| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Jan Fischer by se dožil 95 let

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 24. 1. 2002 | přečteno 47 ]

Kultovní český kreslený seriál Rychlé šípy, který si první čtenáři mohli prohlédnout 17. 12. 1938 v Mladém hlasateli, získal svoji proslulost jednak díky scénáři Jaroslava Foglara, jednak díky neopakovatelnému mistrnému kresebnému ztvárnění Jana Fischera, jehož nedožité 95. narozeniny jsme si připomněli 22. 1.Jan Fischer se narodil 22. 1. 1907 v Praze, vystudoval právnickou fakultu University Karlovy a získal titul JUDr. Od roku 1929 začíná spolupracovat s novinami a časopisy jako kreslíř, v roce 1938 jej v Melantrichu (který vydával Mladého hlasatele i noviny, do nichž J. Fischer kreslil) oslovil J. Foglar - zde začala společná práce obou stejně starých J. F. ve dvou etapách (v předválečném Mladém hlasateli a v poválečném Vpředu), která přinesla 213 pokračování příhod Rychlých šípů. V období německé okupace se Jan Fischer zapojil do protinacistického odboje. V padesátých letech (1951-54) se v tvůrčí činnosti vzhledem k postojům oficiálních míst vůči němu odmlčel. Ke kresbě se vrátil v roce 1954, roku 1958 se stal členem Svazu československých výtvarných umělců. 8. ledna 1960 v pražské motolské nemocnici (poblíž bydlel) zemřel na nerozpoznaný zánět mozkových blan. Pohřben je v rodinné hrobce na Olšanských hřbitovech v Praze. Jan Fischer vycvičený karikaturní kresbou vtiskl hlavním i vedlejším hrdinům v příbězích Rychlých šípů jedinečného ducha. Postavy se opravdu "hýbou", mají - což není pro tento žánr zdaleka obyklé - situační výraz ve tváři (a netýká se to jen lidských hrdinů - připomeňme si alespoň obličeje Bubliny či vítězného pašíka), kolik rozdílných pohledů na nás dělají jenom samotné Rychlé šípy: smích, údiv, úlek, napětí, strach, rozvaha, nadhled, ironie... Mistru Fischerovi se podařilo prostřednictvím kresleného seriálu zachovat i pro nás dobový svět městských ulic, sklepů i půd, dvoukoláků, obchůdků, kluků v obvyklém oblečení - pumpky se sakem, elegánů v dlouhých kabátech a vždy s kloboukem a babek v apartních pokrývkách hlavy a vždy s deštníkem či slunečníkem; svět venkova, žebřiňáků, koní, statků vždy s hromadou hnoje na dvoře, sedláků jak jinak - v košili, vestě a bekovce či klobouku a žen v širokých sukních; svět strážníků v přilbě, zlodějíčků, "čarodějnic", žebráků, holčiček s míčkem i zarputilých výrostků; svět výprav, vlaků, potoků, lesů, luk a polí, skal, hajných, tuláků... A také svět tajemných křivolakých uliček, plácků, průchodů, podzemních chodeb - svět Stínadel s ježkem v kleci. Tvorba Jana Fischera je rozsáhlá a zahrnuje různé styly, ale do podvědomí a srdcí se zapsal právě ztvárněním příběhů Rychlých šípů.


Foglarovské výroky
„Vytvořil jsem si Modrý život a snažím se jím žít, abych se stal pravým šlechticem. Ne titulem, ale svými činy, celým svým životem“ - Láďa Vilemín Jirkovi Dražanovi na vysvětlenou svého příkladného jednání.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
Historický přehled foglarovských organizací
31. 05. 2023
Počet komentářů: 10

Ocenění a vyznamenání pro Jaroslava Foglara
31. 05. 2023
Počet komentářů: 5

Vyjde 11. Foglarovský sborník
20. 05. 2023
Počet komentářů: 4

Vyšla Ročenka foglarovce 2022
20. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Složitá situace v Pražské pobočce SPJF
23. 04. 2023
Počet komentářů: 3

Deset let edice Klasické komiksy Marko Čermáka
14. 05. 2023
Počet komentářů: 2

reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .