| STÍNADLA |
Bohousek
Rubriky
Nejčtenější články vydané v posledních 30 dnech
Prahou Jaroslava Foglara

Bydliště
Pracoviště
Klubovny
Tábořiště
Místa inspirace

Foglarovský svět
Tipy a vzpomínky pište na info@bohousek.cz, předmět: Prahou Jaroslava Foglara
Foglarovky
Bohoušek doporučuje

Květy: Od Kvítka po Mladý svět

[ Autor: Napsali jste nám | zařazeno: 30. 10. 2009 | přečteno 4127 ]

Týdení Květy se zamýšlí nad svojí vlastní historií. V posledním (43. čísle) vzpomíná na historii dětské rubriky. Uvádí mj.: Po mnoho let měla dětská rubrika z dnešního pohledu charakter "povinné četby", protože otiskovala téměř výlučně básničky, povídky, pohádky a ukázky z naší i světové literární tvorby pro děti. Začátkem 70. let, kdy se stránka jmenovala Kvítek, měla dokonce dovětek Malých čtenářů. Opět publikovala hlavně literární tvorbu, ale vedle ní začala přinášet snad vůbec nejoblíbenější dětský žánr - komiks. Kreslený seriál Martin a kocour Kolumbus byl tak oblíbený, že vycházel v Květech celých 10 let (1970-1980). Otevřel "komiksovou éru": po Jen počkej, zajíci (1980-1981) přišli Pan Malíř, Číča, Pudlajs a Koko (1982) a další, aby v roce 1990 dětského čtenáře přitáhly slavné Foglarovy Rychlé šípy a v letech 1995- 1998 Tintinova dobrodružství. Poslední desetiletí se v "duchu doby" sice stránka pro děti pozvolna proměňovala až v dnešní Mladý svět, nicméně Květy zůstávají už snad jediným týdeníkem u nás, který s nezletilým čtenářem vážně počítá.


Foglarovské výroky
„S vaší pomocí chci udělat Stínadla takovými, jakými byla za dob Vojtěcha Vonta. Při památce mrtvého Roberta Komoura slibuji, že pokud budu na místě, které jste mi svěřili, nedopustím, aby bylo ve Stínadlech pošlapáváno právo a čest a porušována svornost. Už nikdy nesmí mezi námi vzniknout nesvár, už nikdy nesmí být porušena vontská tradice. Žlutá je barva naše!“ - prohlášení čerstvě zvoleného nového Velkého Vonta Vládi Dratuše po volbě 8. dubna.
Vyhledávání
 
KNIHA NÁVŠTĚV
Bohouškovy trvalky
Výročí roku 2023
13 otázek - kvízy
Nejkomentovanější
reklama

* Bohouška připravuje redakce ve složení: Milan Lebeda - Alpín (vedoucí), Petr Molka - Best (webmaster), Tomáš Hromádka - Krizmen (redaktor). Bohoušek je připravován ve spolupráci s Pražskou pobočkou SPJF.
* Články vyjadřují názory autorů a jsou majetkem redakce a vlastníků autorských práv. Bez souhlasu redakce nesmí být žádná část Bohouška publikována a to jak v tištěné, tak elektronické podobě.
* Tento web site byl vytvořen prostřednictvím phpRS - redakčního systému napsaného v PHP jazyce.
* Na této stránce použité názvy programových produktů, firem apod. mohou být ochrannými známkami nebo registrovanými ochrannými známkami příslušných vlastníků.
* Zprávy, příspěvky a žádosti můžete poslat na .