
Dlouholetými stálicemi tvorby Jaroslava Foglara jsou příběhy Rychlých šípů a kniha Hoši od Bobří řeky. V kontextu spisovatelovy tvorby patří k nejvydávanějším a tím pádem i nejoblíbenějším dílům. Příběhy se dočkaly komiksového i knižního vydání, příhody slavného čtenářského klubu ve Stínadlech dokonce televizního i filmového zpracování. Jaroslav Foglar je však autorem celkem 24 knih, přičemž některé z nich si na své vydání musely dlouhá léta počkat, jiné vyšly v omezeném nákladu anebo z různých důvodů nezaznamenaly výrazný ohlas veřejnosti. Znáte Tábor smůly, Historii Svorné sedmy, Náš oddíl, Nováčka Bubáčka nebo Modrou rokli?
Soubor veselých příběhů z prostředí Pražské dvojky doplněný o vzpomínky na pobyt ve Švýcarsku vyšel pod názvem
Tábor smůly u Jana Kobese v prvním knižním vydání v roce 1938 ve druhém vydání v letech 1940 - 1941. Na třetí vydání si tato kniha musela počkat neuvěřitelných padesát let až do roku 1990, kdy vyšla ve vydavatelství Novinář. V následujícím období ji do svého plánu zařadilo několikrát nakladatelství Olympia jako svazek č. 11 edice Sebrané spisy Jaroslava Foglara (1994, 1996, 1998, 2000 a 2007).
Podobný osud měla i
Historie Svorné sedmy, psaná původně jako román na pokračování pro deník České slovo a jeho přílohu Slovíčko. Zde vycházela v době Mnichovské krize (1938). Příběh dětí z domu U Grošáka se dočkal prvního knižního vydání u Jana Kobese v roce 1940. Druhé vyšlo o padesát let později v nakladatelství ATOS v rámci edice Touha (svazek č. 2). V dalších vydáních pak vyšla v nakladatelství Olympia společně v jednom svazku s titulem Nováček Bubáček píše deník (1997, 2007 - 3. a 4 vydání, edice: Sebrané spisy Jaroslava Foglara, sv. č. 14).
Zajímavý osud má knižní vydání foglarovky
Náš oddíl. Rukopis Jaroslav Foglar dokončil už v šedesátých letech, neúspěšně ho spisovatel nabízel k vydání po následujících třicet let. Příručka pro práci v oddílech se dočkala svého prvního oficiálního vydání až v roce 1992 v nakladatelství ATOS (edice Touha, svazek č. 6), přičemž publikována byla pouze část rukopisu. V dalších vydáních u nakladatelství Olympia (1996, 1998 - druhé a třetí vydání) je již text kompletní.
Nováček Bubáček píše deník - tak zní název foglarovky, která vyšla knižně poprvé (a současně samostatně - k datu vydání článku - naposledy) v roce 1990 v nakladatelství Šebek & Pospíšil. V dalších vydáních potom příběhy táborníka Bubáčka mohly čtenáře okouzlit současně s Historií Svorné sedmy (1997, 2007 - 3. a 4. vydání, edice: Sebrané spisy Jaroslava Foglara, sv. č. 14).
Modrá rokle měla svůj předobraz v dávném odloženém rukopisu z 50. let a v komiksech ilustrovaných Kájou Saudkem a vydávaných Českou speleologickou společností v 80. letech. Dobrodružství Dennyho Santara bylo poslední klasickou foglarovkou, kterou Jaroslav Foglar napsal (v letech 1991-1994) a zmínit lze i zajímavost, že rukopis předal spisovatel nakladatelství Olympia v elektronické podobě na disketě (na počítači přepisoval rodinný přítel Jiří Raba). Kniha vyšla v prvním vydání v roce 1994. Stala se bestsellerem a Olympia hned v následujícím roce vydala druhé vydání doplněné o čtyři kapitoly. Třetí vydání vyšlo tamtéž v roce 2000 (edice: Sebrané spisy Jaroslava Foglara, sv. č. 19).
Z uvedeného stručného přehledu (do kterého nebyly zařazeny dotisky vydání) je patrné, že zmíněně tituly se na pulty knihkupectví dostávaly poměrně složitě a plné rehabilitace se dočkaly až v souvislosti s edicí Sebrané spisy Jaroslava Foglara nakladatelství Olympia. Tato edice všech foglarovek se za uplynulá léta stala jedinečnou kolekcí spisovatelova díla, která zřejmě nebude už nikdy překonána. Vznikla v době, kdy se Jaroslav Foglar dočkal definitivního uznání, což mu umožnilo domluvit kompletní vydání všech knih v jednotné úpravě. V závěrečném období vydávání edice byly knihy navíc doplněny nepřekonatelnými edičními poznámkami Václava Noska - Windyho.
Jaký bude osud méně známých knih v budoucnosti? Napovědět mohla už tisková společná tisková konference vydavatelství Albatros a Skautské nadace Jaroslava Foglara v roce 2018 ohlašující nové vydávání foglarovek. Zde bylo jasně řečeno, že v klasické edici foglarovek se na všechny knihy nedostane. Během uplynulých sedmi let také žádná z výše uvedených knih v Albatrosu nevyšla. V loňském roce ohlásil Václav Vávra 5. vydání titulu, na který se v minulosti také trochu zapomínalo, konkrétně Kroniky Ztracené stopy (vyšla naposledy v roce 2007 jako 2. dotisk 4. vydání v nakladatelství Olympia). Vyjít by měla v letošním roce.