| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Bohoušek doporučuje

Wabi Ryvola a Rychlé šípy v pořadu Slyšte, lidé! na Radiu Proglas – Wabi odešel před deseti lety

[ Autor: Milan Lebeda - Alpín | zařazeno: 23. 2. 2005 | přečteno 7142 ]

Wabi RyvolaAKTUALIZACE Autor patrně nejznámější a nejzpívanější foglarovské písně „Rychlé šípy“, jedna z nejvýraznějších osobností trampingu a trampské hudby i literatury z generace nastupující na scénu v šedesátých letech minulého století - Wabi Ryvola - zemřel před deseti lety 28. února 1995. Jeho kulaté výročí narození si pak připomeneme 3. dubna, kdy se – před sedmdesáti lety, v roce 1935 – narodil.
Radio Proglas nejbližší vydání hudebního týdeníku „Slyšte, lidé!“ věnuje právě tomuto nepřehlédnutelnému autorovi. Podrobnosti nám sdělil hudební redaktor Rádia Proglas Milan Tesař, který celý pořad také připravil:


Příští vydání hudebního týdeníku Slyšte, lidé! na Radiu Proglas bude patřit Wabimu Ryvolovi. Trampský písničkář a básník zemřel 28. února 1995 ve věku nedožitých 60 let – právě v těchto dnech si tedy připomínáme 10. výročí od této smutné události. Při té příležitosti jsem oslovil několik publicistů, muzikantů a organizátorů trampských festivalů a zeptal jsem se jich, kterou Ryvolovu píseň považují za nejsilnější. Vedle pěti vítězných skladeb v pořadu uslyšíte spousta dalších písní Wabiho Ryvoly, a to jak v podání autorově, tak v interpretaci dalších kapel a sólistů (T. E. Band, Nezmaři, Přístav a další). Chybět nebudou citáty z rozhovorů a dalších článků z "klasických", samizdatových i internetových časopisů.

Pořad Slyšte, lidé! o Wabim Ryvolovi vysíláme na Proglasu v sobotu 26. února od 19.15 h a v repríze v úterý 1. března od 16.55 h. (omlouváme se za předchozí nesprávné uvedení času reprízy v 19.55)

Pět "nejsilnějších" písní Wabiho Ryvoly podle miniankety Proglasu:
1. Osamělý město (Tereza)
2. Břehy mé duše
3. Zvláštní znamení woodcraft
4. Sochám brečí déšť na vobočí
5. Island


Vysílání Radia Proglas nepokrývá celé území republiky, ale jde jej poslouchat i po internetu ZDE.


Bohoušek dodává, že dle sdělení Milana Tesaře v pořadu zazní i zmíněné Rychlé šípy, které Wabi Ryvola složil v roce 1979.

A jak vlastně písnička vznikla?

Dejme slovo další legendě trampské kultury, Tonymu Linhartovi ze skupiny Pacifik, jinak též autorovi další foglarovské písně – „Cestou do Stínadel“:

„Bylo to asi tak v polovině sedmdesátých let. „Potlachy v Malostranské besedě byly tehdy pravděpodobně jediným pravidelným trampským pořadem v Praze. A tak bylo pokaždé jak se patří nabito.
Protagonisté Potlachu Wabi Ryvola a Tony Linhart se jednou při výměně názorů s publikem zavázali, že příště každý z nich přinese písničku s foglarovskou tématikou. Ta se totiž v trampských písních do té doby ještě neobjevila.
Stalo se – a na světě byly Wabiho „Rychlé šípy“ a Tonyho „Cestou do Stínadel“. Bylo to v době, kdy tento čin mohl být klidně hodnocen jako politická propagace. O mnoho později pak bylo napsáno ještě dost „foglarovských písniček“, ale tyhle dvě jsou zaručeně prvními.“

(Uvedený text pochází z archivu nakladatelství Orin, které v roce 1992 připravovalo vydání zpěvníku Písně od Bobří řeky a ze Stínadel a při té příležitosti oslovilo autory foglarovských písní s prosbou o krátkou vzpomínku na to, za jakých okolností své písně složili.)



Pocta Wabimu Ryvolovi v divadle ABC
V den nedožitých sedmdesátých narozenin – 3. 4. – se v divadle ABC v Praze od 19 hodin uskuteční večer s názvem „Pocta Wabimu Ryvolovi“.



Wabi Ryvola na internetu
Velmi podrobné informace o Wabim i jeho mladším bratrovi Mikim naleznete na zdařilých internetových stránkách ZDE.


Foto: archiv


Foglarovské výroky
Vyhledávání
 
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2024
13 otázek - kvízy
Nejbližší akce
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .