
Při jedné z dávných poznávacích výprav Akademie Jaroslava Foglara, kdy se parta zájemců sešla na návsi ve středočeské Unhošti (i s touto obcí na Kladensku jsou také spjaty kořeny Foglarovic rodiny), zazvonil jednomu z účastníků mobilní telefon. Hlas na druhém konci „drátu“ se zřejmě tázal, kolik foglarovců se na výpravu sešlo. „Je nás asi devět…“ odpověděl volaný foglarovec bezelstně, aniž si uvědomil věcnou i počtářskou pošetilodst vyřčeného. Od té doby se však dané úsloví stalo v akademické hantýrce jedním z okřídlených rčení, když dojde na zjišťování nějakého „přesného“ početního stavu…
Takže, ohlédneme-li se nyní za loňským 156. kolegiem AJF (15. 5. 2024), prozraďme, že těch bodů bude „asi devět“…
1. Láďa Velebil – kde se vzal, tu se vzal?
Na to, že v souvislosti s Jaroslavem Foglarem se občas vyskytne nějaká ta „záhada“ jsme si už zvykli. Přesto se vždy jedná o větší či menší překvapení!
Stalo se tak i v případě nálezu fotografie s legendárním členem Foglarovy Dvojky Láďou Velebilem. Zažloutlá portrétní fotografie se jednoho jarního dne objevila položena na zídce před domem v Bělehradské ulici č. 51, v němž je i klubovna současné Pražské Dvojky, a schází se zde také kolegium AJF. Fotografie je výřezem a zvětšeninou ze známé momentky čtveřice členů Dvojky před plotem na nádraží ve Vráži u Písku z roku 1931. Kdo a proč právě sem tento snímek položil? Nalezenou rozostřenou fotografii jsme pro čtenáře Bohouška vložili v kruhovém ořezu do originálního snímku.
2. Komerční výpravy a vycházky s Jestřábem
V poslední době se v nabídce některých institucí a turistických agentur objevují stále častěji foglarovsky zaměřené poznávací akce. Nejčastěji se jedná o komentované vycházky a hry. Nepochybně i tyto aktivity přispívají k šíření Foglarova odkazu. Dlužno ovšem poznamenat, že podobné akce pro nejširší veřejnost pořádají foglarovské organizace AJF, SPJF či SNJF už celou řádku let – a to zcela zdarma!
3. Tři králové
Člen AJF, erudovaný historik-badatel a zároveň muzikant Jaroslav Čvančara – Jáček představil kolegiu novou skladbu skupiny Taxmeni s názvem Tři králové. Píseň byla složena u příležitosti vydání knihy Morávkova zpověď, aneb věřím v Boha a své pistole. Poutavý životní příběh Václava Morávka, jednoho z členů odbojové skupiny Tři králově, která v době protektorátu Čechy a Morava pořádně „zatápěla“ nacistické moci, tak vedle knihy připomíná i zmíněná píseň a k ní natočený videoklip. Ten se odehrává ve stínadelských kulisách Starého Města. Po zadání názvu je píseň možno zhlédnout na kanálu YouTube.
4. Zlatá Syrinx pro Jestřába – omyl a skutečnost1
Několik dnů před květnovým kolegiem navštívila skupina akademiků Muzeum Jaroslava Foglara na hradě v Ledči nad Sázavou. Rozsáhlá expozice je už po řadu let budována a doplňována obětavým foglarovcem Milanem Teslevičem. Před jeho úctyhodnou prací, který výstavbou muzea tráví s výjimkou zimních měsíců všechny volné víkendy, museli jeho kolegové-akademici hluboce smeknout klobouky.
Přesto pozorným zrakům akademiků neunikl mylný údaj v jedné z mnoha vitrín, ve které je připomenuto Jestřábovi udělené oldskautské vyznamenání Syrinx. Popisek ve vitríně mylně uvádí okolnosti předání ocenění, a rovněž vystavená maketa medaile je mylně označována jako Řád Zlaté Syrinx.
Jaká je tedy skutečnost? Řád Zlaté syrinx – nejvyšší české oldskautské vyznamenání, byl Jaroslavu Foglarovi udělen 23. 3. 1996. Tehdejší čelní představitelé Kmene dospělých skautů a skautek Junáka – náčelník Ing. arch. Ivo Slavíček a místonáčelník plk. Luboš Pavlán – se k předání ocenění vypravili do Jestřábova bytu v Křišťanově ulici a Žižkově. Vyznamenání pak bylo během pohřbu Jaroslava Foglara skutečně vystaveno ve smuteční síni pod tabulkou se spisovatelovým jménem. Odkud mylná informace v MJF pochází, se nepodařilo zjistit. Milan Teslevič nakonec omyl pod tíhou důkazů a argumentů uznal. Realizátor muzea zároveň přislíbil, že obsah vitríny bude příležitostně uveden do souladu s fakty a skutečností.
5. Jakou cenu má „Foglar“?
Na přetřes diskuse květnového kolegia se dostala také informace, že skici Václava Junka ke knize Hoši od Bobří řeky (vydání Mladá fronta 1966), o jejichž aukci informoval Bohoušek 1. 5. 2024 v článku „Skicy [!] Václava Junka k Hochům od Bobří řeky jdou do aukce“ se prodaly za 60 000 Kč. Dle názoru všech přítomných zaplatil kupec cenu nikterak přehnanou či nepřiměřenou.
6. Jaroslav Foglar skleněný!
Z tvůrčí iniciativy jednoho významného foglarovce, který si nepřeje býti jmenován, vzešla zcela ojedinělá kolekce šesti skleněných medailí s gravírovanými portréty Jaroslava Foglara podle výtvarných návrhů Vladimíra Pechara – Pluta. Tato soukromě vyrobená série byla zhotovena v pouhých 13 certifikovaných a číslovaných sadách pro velice úzký okruh několika foglarovských sběratelů. Unikátní plakety z novoborského skla mají být poctou nejen samotnému Jestřábovi, ale i zmiňovanému výtvarníkovi Vladimíru Pecharovi.
7. Foglarův odkaz v kameni vytesán!
Představeny byly i dvě foglarovské plakety kamenné! Ty byly vyrobeny během oldskautského jamboree Kraje Vysočina konaného ve dnech 10. – 12. května 2024. Obě ještě novou vonící plakety (či spíše kamenná těžítka) jsou broušené, na první je velice symbolicky znázorněný motiv ježka v kleci, na druhé pak rovněž velice zjednodušený tvar listu ginga. Z obou výrobků však i přes – mírně řečeno diskutabilní úroveň výtvarného i řemeslného zpracování – vyzařuje velké zanícení jejich autora Slávka Janova – Nashvilla pro foglarovskou myšlenku!
8. HOWGH!
Prolistovali jsme 1. číslo (ne)tradičního bulletinu (ne)závislých kmenů „Howgh!“. Magazín vzešel z komunitního společenství milovníků díla Zdeňka Buriána se sídlem redakce v umělcově muzeu ve štramberku na severní Moravě. Kromě jiných článků s foglarovskou tematikou obsahuje také rozsáhlé pojednání o autorských právech k Rychlým šípům.
9. Záhadou jsme začali, záhadou i končíme…
Na závěr 156. K-AJF jsme se pozastavili nad konečným vyzněním článku „Kam se poděl Jindra Hojer? Záhada čtyř Rychlých šípů v Kostelci nad Černými lesy!“ (Bohoušek 9. 5. 2024). Vůbec tomu nerozumíme!! Bude snad mít tato záhada nějaké další překvapivé pokračování? Nebo se vysvětlení už nikdy nedočkáme? :-)