tematickým povídáním, hrami, soutěžemi a kvízy. Druhý sešit vyšel v září 2022, třetí v prosinci 2022, čtvrtý v dubnu 2023, pátý v říjnu 2023, šestý v dubnu 2024.
8. června 2022 vydal Václav Vávra první vydání knihy s názvem Stínadelská trilogie. Kniha obsahuje kreslené seriály Záhada hlavolamu, Stínadla se bouří a Tajemství Velkého Vonta v barevné podobě, které nakreslil Marko Čermák. Vydáni mělo trojí různou podobu - dvě verze mají odlišnou obálku, třetí sběratelská verze má odlišný vzhled (tři proužkové svazky ve speciálním boxu).
Rychlé šípy v ukrajinštiněV reakci na uprchlickou krizi a válečný stav na Ukrajině vydalo Sdružení přátel Jaroslava Foglara v červnu 2022 sešit s názvem Rychlé šípy v ukrajinském jazyce (a psaný azbukou). Obsahoval 17 stran vybraných příběhů Rychlých šípů tandemu Jaroslav Foglar - Jan Fischer, zábavné úkoly Rychlé veverky Pavla Čecha, instrukce k lovu 13 bobříků a také krátký medailonek Jaroslava Foglara. Sešit byl distribuován zdarma do uprchlických center a škol, kde byly umístěné ukrajinské děti.
Rychlé šípy Marko ČermákaAlbatros vydal 6. října 2022 další rozsáhlou publikaci s názvem Rychlé šípy Jaroslava Foglara a Marko Čermáka. Jde o kompletní sérii příběhů tandemu Foglar-Čermák. Komiksy jsou opět nově retušované, barevně sjednocované a upravované a tištěné kvalitní technologií, na lepším papíře a ve větším formátu. Vedle Čermákových ilustrací se ve svazku představují příběhy kreslené Bohumírem Čermákem a Václavem Junkem. Opravdovou novinkou jsou pak příběhy podle původních, dosud nezrealizovaných scénářů Jaroslava Foglara nakreslené Jiřím Grusem. Knihu doprovází dvě statě Martina Foreta. V první z nich se autor věnuje osobnosti Marko Čermáka, v druhé pak obecně fenoménu Rychlých šípů a stopě, kterou zanechaly v české kultuře. Oba doslovy jsou doplněny bohatou dokumentární přílohou. Kniha obsahuje 192 stran a její hmotnost je 1,323 kg.
V roce 2024 vydala Skautská nadace Jaroslava Foglara ve dvou verzích (vázaná a brožovaná) knihu Záhada hlavolamu v ukrajinštině, která byla distribuována do regionů postižených válkou. Malou část nabídla zájemcům z České republiky ve svém dobročinném obchodě.Pod čarou lze připomenout i příklady další sekundární literatury:
- Otakar Fuka: Rychlé šípy v televizi, (Mladá fronta 1970, Šebek a Pospíšil 1991)
- Jiří Polák, Ivan Vápenka: Kreslí Fischer, píše Foglar aneb Tajemství malíře (Ostrov 1993, příloha svazku Robert Kraft: Nobody - Indian Bill, edice Dálky)
- Miloš Dvorský: Mýtus zvaný Stínadla (Nakladatelství Zdeněk Bauer, tři vydání 2010, 2011, 2018)
- Ivan Vápenka: Žil jsem s Rychlými šípy ... od roku 1955 dodnes, (Machart 2012 - elektronická kniha)
- Tomáš Prokůpek (ed.): Rychlé šípy a jejich úžasná nová dobrodružství (Akropolis 2018)
- Petr Kotek - Pavla Státníková: Město jako přízrak - pražské inspirace Jaroslava Foglara (Muzeum města Prahy, 2022)
- Časopisy: Zpravodaj KPJF, Zpravodaj SPJF, Bobří stopa, Sborník Kruhu nezávislých foglarovců
- A další publikace spojené s životem a dílem Jaroslava Foglara, jejichž seznam najdete v článku Knihy o Jaroslavu Foglarovi

- Zmínit lze, že fenomén Rychlých šípů zaznamenáváme v různých souvislostech v médiích a dočkal se i řady divadelních zpracování, z nichž nejznámější Rychlé šípy aneb Hlídka malého skauta se hraje ve Slováckém divadle v Uherském Hradišti od roku 2000 do roku 2023. Pozoruhodná je i četnost celé řady parodií jak v tištěné, tak i v elektronické podobě. Rychlé šípy najdete na různých upomínkových předmětech (pohlednice, záložky, plakáty, nálepky, kartičky, vlaječky, odznaky, turistické známky, hrnečky, cukrovinky).
- Na příběhy Rychlých šípů navazuje i několik sequelů - Meč vontů (Jiří Hogan), Poslední tajemství Jana T. (Jaroslav Velinský), Poselství ze Stínadel, Poslední stínadelské tajnosti (oba Josef Červinka - Grifin), O Červenáčkovi (Pavel Čech), 1. března 2022 vyšel sešit Jiří Dubský - Karel Zeman - Slavomil Janov: Rychlé šípy - 33 nových příběhů, zajímavostí a kuriozit, objevů velké poznávací hry (vydala Akademie Jaroslava Foglara), v roce 2024 kniha Pavla Horny Život a smrt Maxmiliána Drápa (vydal Albatros).


Poznámka autora: Do přehledu byla zaznamenána všechna oficiální vydání kreslených příběhů Rychlých šípů, první vydání stínadelských příběhů v knižní podobě, případně další vydání, která jsem považoval za zajímavá. V přehledu chybí vydání Rychlých šípů v rámci různých oddílových, klubovních a jiných zpravodajů s minimálním veřejným pokrytím. Bibliografické údaje byly ověřovány v on-line katalogu Národní knihovny, přesto uvítám jakákoliv doplnění.

Článek vyšel 12. 3. 2021, naposledy byl aktualizován 5. 10. 2022, 20. 5. 2024) -

Související články:
Albatros nabízí Rychlé šípy se slevou (29.05.2024)
Záhada hlavolamu v ukrajinštině (21.05.2024)
Kam se poděl Jindra Hojer? Záhada čtyř Rychlých šípů v Kostelci nad Černými lesy! (09.05.2024)
Saturnin a Stínadla - aneb Setkání Lídy Baarové a Adiny Mandlové v Havlově vaně (04.04.2024)
Zde mohly být Rychlé šípy... v Sokolově (26.03.2024)
Reflex.cz (23. 1. 2024): Dalí kreslí Foglara. Jak by dopadly Rychlé šípy v podání slavného surrealisty? (23.01.2024)
Expresfm (19. 12. 2023): 85 let s Rychlými šípy: Příběhy pětice skautů z pera Jaroslava Foglara přežily nacisty i komunisty (19.12.2023)
Čtidoma.cz (17. 12. 2023): Tajemství Stínadel odhalují Rychlé šípy už osmdesát pět let (19.12.2023)
Ahaonline.cz (18. 12. 2023): Nerozlučná parta Jaroslava Foglara: Rychlé šípy slaví 85 let (19.12.2023)
85. výročí Rychlých šípů v médiích (19.12.2023)
Tam u Šmejkalovic ohrady... 2023 (19.12.2023)
Na oddílové výstavě k 85. výročí vzniku Rychlých šípů v Praze - Kbelích byla keramická Stínadla (19.12.2023)
Runwayonline.cz (18. 12. 2023): Už tu jsou 85 let. Legendární Rychlé šípy slaví (18.12.2023)
Narozeninová výzva skautské nadace byla splněna - vyjde Záhada hlavolamu v ukrajinštině (18.12.2023)
Rychlé šípy slaví 85 let (17.12.2023)
Skautská nadace Jaroslava Foglara vyzývá: Přijďte zavzpomínat na Rychlé šípy ke Šmejkalovic ohradě (12.12.2023)
V Poříčí nad Sázavou budou besedovat o Rychlých šípech! (12.12.2023)
Kbelští skauti zvou na výstavu k 85. výročí vzniku Rychlých šípů (08.12.2023)
Výstava k 85. výročí vzniku Rychlých šípů (06.11.2023)
Rychlé šípy v Bohnicích (14.09.2023)
Jiří Grus: Jak se kreslí Rychlé šípy? (26.08.2023)
Výstava o Rychlých šípech na Chvalském zámku nabídne na podzim atraktivní doprovodný program (22.08.2023)
Seznamzpravy.cz - Z dílny grafika TMBK vyšla satirická koláž s motivem Rychlých šípů (10.08.2023)
CYKLO-ŠÍPO-LOGIE: Závody i cykloturistika Rychlých šípů aneb 10 kritických zastavení nad článkem v Bobří stopě (08.08.2023)
85 let s Rychlými šípy v dětském oddělení Ústřední knihovny v Praze (05.08.2023)
Z archivu Ivana Vápenky (5): Český obrázkový seriál aneb Rychlé šípy při jejich pátých výročích (11.07.2023)
Fotogalerie z výstavy Rychlé šípy a tajemství Stínadel, foto: Martin Holý (29.06.2023)
Červnové foglarovské novinky od Ivana Vápenky (27.06.2023)
Téma pro Foglarovce: Kreslí Fischer (03.05.2023)
V Albatrosu vyšel čtvrtý sešit Rychlých šípů (19.04.2023)
Hudební nástroje ve foglarovkách I: Rychlé šípy (09.04.2023)
Neviditelný pes (14. 3. 2023): Rychlonožka v říši snů (18.03.2023)
Deník N (24. 1. 2023): Komiksové ceny Muriel vyhlásily nominace (24.01.2023)
V Albatrosu vyšel třetí sešit Rychlých šípů (01.12.2022)
Z archivu Ivana Vápenky (2) - Moje soukromá "síň slávy" Rychlých šípů (26.11.2022)
Deník N (4. 11. 2022): Nostalgie i nevinnost Rychlých šípů: Jak obstojí Foglarovy příběhy v dnešní době? (04.11.2022)
Restaurování Rychlých šípů si můžete prohlédnout na výstavě (29.10.2022)
Neviditelný pes (19. 10. 2022): KOMIKS: Rychlé šípy, díl druhý (19.10.2022)
Adam.cz (17.10.2022): Kruh se tím uzavřel (Rozhovor s Džianem Babanem, předním komiksovým scénáristou, který upravil třináct nových příběhů RŠ) (17.10.2022)
Křest a autogramiáda u příležitosti nového druhého svazku souborného vydání Rychlých šípů 13. 10. 2022 (14.10.2022)
ČTK (České noviny, 13. 10. 2022): Vychází další díl komiksů Rychlých šípů s dosud nepublikovanými příběhy (13.10.2022)
Ve čtvrtek 13. října proběhne autogramiáda kreslířů Rychlých šípů Marko Čermáka a Jiřího Gruse (27.09.2022)
V Albatrosu vyšel druhý sešit Rychlých šípů (15.09.2022)
Zrození odznaku k 50. výročí Rychlých šípů (06.09.2022)
Foyer chirurgického pavilonu obsadil Mirek Dušín s Rychlými šípy. Mluví i ukrajinsky (23.08.2022)
Podpořte dotisk Rychlých šípů v ukrajinštině (08.08.2022)
Charitativní trh posledních 33 výtisků sborníku Rychlé šípy 33 (08.08.2022)
Díky projektu Rychlé šípy 33 se rozrůstá i charitativní sbírka pro Pomocné tlapky (02.07.2022)
ivysilani.cz: Události v regionech - Jižní Morava: Rychlé šípy v ukrajinštině (23.06.2022)
Sdružení přátel Jaroslava Foglara vydalo Rychlé šípy v ukrajinštině (22.06.2022)
Křest prvního sešitu Rychlých šípů se uskutečnil symbolicky ve Foglarově bytu (31.05.2022)
V Albatrosu vyšel první sešit Rychlých šípů (30.05.2022)
Prezentace RŠ 33 už funguje! (20.03.2022)
Rychlé šípy 33: Rušný let první jarní vlaštovky (15.03.2022)
1. března vyšly Rychlé šípy... 33 nových příběhů, zajímavostí a kuriozit, objevů velké poznávací hry (05.03.2022)
Forbes (28. 1. 2022): Češi přišli na chuť komiksům. Loni jich tady vyšlo nejvíc v historii (28.01.2022)
Třináctka nových příběhů Rychlých šípů vzniká podle nalezených poznámek Jaroslava Foglara (22.01.2022)
Znáte písničku Rychlé šípy? Vznikla před čtyřiceti lety! (03.12.2021)
Krajské listy (9. 9. 2021): Pan Foglar poslal do mé klukovské krajiny ty nejvěrnější kamarády. A můj guru? Širokko, říká scenárista nových RŠ (10.09.2021)
Nástěnný kalendář na rok 2022 Rychlé šípy rukopisem současných kreslířů (09.08.2021)
Blesk.cz (29. 6. 2021): Recenze: Dobrodružství nejen za vysvědčení či na prázdniny! Rozjeďte ho s Rychlými šípy (06.07.2021)
Deník.cz (11. 5. 2021): Rychlé šípy opět zkoumají Stínadla. Kultovní komiks se objevil v nové podobě (12.05.2021)
Lidovky.cz (29. 4. 2021): Znovu vydané Rychlé šípy mají děti kultivovat svým obsahem, materiálem i grafickou úpravou (29.04.2021)
iDnes.cz (18. 4. 2021): Rychlé šípy se vrací, v restaurovaném vydání překvapí nezveřejněné příběhy (18.04.2021)
Novinky.cz (17. 4. 2021): Souborné vydání Rychlých šípů je ukázkou špičkového komiksového kreslířství (17.04.2021)
Novinky.cz (17. 4. 2021): Staronové Rychlé šípy člověka přenesou do dob pohody (17.04.2021)
iDnes.cz (13. 4. 2021): Květiny, obrazy i Rychlé šípy v ulicích. Vystavuje se koronaviru navzdory (13.04.2021)
Literární noviny (6. 4. 2021): Rychlé šípy zná přes 90 procent Čechů, nejznámější postavou je Rychlonožka (07.04.2021)
ČT 24 (29. 3. 2021): Rychlé šípy vycházejí v restaurované podobě. Legendární dílo bylo v českém komiksu zlomové (29.03.2021)
Hradecká drbna (28.3.2021): Parta kolem Mirka Dušína znovu ožívá. Rychlé šípy vycházejí v nové podobě (28.03.2021)
Rychlé šípy live: Jak vznikalo nové vydání Rychlých šípů Jaroslava Foglara a Jana Fischera (12.03.2021)
U Jóviše! Šípy. Vyjdou opět Rychlé šípy! (10.03.2021)
Taneční magazín (9. 3. 2021): Další úspěch hrdinů Jaroslava Foglara (09.03.2021)
Radio.cz (20. 5. 2020): Z historie komixu... výchovný Mirek Dušín a západní Kája Saudek (03.06.2020)
TV Polar (7. 8. 2019): Restart Rychlých šípů v podání současných tvůrců (17.08.2019)
Deník.cz (23. 7. 2019): Foglar udělal můj život hezčí, říká Jindra Hojer. Sám nedávno vydal knihu (27.07.2019)
Týden (2. 7. 2019): Rychlé šípy míří do New Yorku. Výstava odhalí řadu neznámých věcí (07.07.2019)
Blesk.cz (17. 12. 2018): Rychlé šípy slaví 80! Jejich nesmrtelnost prodlužuje Milan Teslevič (30.12.2018)
Hospodářské noviny (19. 12. 2018): Staré časy Jana Štětky: Rychlé šípy vznikly v době nástupu nacismu. Foglar záměrně mlžil... (30.12.2018)
Literárky.cz (10. 12. 2018): Ivo Fencl: Komerční počin Albatrosu je pochopitelný. Rychlé šípy ve formátu kreslených originálů (30.12.2018)
Budova Melantrich připomíná své místo ve světě Rychlých šípů (17.12.2018)
Tn.cz (17. 12. 2018): Rychlé šípy slaví 80 let. Google odhalil byt Jaroslava Foglara (17.12.2018)
Rychlé šípy na Googlu :-) (17.12.2018)
Česká televize - Události (16. 12. 2018): Rychlým šípům je 80 (17.12.2018)
Metro.cz (16. 12. 2018): Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku (16.12.2018)
Seznam Zprávy (15. 12. 2018):Po partě kluků ze Stínadel kluci šíleli. Jak vnímají Rychlé šípy jejich děti? (15.12.2018)
Česká televize - Z metropole (15. 12. 2018): 80 let RŠ a klubovny Pražské dvojky (15.12.2018)
Echo24.cz (15. 12. 2018): Nesmrtelné Rychlé šípy Jaroslava Foglara. Stále táhnou další generace čtenářů (15.12.2018)
Křest plakátů Rychlých šípů a prodejní jarmark Jaroslava Foglara 16. 12. 2018 v pražském Skautském institutu (14.12.2018)
Kde budou publikovány v nejbližších dnech materiály k 80. výročí Rychlých šípů (13.12.2018)
Reflex (13. 12. 2018): Jindra Hojer, 94 let, skaut. Takhle dnes vypadá pán, který se stal vzorem k jedné z postav Rychlých šípů (13.12.2018)
Týden.cz: Plakáty k výročí. Rychlé šípy oslaví 80. let od svého vzniku (08.12.2018)
Xantypa (12/2018): Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví (08.12.2018)
Vychází výroční turistická známka s Rychlými šípy (07.12.2018)
Česká televize - Gejzír (29. 11. 2018): Rychlé šípy (01.12.2018)
Xantypa (22. 11. 2018): Píše Foglar, kreslí Fischer aneb Rychlé šípy slaví (26.11.2018)
Neviditelný pes (14. 6. 2018): Rychlé šípy v roce Bubliny (14.06.2018)
Novinky.cz (26. 5. 2018): Rychlé šípy jsou hrdinové i v jednadvacátém století (26.05.2018)
Aktualne.cz (24. 5. 2018): Mirek Dušín vyhynul, i Drahoš má radši Rychlonožku (25.05.2018)
Info.cz (12. 5. 2018): Vychází nové příběhy Rychlých šípů. Bojují v odboji, setkávají se s Mašíny a cestují metrem (15.05.2018)
Skautská nadace Jaroslava Foglara: Kvíz hlášek z Rychlých šípů (16.04.2018)
Rychlé šípy oslaví osmdesátku. Je připraven Rok Rychlých šípů 2018-2019 (05.03.2018)
Aktualne.cz (2. 10. 2017): Tokio vystaví české komiksy - mezi nimi i Rychlé šípy (02.10.2017)
Parlamentní listy (29. 8. 2017): Ivo Fencl: Rychlonožkovy noci a rána (31.08.2017)
110 let od narození kreslíře Rychlých šípů (23.01.2017)
Unikátní betlém na Žižkově: Najdete v něm také Rychlé šípy (03.01.2017)
Horydoly.cz: Každá generace má své hrdiny: minulá Čtyřlístek a předminulá Rychlé šípy (16.08.2016)
Rychlé šípy ve skanzenu (03.08.2015)
Žižkovské listy (55/2014): Pátrání po Rychlých šípech (12.06.2015)
Slovácké divadlo: Rychlé šípy uvidíte opět pod širým nebem (08.05.2015)
iDnes.cz: Konec klukovského světa. Rychlé šípy ztvárnila trojice mladých hereček (28.04.2015)
Rychlé šípy v Amfiku Bukovina (09.07.2014)
Rychlé šípy - 400. repríza - se koná 17. 9. 2014 (08.07.2014)
My máme rádi Česko - hledejte samolepku Ježka v kleci (04.04.2014)
Slovácké divadlo uvádí Rychlé šípy i v roce 2014 (06.01.2014)
Zdeněk Svěrák, Marek Eben: Tip na nejlepší knihu pro mladší školáky (31.12.2013)
Novinky.cz: RECENZE: Výstava Rychlé šípy slaví 75 let, je pro tradicionalisty i recesisty (28.12.2013)
Výstava končí 2. ledna 2014! (27.12.2013)
Britské listy (24.12.2013): O výročí Rychlých šípů a cosi o Foglarovi k tomu /Daniel Strož/ (25.12.2013)
Zpravy.kurzy.cz (18.12.2013): RYCHLÉ ŠÍPY mají narozeniny! Je jim 75 let (23.12.2013)
Radio Prague (20.12.2013): Jaroslav Foglar and his “Rapid Arrows” (23.12.2013)
Lidovky.cz(17.12.2013): Kultovní pětice Jaroslava Foglara. Rychlé šípy slaví pětasedmdesátiny (23.12.2013)
Kartička k výročí Rychlých šípů (20.12.2013)
Stream.cz: O Rychlých šípech + rozhovor s Marko Čermákem jako bonus (18.12.2013)
Výroční hrníček Rychlých šípů (14.12.2013)
Rychlé šípy přivítají stotisícího diváka (09.06.2013)
Prázdninové dvojčíslo Nezbedy 7-8/2012 o Jaroslavu Foglarovi a Rychlých šípech (24.08.2012)
Literární noviny (16.12.2011): Rychlé šípy vyšly poprvé před 73 lety (20.12.2011)
Právo (27.1.2011): Ta brněnská šalina – gómeš, je v ní čurina (01.02.2011)
Květy(3.6.2010): Jak se daří komiksu v Čechách? (06.06.2010)
Měsíčník Praha 1 č. 12/2009: Fotokomiks Rychlé šípy na zimním stadionu (11.12.2009)
Rychlé šípy v přestrojení (06.11.2009)
Vlasta: Jindra Hojer EXISTUJE! (18.10.2009)
iDnes.cz 5. 9. 2009: Rychlé šípy jsou dle magazínu Komiksárium druhým nejlepším českým komiksem historie (16.09.2009)
10 minut pro Rychlé šípy na ČT1 v hlavním nedělním vysílacím čase. 30 dnů na hlasy pro Knihu mého srdce. Kam zamíří nejslavnější klub? (28.08.2009)
Sprinty srpna neboli Je Rychlonožkova přezdívka opodstatněná? (03.08.2009)
Mirek Dušín a Rychlonožka na historicky prvních oslavách hlavního města Prahy (23.06.2009)
Česká televize: Rychlé šípy mezi "Knihami mého srdce" (21.06.2009)
Studie Rychlé šípy a hlubinná psychologie (05.05.2009)
Před deseti lety - Rychlé šípy nejčtenější knihou roku 1998 (30.03.2009)
Květy 7/2009: Záhada kreslené legendy. Mirek, Jarka, Jindra, Červenáček a Rychlonožka ožijí v novém, dosud nezveřejněném pokračování Rychlých šípů (12.02.2009)
Jízdní kola Rychlých šípů (06.02.2009)
Rychlé šípy a kočky (21.01.2009)
Došli jste si pro foglarovské razítko? (21.12.2008)
24.hodin.cz: Rychlé šípy slaví: je jim už sedmdesát (18.12.2008)
iDnes.cz: Slavné Rychlé šípy zestárly - slaví sedmdesátiny (18.12.2008)
Rychlé šípy slaví sedmdesátiny (15.12.2008)
Pejsci Rychlých šípů (04.12.2008)
Rychlé šípy oslaví sedmdesátiny v Městské knihovně Praha (03.12.2008)
Speciální Tam-Tam k sedmdesátým narozeninám Rychlých šípů právě vyšel (20.11.2008)
Neviditelný pes (Ivo Fencl): Sedmdesátka Rychlých šípů ... a opět i Ludvík Souček (06.11.2008)
Kdy smekali? Červenáček, Dlouhé Bidlo a Bohouš prostovlasí (19.10.2008)
Uršula Kluková asistovala ve 300. repríze Slováckého divadla jako Štětináč (03.10.2008)
Laurel, Hardy a seriál Rychlé šípy (02.09.2008)
Přehled vydání knih o Rychlých šípech (11.08.2008)
Detektivní pátrání Rychlých šípů (15.04.2008)
Trnky-Brnky Rychlé šípy (26.02.2008)
The Attitude of Mr. Dušín (30.01.2008)
SPJF vydalo pohlednice s motivem Rychlých šípů (13.01.2008)
Dějiny Bratrstva Kočičí pracky plus přehled dílů s Bratrstvem nebo některým z jeho členů (23.07.2007)
Rychlonožka v říši snů neboli Nejen vozejčkýý! (29.06.2007)
52 dotazů aneb Rychlé šípy září (06.04.2006)
Rychlé šípy byly představeny v rámci Světové výstavy EXPO 2005 v Japonsku (04.05.2005)
Psychoanalýza Rychlých šípů (23.04.2004)
Vyhlášení výzkumného úkolu KPRŠ (29.03.2004)
Bohoušek s kapucí i bez kapuce oslavil dvoje narozeniny (12.03.2004)
Další pokřiky Rychlým šípům k výročí (25.02.2004)
Šedesát pět let Rychlých šípů a celostátní tisk (20.12.2003)
Strážci a Rychlé šípy úspěšně zdolávají žebříček prodejnosti (18.12.2003)
Vítězný pokřik k 65. výročí Rychlých šípů (17.12.2003)
Rychlé šípy a ... Korunní minerálka (17.12.2003)
Rychlé šípy a velká voda. Zvláštní shoda dnů po 56 letech. (15.08.2003)
Ještě o prázdninách se začteme do dalšího stínadelského pokračování (23.07.2003)
Na pravou míru (18.07.2003)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XIX (02.07.2003)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XVIII (13.06.2003)
Čí budou Rychlé šípy? (20.12.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XVII (02.08.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XVI (05.07.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XV (28.06.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XIV (12.05.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XIII (05.05.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XII (28.04.2002)
Zajímavosti o kreslených příbězích Rychlých šípů III (24.03.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů XI (06.03.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů X (28.02.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů IX (10.02.2002)
Koho z Rychlých šípů máte nejraději? ptá se Albatros (06.02.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů VIII (20.01.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů VII (06.01.2002)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů VI (29.12.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů V (23.12.2001)
Čeho jste si možná v Rychlých šípech nevšimli III (23.12.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů IV (26.11.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů III (13.11.2001)
Ve kterém příběhu RŠ mluví postava slovensky? (11.10.2001)
60 veselých a vážných příběhů slavného vzorného chlapeckého klubu Rychlé šípy (29.08.2001)
Čeho jste si možná v Rychlých šípech nevšimli II (21.08.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů II (06.06.2001)
Čeho jste si možná v Rychlých šípech nevšimli (15.05.2001)
Nepřesnosti v kreslených příbězích Rychlých šípů I (04.05.2001)
Zajímavosti o kreslených příbězích Rychlých šípů I (04.05.2001)
Rychlé šípy na sněhu a na ledě (21.03.2001)
K malému výročí (30.08.2000)Foglarovské výroky
„Mňo, tak je tady žirafa umírající na poušti, stonožka - a otec trestající nezdárného syna!“ - Rychlonožka představující své výrobky z kaštanů v soutěži RŠ.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Vyšlo od roku 2018...
29. 04. 2024
Počet komentářů: 24

Rychlé šípy v knihovně aneb stručná bibliografie
20. 05. 2024
Počet komentářů: 5

Poděkování na konci hry Zde mohly být Rychlé šípy
30. 05. 2024
Počet komentářů: 3

12. ročník Pražské lítačky
29. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Vyjde 12. Foglarovský sborník
30. 04. 2024
Počet komentářů: 1

Skicy Václava Junka k Hochům od Bobří řeky jdou do aukce
01. 05. 2024
Počet komentářů: 1

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .